avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate PETRESCUANGELA57

Activitate PETRESCUANGELA57

În urma judecării contestației mele la executarea silită în contradictoriu cu intimitate X, Tribunalul, prin Hotărârea emisă, admite acțiunea formulată de mine și anulează executarea silită efectuată de Biroul executorului Y.Obliga intimita la plata cheltuielilor de judecată.
Intrebare: Cheltuielile de executare silită încasate de executorul judecatoresc mi se restituie? Dacă da, cine le restituie intimitate sau birou judecatoresc?
Vă rog să îmi spuneți care a fost baza legală pentru acordarea de ,,premii" în perioada 1987-2001.Precizez ca am lucrat într,-un Institut de cercetare și producție.
Multumesc
Vă rog să îmi spuneți care a fost temeiul legal pentru acordarea sporului banesc
în perioada octombrie 1986-ianuarie 1995 pentru lucrul in condiții conditii nocive si periculoase
Grupă I-a este luată în calculul pensiei, adeverința cu sporul pt condiții nocive nu este luată în calcul, invocând că temeiul legal nu este corect
Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este trecută în cartea muncă.Pentru calculul pensiei am depus adeverinţă şi pentru sporul bănesc acordat pentru condiţii nocive şi periculoase (spor de toxicitate) de care am beneficiat în perioada 01.10.1986-30.01.1995. Au fost achitate cotele la CAS inclusiv cotele pentru pensia suplimentară, coform Legii 49/1992 ( aşa scrie angajatorul ca bază legală).Adeverinţa nu a fost lvalorificată de Casa de pensii pe motiv că ,,nu este precizat temeiul legal corect. Vă rog să mă ajutaţi cu precizarea temeiului legal
Bună ziua. La data de 26.11.2020 am depus dosarul de pensie pentru limită de vărstră.. Menţionez că am luctrat 2 ani şi 6 luni stagiu suplimentar. După data de 26.11..2020 am lucrat în continuare, la acelaşi angator, pană la primirea deciziei de pensie. La data de data de 03.03..2021 am încetat contractul de muncă. Vreau să vă întreb dacă trebuie să cer adeverinţă, pentru cele trei luni lucrate, pe care să o depun la Casa de pensii, pentru recalcularea pensiei
Înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare am solicitat prelungirea activității până la vârsta de 65 ani
Bună ziua,
În prezent sunt angajată, lucrez la o instutuţie bugetară.Am depus dosarul de pensie şi aştept decizia de pensionare. În cazul în care eu figurez în concediu de odihnă şi sunt plecată cu bilet la munte şi decizia vine la Poştă în perioada în care eu nu sunt în localitate, voi ridica plicul dupa revenirea în localitate şi mă voi prezenta la muncă cu decizia de pensionare. Întrebare: cu ce dată îmi poate face angajatorul încetarea contractului de muncă? Va ţine cont acesta de data la care dovedesc că am intrat în posesia comunicării, sau de data la care plicul a intrat la Oficiul poştal? Mulţumesc
Dosar pensie
Bună seara, doresc să vă adresez următoarea întrebare:
Dacă ulterior depunerii dosarului de pensionare, apar modificări legislative la calculul pensiei , pensia se va calcula ţinând cont de legislaţia în vigoare la dat depuneii cererii de pensionare sau în baza legii modificate_