avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate lu_ankka

Activitate lu_ankka

Răspuns la discuția copie hotarare judecatoreasca
am o nelamurire. parte in proces a fost bunica mea dar ea nu se poate deplasa. Eu nu pot face aceasta cerere? Sau tatul meu?
Buna ziua. As dori si eu o lamurire. As dori sa obtin si eu o copie dupa o hotarare judecatoreasca insa nu stiu nici numarul acesteia si nici anul exact in care a fost pronuntata (prin '93-'94). Pot sa o obtin? Si cum procedez? Mentionez ca acea hotarare a fost pronuntata intr-un proces de iesire din indiviziune in care se dezbatea mostenirea strabunicului meu, mostenitori fiind bunica si cei 3 frati ai ei. Mai poate fi pusa in executare acea hotarare dupa ce a trecut atat timp? Daca nu cum trebuie sa procedez?
Va multumesc!
Vreau sa va cer si eu parerea. As vrea sa stiu daca profesorii au voie sa ne inregistreze la cursuri? Mentionez ca sunt la master si un profesor care vrea sa nu mai dam examen in sesiune ne asculta la cursuri si ne inregistreaza. Este legal?
Discuție succesiune
Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Strabunicul meu a avut 4 ha de pamant. A avut 4 copii. Pe titlul de proprietate apaare el alturi de unul din copiii sai. In prezent amnadoi sunt decedati. Mostenirea nu a fost dezbatuta si acum sotia celui ce apare pe titlu ameninta ca nu va mai da nimic celorlati desi o imparteala prin buna invoiala a fost facuta. Ce se poate face in acest sens?
care este termenul de garantie legala in cazul unei lucrari de termoizolatii si care este actul normativ care prevede acest lucru?
Va multumesc!:D
Buna ziua! Vreu sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Vecinii de la mine din bloc au dorit sa angajam un antreprenor pentru termoizolarea blocului. Lucrarea a fost efectuata in parte dar acum nu vor sa o termine pentru ca vor banii inainte sau macar o parte din ei. Eu sunt dispusa sa le dau o parte din bani dar numai daca incheiem contract si imi dau chitanta. Insa ei nu vor acest lucru. #-oAu ei dreptul sa-mi ceara banii in aceste conditii? va multumesc.