avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate ally.emilly

Activitate ally.emilly

Multumesc de raspuns, insa nu ma ajuta:(. Am facut cerere de suspendare pe motivul invocat. Mi s-a raspuns ca nu ar fi un "interes personal legitim"#-o. De aceea solicitam ajutor in interpretarea notiunii de "interes personal legitim".:((
Potrivit art.95 alin (2) din Legea 188/1999 republicata "raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.":">

Daca imi insotesc sotul, angajat in administratia publica dintr-o tara a Uniunii Europene, pot sa solicit suspendarea raportului de serviciu(eu functionar public fiind), invocand interesul personal legitim???
Nu-mi e clar care ar fi definitia notiunii de "interes personal legitim".:-/ Ma ajutati
Poti sa argumentezi legal ceea ce sustii?
Art.19 din OUG 34/2006 prevede posibilitatea achizitionarii directe, cu incadrarea in pragul de 10.000 euro, situatie in care nu mai esti obligat sa respecti prevederile OUG mentionate, cu exceptia art.204(2) - obligatia de a obtine si pastra documentele justificative - in speta factura fiscala/ facturile fiscale.
O autoritate contractanta ( AC) initiaza procedura "cererii de oferta", chiar daca valoarea totala a produselor pe care doreste sa le achizitioneze este mai mica de 10.000 euro. AC incheie contractul de furnizare de produse cu B. Pe parcursul derularii contractului AC solicita de la B, cu care a incheiat contractul de achizitie publica, si alte produse, in afara celor cuprinse in anexa la contract, facand totusi referire la contractul incheiat. Produsele ii sunt livrate, ii sunt emise facturi pe care le plateste, chiar daca unele produse au preturi mai mari decat cele stipulate in contract.
:"> Intrebare:
A. Credeti ca nu s-a respectat contractul ? sau
B. Produsele achizitionate, care nu se regasesc in anexa la contract, reprezinta o achizitie directa?;)
Totusi, angajata respectiva s-ar putea sa se afle in concediu medical, iar obligatia de a depune concediul ii revine pana la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul.:) asa ca ....mai cercetati.
namiru a scris:

mie nu mi se pare corect deloc.
omul putea sa aiba un singur contract cu functia inginer, cu un cim nedeterminat, cu norma intreaga, beneficiaza de deducere si toate drepturile din CCM si CM. apoi i se face un act aditional la cim pentru cumul de functii, inginer si evaluator, acelasi cim cu norma intrega.....
nu am auzit sa se practice 2 contracte partiale la un sg. angajator.
are ma i mult de castigat cu varianta expusa de mine ca vechime in munca si specialitate. una e sa zici ca esti evaluator cu doua ore si alta e sa spui ca ai cumul de functii...........parerea mea

Unde scrie, in lege, ca intre acelasi angajator si acelasi angajat, nu se pot incheia 2 contracte de munca:D. Inteleg ca este mai bine sa se procedeze asa cum ai mentionat insa, ce impiedica partile sa incheie 2 contracte, daca asta este vointa lor;)...Iar practica in acest sens este....
Potrivit art 103 din Codul muncii
"(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.";)
;) multumesc de lamuriri. toate cele bune;)
ally.emilly a scris:

Dar ce parere aveti despre prevederile art.41 din Constitutie
ART. 41
"Munca şi protecţia socială a muncii
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.
(2) Salariaţii au dreptul la măsuri de protecţie socială. Acestea privesc securitatea şi sănătatea salariaţilor, regimul de muncă al femeilor şi al tinerilor, instituirea unui salariu minim brut pe ţară, repausul săptămânal, concediul de odihnă plătit, prestarea muncii în condiţii deosebite sau speciale, formarea profesională, precum şi alte situaţii specifice, stabilite prin lege.
(3) Durata normală a zilei de lucru este, în medie, de cel mult 8 ore."
Intr-adevar, Legii 53/2003 i s-ar aplica principiul "specialia derogant" fata de prevederile din Constitutie, insa in legea mentionata nu gasesc prevederi contrare.:( dar poate gresesc :-/ sau nu interpretez intocmai...

:"> "specialia generalibus derogant"
tudorvaleriu a scris:

Parerea mea este ca fiecare om stie cat poate "sa duca" si nu va incheia contracte individuale de munca pe ca nu le va putea onora. De asemenea, un angajator va vedea daca un angajat al lui este prea "obosit" din cauza altor contracte si va renunta la el. Statul nu are nimic de zis pentru ca fiecare angajator vireaza ce e de virat la stat. Iar Casa de Pensii nu va lua in calcul la perioada de cotizare, ca timp ma refer, decat maxim 8 ore pe zi, asa ca toata lumea este multumita.:))


Poate ca practica este neunitara =D>pentru ca, personal, m-am aflat in situatia mentionata iar Casa de Pensii a luat in calcul toate perioadele de cotizare. Am dovada palpabila.=D> stagiul de cotizare