avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Chiva53

Activitate Chiva53

Bună ziua,am o poprire de la un ifn facuta de 1 executor judecătoresc.Poprirea este făcută și la banca și la angajator.Acum 2 zile trebuia sa iau salariul.Angajatorul a virat suma poprita către executor.Am cerut executorului sa mi ridice poprirea de pe contul bancar de salariu ca să pot sa îmi iau restul salariului.Executorul a trimis adresa de desființare a popririi la banca în care cere desființarea popririi deoarece angajatorul pune deja poprirea.Am mers la banca au zis ca n au primit nimic.Le am trimis eu personal ieri pe email poprirea in sucursala.Si ei refuza indirect sa mi ridice poprirea.Este vorba de minunata Alpha Bank.Vin cu scuze ca ieri de ex m am dus după ora 13:00 dar executorul trimise se la 11:00.Si astăzi nici un semn.Asadar întrebarea mea este dacă am actul de la executor,desființarea popririi pot merge la casieria băncii sa mi cer salariul ?sau sunt obligata sa aștept pana au ei chef sa ridice poprirea?Și din câte știu n au dreptul sa refuze sa mi dea întregul salariu deoarece poprirea este doar pe 1/3 din salariu. Mi se pare un abuz din partea bancii
Răspuns la discuția Furt din geanta, la serviciu
Mai puteți incerca altfel înainte de a merge la politie.Cand mergeți la munca,adunați iar colegii si spuneți ca ati aflat cine a luat bijuteriile.Atat.Nu dați alte detalii.Si ca dacă în următoarele 2 zile nu apar pe birou la Dvs,o sa mergeți la politie sa denunțati persoana.Spuneti ca nu vreți sa I faceți asemenea rau,si vedeți....poate se sperie si returnează bijuteriile.Daca nu merge asa,atunci mergeți la politie
Răspuns la discuția Furt din geanta, la serviciu
Mergeți la politie neapărat si depuneți o plângere,se poate rezolva.Bijuteriile pot fi găsite.Politia le poate găsi la amanet.Sau la domiciliul hotului.Depinde si de nr de persoane cu care lucrați.Daca nu sunt multe este mai ușor de verificat.Dacă vi s a întâmplat cum ati descris,si sunteți 100 % sigura ca unul dintre colegii va furat mergeți la politie.Este furt calificat.
Nu am nici o obligație,nu este scris nicaieri nimic legat de bacsis.Doar ca aceasta sefa ne terorizează mereu cu mesaje,practic ne hartuieste,spunând ca :"mințim, si ca se face bacsis ,si ca îl luam noi,si sa nu îl mai luam ca firma are nevoie de el etc "spune aceste lucruri și cand chiar nu se face bacsis deloc

Nu sesizează nimeni, ar trebui managera sa o facă ....Când se face inventarul si ies lipsuri ,acele lipsuri sunt puse în carca angajatilor din acel magazin.Asa se întâmplă mereu,si este învinuit angajatul ca n a observat cand s a furat.
Cornel Vasile a scris:

Sesizeaza , in scris, cineva angajatorul ca se fura ?

Nu ii spunem, doar ca ne urmărește pe camerele de supraveghere și ne terorizează mereu,dându-ne mesaje și spunandu ne mereu ca ea nu crede ca nu s a făcut tips,si ca sa nu mai luam tipsul ca sigur s a făcut si îl luam noi

POPA GHEORGHE a scris:

Si cum afla atunci, sefa, ca ati primit bacsis ? De ce ii spuneti ?

Are dreptul un angajator din domeniul comert/retail sa tragă angajații la răspundere pentru furtul din magazin de către persoane straine ? Un magazin care vinde haine și este supravegheat video de mai multe camere de securitate,2 angajații pe tura,trafic intens de persoane în magazin ,când 1 angajat e în pauza de masa ,la baie etc ,pe magazin ramane 1 singur angajat care încasează iar pe.magazin clienții sunt supravegheați de camerele de securitate pe care tot angajații din magazinul respectiv le vizionează doar.Si în timp ce acel unic angajat care e pe magazin,încasează,pe magazin se fura.E normal ca angajatul acela sa fie tras la răspundere pentru furturi/lipsuri ?Menționez ca deși camerele video înregistrează persoanele care fura ,angajatorul nu duce înregistrările la politie și nu ia masurile legale necesare
Bacșișul nu este pe bonul fiscal,clientul mi l da mie după ce achita produsul ,eventual ne spune mie si colegilor mei sa ne luam ceva de ei ,pe bon apare doar suma produsului cumpărat si eventual restul sub totalul sumei apare

POPA GHEORGHE a scris:

Daca emiteti bon fiscal si bacsisul este nominalizat pe bon, este normal sa fie lasat la dispozitia firmei si dvs. sa primiti o cota parte. Firma plateste impozit si taxe la intreaga suma mentionata pe bon.

Este legal și normal ca sefa de tura sa aibă pretenția ca tipsul care se face sa fie lăsat firmei ?lucrez în domeniul vânzărilor în mall si primesc bacsis/tips de la clienții care cumpără, sunt obligat sa ii las firmei ?
Venitul brut impozabil este aceelasi cu salariul brut ?pe carte de munca ca si pe fluturas am o suma care reprezinta venitul brut iar pe o adverinta pe care am cerut o de la angajator la venit brut impozabil este trecuta o suma mult mai mare