avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate Ppopescuion

Activitate Ppopescuion

Răspuns la discuția Posibilitate uzucapiune ??
Mulțumesc!

Ținând cont că valoarea terenului în zona ar fi undeva 10-15 000 lei .

Care ar fi costurile aproximative ale procesului ?
Care ar fi durata lui ?
Care ar fi șansele de finalizare favorabil noua ?
Buna ziua .
Socrul meu deține un teren provenit de la bunica sa.
Terenul inițial a provenit din familia bunicii socrului, trecut la primărie pe ea și a platit impozit .
După moartea ei , terenul a fost trecut la primărie pe tatăl socrului și el a platit impozit .
După moartea lui , de vreo 13 ani, este trecut pe socru și el plătește impozit .

Odată cu începerea cadastrării terenurilor în localități , a apărut la primărie un urmaș al persoanei ce a avut grija de fratele bunicii socrului că defapt prin niste acte vechi terenul ăla ar fi al lor .

Oficial nu am fost anunțați că cineva revendica terenul însă ne-a zis o sursa din primărie că ada persoana vrea sa fie anunțată când încep măsurătorile sa fie trecut el că proprietar deși în acești zeci de ani terenul este trecut în registrul agricol al familia noastră și noi am platit impozitul .

Prin uzucapiune am putea deveni proprietari cu acte al terenului ?
Răspuns la discuția Solicitare clarificări pasune
Am depus cerere , am număr de înregistrare , termenul de răspuns este depășit și probabil nici nu îmi vor răspunde în scris.

Mi-a spus primarul verbal că nu îmi poate da , că le este frica .
Totodată nici acea verificare a contractelor deja existente nuna făcut-o .
Nico celor ce nu mai au animale nu le reziliază că ar trebui sa returneze la Apia banii pe agromediu și anul viitor este an electoral .

Cunosc că pot acționa în instanță însă vreau sa incerc cai mai blânde prin care le pot forța mâna să facă ceva in acest sens .

Gen un punct de vedere de la CJ , prefect sau ministerul agriculturii.
Buna seara .

Dețin animale și am solicitat primăriei pasune .
90% este deja concesionată din 2017 până în 2027 .
Diferența este liberă de contract .
Din contractele făcute , sunt cetățeni ce nu mai au animale dar inca încasează subvenții pe suprafețe .

Am făcut cerere scrisa, au zis verbal că nu dau pasune decât la expirarea tuturor contractelor printr-o nouă licitație deoarece le este frica întrucât într-o localitate vecina aleșii s-au ales cu dosare penale tot pe tema pășunii .


Primarul nu respecta OUG 34/2013 ,art.9 al.4 respectiv anual până în 1 martie sa verifice încărcătura de animale și eventual să rezilieze contractele neconforme și suprafețele rămase disponibile sa facă obiectul unei concesionari ulterioare , anual , prin HCl conform OUG 34/2013 , art.9, al.3 .

Totodată legea 293/2020 , articol unic, spune că UAT poate închiria/concesiona terenuri cu destinație agricolă libere de contract prin atribuire directă către crescătorii de animale .

Deci nerespectând OUG 34/2013 , primarul intra sub incidenta legii ??
" Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică. "

Totodată am șanse să primesc un răspuns clar daca voi solicita un punct de vedere / opinie referitor la posibilitatea de atribuire directă , de la Consiliul Județean , Instituția Prefectului sau chiar ministerul agriculturii ?
Bună ziua,
Un coleg a fost prins în trafic cu 0,45 alcoolemie în aer, ulterior 0.83 în sânge.
Urmează procedurile dpdv penal.
Fiind prima fapta penala, polistul ii spune ca poate sa primească 2 ani cu suspendare și sa poată conduce în continuare dar ca va trebui sa fie de acord cu propunerea procurorului la instanta sau ceva de genul.
Este posibil asa ceva sau îl minte?
Ar trebui sa își ia un avocat?
Care credeți ca ii va fi soarta?

Later edit: i s-a comunicat ca mâine ii va înmâna și amenda, 50 puncte, aprox 4000lei.
Tinand cont ca amenda este cuprindă intre 21 - 50 puncte, are șanse dacă va contesta ca i-a dat maxim?
Bună ziua.
În martie 2021 am făcut o întreprindere individuala pentru a accesa fonduri europene în domeniul agricol.
Între timp nu am mai aplicat pentru fonduri dar terenurile și animalele au fost băgate în Apia pe firma și trebuie sa le țin asa pana în martie 2023.
Singura activitate a firmei consta în încasarea anuala a subvenției apia, aprox 15 000 lei, subvenție registru genealogic ovine aprox 13 000 lei, sume din vânzarea mieilor aprox 35 000 lei.
M-am gândit ca îmi trebuie un contabil și aici apar contradicțiile.
O cunostinta de la anaf a zis ca nu îmi trebuie contabil decât dacă vreau sa scot cazierul fiscal pentru ca trebuie semnătura electronica.
O contabila ce știe doar pe SRL-uri ca îmi pot tine eu un registru de încasări și plăti.
Ma gândesc ca sumele mai sus menționate sunt considerate profit și ar trebui sa plătesc impozit pe el, nu?
Pot transfera banii din contul firmei în contul personal?
Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi ce ar trebui sa fac?
Bună ziua,

Suntem 3 frați, iar parintii noștri vor sa ii lase casa unei nepoate.
Eu și fratele meu avem casele noastre iar sora este plecata de câțiva ani de acasă și a rupt legătura cu noi.
Când a plecat de acasă și-a părăsit și fetița, ulterior în cadrul unui proces destul lung a fost decăzuta din drepturi și nepoata a fost data în grija părinților noștri.

Părinții vor sa ii de ei casa, însă este minora și vor sa ii dea cu anumite condiții :
- atâta timp cât vor trai sa nu ii poată scoate din casa
- și după moartea lor chiar dacă va fi casa ei sa nu o poată vinde cel puțin pana va avea ea destui ani, gen 30-40.
Condițiile astea în ideea de a nu o apuca pe un drum greșit, sa fie influențată cât va fi tânără și sa rămână pe drumuri.

Se poate face sub forma de donatie sau care ar fi metoda cea mai indicata?
Mulțumesc de răspuns, am citit legea 35/2020 și cred ca se refera la ajutor pentru bona, nicidecum de acea indemnizatie pentru creșterea nepoților menționată în propunerea de modificare a Oug 111/2010...

magiccom a scris:

Legea 35/2020

Bună ziua,
Am tot cautat însă nu am găsit informații concrete dacă a întrat în vigoare legea potrivit careia bunicii ar incasa o indemnizatie de 650 lei /luna pentru creșterea nepoților atunci când nici un părinte nu și-a luat concediu pentru creșterea copilului.
Cunoaște cineva informații referitoare la acest aspect și care ar fi pașii de urmat?
Multumesc!
Bună ziua,
În 2015 s-a făcut (sub amenințare) un angajament de plata. Este tardiva o acțiune de anulare a angajamentului?
Pe scurt :
Martie 2015 - semnare angajament plata
Mai 2015 - se depune plângere pentru gestiune frauduloasa ( în 2017 a fost clasata de parchet) , se face plângere la judecătorie pentru schimbare în delapidare, se admite plângerea.
Septembrie 2017 - acțiune în răspundere patrimoniala, declaratie mincinoasă de la martor, se admite fulger la instanta de casa a firmei, se motivează în. !! 10 zile!!, începe executarea silita.
Decembrie 2019 - parchetul clasează cauza de delapidare, ( fapta nu exista, nu s-a putut demonstra ca am sustras ceva, nu s-a putut demonstra ca am avut gestiune)
Iulie 2020 - judecatoria menține soluția data de parchet, clasare.

Executarea silita este activa.

Plănuiesc:
1. o acțiune de anulare a angajamentului .
2. O plângere penala pentru marturie mincinoasă

Cum credeți ca ar fi mai bine sa fac?

Mulțumesc!