avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate mandache eugenia

Activitate mandache eugenia

Cand pot sa depun actele pentru scoatere de la plata tva .pentru anul 2018 eu sunt platitoare de taxe la trim.si nu am cifra de afaceri de 220.000.cred ca trebuia depusa dar nu te ajuta nimeni.
Discuție Drept civil
Buna ziua!problema mea este urmatoarea:eu sunt proprietara unui spatiu dat spre inchiriere unei farmacii.problema este ca trebuiesc facute lucrari de intratinere la baie,le-am facut notificare scrisa dar ei continua sa nu ma lase sa intru.daca am facut notificare cerandu-le sa-mi elibereze zona pentru a nu deranja am dreptul sa intru sau nu?
Ce legi sunt incalcate de chirias in momentul in care face lucrari intr-un spatiu comercial fara acordul proprietarului.Si as dori un model de notificare prin care sa ii aduc la cunostiinta ca trebuie sa respect legea si ni poate sa faca dupa bunul plac.
buna seara,detin un spatiu in care functioneaza o spalatorie auto din 2004.in fata mea si pana la strada sunt aproape 50mp,teren ce afost domeniu public,acum m-am trezit ca acel teren a fost retrocedat si primaria la pus in posesie fara ca mie sa imi lase vreo cale de acces,cu atat mai mult sa imi desfasor activitatea.va rog ce ma sfatuiti sa fac?acum mi-a si inchis accesul la spalatorie ca si la ingradit,iar eu nu am cum sa mai imi desfasor activitatea
buna ziua,am inchiriat un spatiu unei firme cu jocuri de noroc,nestiind ca
pentru inchirieri nu se plateste tva,am trecut in contract valoarea inclusiv tva ,acum ei nu doresc sa semneze un act aditional prin care sa rectificam greseala omisa.
buna seara...detin 2spatii care sunt unul in spatele celuilat .cumparate,intabulate in c.f separat.cel din fata magazin iar in spate o spalatorie auto.acum problema este ca terenul din fata spalatoriei care la vremea cand eu am deschis spalatoria era domeniu public,intre timp prin hotarare de consiliu a trecut in domeniu privat,care s-a si retrocedat ,s-a si vandut si inscris in cartea funciara,fara sa mi se lase acces in spalatorie .deci eu nu numai ca nu mai pot sa functionez ,dar nu mai pot nici sa intru in spalatorie.intrebarea mea este cum s-aintabulat acest act fara sa se tina cont de acest spatiu.care repet sunt 2 spatii individuale ,inscrise separat in cartea funciara.
Răspuns la discuția titlu proprietate
terenul era domeniu public ,iar acum am aflat ca s-a eliberat un titlu de proprietate pe el.
Răspuns la discuția titlu proprietate
terenul cu pricina se afla in fata casei mele.Este terenul din strada si pina la poarta.
Răspuns la discuția titlu proprietate
multumesc!dar cum pot afla daca a fost respectata legea si daca pot solicita de la primarie un certificat din care sa reiese daca s-a facut trecerea de la dom.pub. la dom.priv.
BUNA ZIUA!URMATOAREA MEA INTREBARE ESTE:poate primaria sa elibereze titlu de proprietate pe terenuri ce au apartinut domeniului public?