avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters62736

Activitate ContSters62736

Răspuns la discuția Redobindire atestat
@elga
indiferent de modul de exprimare, sub forma de intrebare directa prin cuvinte simple sau prin expresii populare romanesti (de genul celei folosite de mine), cele 3 mesaje au avut acelasi continut OFFTOPIC.
se cunoaste faptul ca va aparati tagma administatorilor .... stergeti orice mesaj care ar putea pune in lumina proasta aceasta functie.
nu vi se pare suspecta tacerea lui radu43 ? desi a fost ieri pe site, nu a dat niciun raspuns lui adriantot, desi a fost intrebat in mod expres si explicit asupra cauzelor suspendarii/retragerii atestatului ?
"si tacerea este un raspuns !"
totusi, daca acel mesaj al meu nu a fost sters pt OFFTOPIC, trebuia sa scrieti ADEVARATUL MOTIV, asa cum ati scris despre mesajul lui john ca este inutil.

PS nu va obositi sa ma mai penalizati ... imi voi sterge contul in cursul acestei zile
Răspuns la discuția Redobindire atestat
am citat mesajul dvs si am subliniat ce era de subliniat nu pt a va intreba pe dvs despre stergerea mesajului, ci pentru a-mi argumenta pozitia referitoare la mesajul sters. de vazut am vazut de prima oara cine mi-a sters mesajul, am cititi dimineata si mesajul dvs offtopic (dupa parerea moderatorului care a sters mesajul cu pricina), si am fost curios sa vad daca are aceeasi atitudine si fata de mesajul dvs, care era in aceeasi postura cu al meu.
evident, "corb la corb nu-si scoate ochii" .... asa ca ambele mesaje au ramas pe pozitie (al meu la "sterse", al dvs la ramase la subiect
si, ma rog, cu ce anume v-am anchetat pe dvs ? din cite cunosc, o ancheta presupune o multitudine de intrebari, iar o intrebare reprezinta o propozitie/fraza cu caracter interogatoriu, si se termina INTOTDEAUNA cu semnul " ? "
imi puteti spune cite astfel de semne ati regasit in mesajul meu anterior de v-ati simtit atit de ofuscat ???
PS ... imi cer scuze pentru "ancheta" inventata de dvs ! daca cititi mesajele din 2 in 2 rinduri, este problema dvs insa, inainte de a da o astfel de riposta, mai bine ati incerca sa cititi cu atentie mesajele, mesajul meu avind o directie precisa ... evident, persoana in cauza nu da replica stiindu-se "cu musca pe caciula"
Răspuns la discuția Redobindire atestat
adriantot a scris:

Puterti sa ne spuneti cine a propus sa vi se retraga atestatul si din ce cauza?In unele situatii, un document ce atesta o calitate sau o calificare, ramane valabil toata viata. Dar sunt si situatii cand practicarea se poate limita, restrictina sau interzice pentru o perioada sau definitiv.


evident, nici nu ma asteptam la altceva ... daca esti moderator, o astfel de intrebare nu este considerata offtopic ... daca nu esti, garantat este OFFTOPIC ... de aici si statusul meu
rusinica ! ... mai ales ca intreg acest mesaj nu are legatura cu redobindirea atestatului, motiv pentru care mi-a fost sters mesajul. dealfel, ma astept ca si acestmesaj sa-mi fie sters si, eventual, sa fiu sanctionat.
sarind peste faptul ca dvs confundati cele 2 fenomene, egrasia si infiltratiile de apa, in urma mesajelor anterioare am inteles mai exact problemele dvs ... si va dau dreptate
o intrebare ... ati facut sesizari scrise catre comitetul executiv al asociatiei ? daca da, ati primit vreun raspuns scris la ele ?
ce vreti sa spuneti prin "a sprijinit in mod ilegal niste vecini sa-si refaca acoperisul deasupra apartamentelor din bani proprii" ? oricum, pentru repararea acoperisului era necesara aprobarea adunarii generale a asociatiei, si administratorulpoate doar sa propuna comitetului executiv discutarea acestei probleme in AG. oricum, faptul ca v-a dat ati contribuit la repararea podului nu va da dreptul sa ocupati podul (acesta facind parte din partile comune ale asociatiei) decit in baza unui contract de inchiriere cu asociatia (scrie si in legea 230/2007, pe care sustineti ca ati citit-o)
in ceea ce priveste consumurile de apa, daca ceea ce ati scris sint reale, aveti dreptate ... administratorul este de vina, insa aveti pirghiile necesare (prin legea 230) sa indreptati neregulile:
1. contestatie la calculul intretinerii pe motivele aratate
2. sesizarea scrisa a comitetului executiv cu privire la neregulile respective
in ceea ce priveste egrasia, ce-i reclamati administratorului ? egrasia poate avea mai multe cauze : temperatura scazuta in camera, neaerisirea corespunzatoare a incaperii, etc, care pot sa nu fie din cauza asociatiei .... si atunci este normala reactia administratorului de a refuza semnarea acelui document
1. sa urmati cursurile de atestare pentru administrarea de imobile si sa luati examenul de final
2. sa nu aveti cazier
3. sa doreasca si comitetul executiv sa va angajeze.
4. sa in fiti angajata prin vreo institutie care sa va limiteze acest drept ( din cate cunosc, angajatii ministerului de interne nu au voie)
odata ce ati depasit 18 ani, nu conteaza varsta pentru angajarea in aceasta functie
dar sinteti sigur ca parcarea este privata si terenul nu apartine primariei de care apartineti ?
Răspuns la discuția Locurile de parcare
membrii asociatiei nu au drept de proprietate decit pe terenul aflat sub imobilul respectiv, restul fiind al primariei prin ADP-ul respectiv (sau denumirea pe care o au in zona).
exceptie fac blocurile construite prin investitie privata, pe teren privat, acolo unde primaria nu are niciun drept. ca doar nu vind haina ursului din padure :D
Răspuns la discuția bransament apa rece
@johnpescuitor

doamna simona a dat un citat cu definitia bransamentului de apa :

Bransament de apa = partea din reţeaua de alimentare cu apa, care asigura legatura dintre reţeaua publica de distribuţie şi reţeaua interioară a unei incinte sau a unei clădiri.”


deci, dpdv legal, raspunsul apa nova este corect pentru ca:
1. blocul/cladirea are o singura retea de distributie a apei reci
2. legea nu prevede ca pot fi facute mai multe bransamente ... sper ca sublinierile facute sint concludente


carol_lorac a scris:

Alex_Munteanu a scris:

Racordul si robinetul va apartin, le schimbati cu cine doriti. Conducta este comuna.



obligatoriu se vor inlocui piese respective cu o firma firma autorizata ANRE pe domeniul gazelor ... asociatia comite un abuz prin impunerea domeniul gazelor si trebuie sa va dea certificat de garantie pentru aceasta operatiune


rectificare ...
asociatia comite un abuz prin impunerea unei persoane sau firme