avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate ghimicim

Activitate ghimicim

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca intre nora si mama vitrega a sotului exista relatie de afinitate?

Multumesc!
Buna ziua
Am desfasurat un contract de lucrari cu o primarie. Mentionez ca in contractul de lucrarieste specificat termen de plata de 45 zile de la emitere facturi. Avand in vedere ca au trecut 7 luni de la data incheierii procesului vb de receptie si nu am primit ultima transa de bani ( aprox 30.000 lei) ce solutie legala pot urma.
O somatie de plata? Conform noului cod sau cf OUG 5? Mentionez ca am transmis catre ie notificari, ultima cu confirmare de primire.
Sa incerc cu somatie emisa de instanta sau sa merg direct la executor?
Va multumesc anticipat!
Doresc sa ma inscriu la un curs de formare mediatori.
vechimea mea in munca este de 3 ani si 3 luni, insa in aceasta perioada am beneficiat si de CCI copilului de 2 ani.
Am vazut ca la inceputul lui 2012 a aparut o modificare a legislatiei, prin care se recunoaste ca vechime in specializare si aceasta perioada de 2 ani.
Intrebarea mea este dc pot sa ma inscriu acum la un curs de mediator sau tb sa mai lucrez efectiv inca 2 ani , pt a avea cei 3 ani de vechime min necesari inscrierii?
Va multumesc!
am luat de la o banca 2 credite pt societate. unul a fost garantat cu apartamentul iar pt celalalt am semnat un cec .
am achitat datoria aferenta contractului de credit la care am avut ipotecat apartamentul.
poate banca sa mentina ipoteca asupra apartam si pt creditul garantat cu cec?
eu consider ca nu, deoarece sunt doua contracte diferite...
spatiul respectiv are destinatie de spatiu comercial. este la parterul unui bloc langa alte magazine. acolo avem punctul de lucru, fiindca sediul social il am acasa.
la punctul x functioneza sc avand ca activitate -bar. se inchide sc si se infiinteaza o ii insa cu aceeasi activitate. este necesar acordul vecinului, avand in vedere ca nu s-a schimbat destinatia punctului x, acesta ramanand tot bar?
mentionez ca "vecinul" lucreaza la primarie si imi poate face neplaceri. cum ma pot apara? respect programul de lucru de la ora 6 la 20, numai ca este un bar pt fumatori. mentionez deasemeni ca din 2000 diversele societati care au avut in chirie spatiul respectiv au desfasurat aceeasi activitate -bar.
va multumesc!
langa casa mea se afla o cladire apartinand unei persoane juridice, cladire care se poate prabusi oricand pesrte casa mea si a vecinilor.
desi am facut sesizare la primarie nu au putut face mai nimic fiindca cladirea apartine unei societati. din cate am auzit ei au autorizatie de demolare dar ii costa ...demolarea si prefera sa o lase asa.
va rog sa imi spuneti dc exista o cale de ai obliga sa darame cladirea? putem apela la instanta de judecata?ce actiune?
va multumim!!!!
sunt in curs de obtinere a autorizatiei de infiintare a unei intreprinderi individuale si nu stiu cum voi proceda cu cartea mea de munca. trebuie sa inchei un contract cu ITM in aceasta privinta?eu nu pot fi propriul meu angajat, dar cum mi se va calcula vechimea in munca?
pentru un angajat trebuie sa inregistrez eu personal cim la ITM?
locul meu de munca actual se desfiinteaza, pot beneficia de somaj daca infiintez intrep.individuala?
multumesc de raspuns!
dar pentru a pune in aplicare disp art. 404 cui trebuie sa ma adresez?
executorului judecatoresc care a facut executarea silita sau ma pot adresa si altui executor?
in urma unei actiuni introduse de un creditor al societatii am pierdut un proces. in cursul acelui litigiu judecatoarea a dat castig de cauza creditorului pentru o suma de bani mai mare decat cea pe care o datoram. ulterior creditorul a pus in executare sentinta civila, poprind conturile societatii noastre. cum nu ne puteam desfasura activitatea am platit suma si ulterior am introdus o cerere de revizuire a hotararii.
cererea de revizuire ne-a fost admisa si acum nu stiu cum trebuie sa procedez pentru a recupera diferenta ( destul de mare) de bani dintre suma executata si suma datorata in realitate.