avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Sgu86

Activitate Dana Sgu86

Hristos a înviat. Un judecător empatic,pentru a pune câteva întrebări,găsesc pe aici? Mulțumesc
Pot,doar că există riscul să vina acasă la mine,iar eu la mine nu am cum sa o primesc,având un copil de 8 ani,care a fost terorizat de ea acum 6 ani. Nu se poate sta cu ea in casă. Are nevoie permanent de asistență

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Da, trebuie sa cereti judecatoriei sa schimbe tutorele aratand si de ce nu va mai puteti ocupa de tutela surorii.

Hristos a Înviat. Revin cu o întrebare. Din câte am înțeles de la un domn avocat,nu pot renunța la tutelă definitiv,decât dacă am înlocuitor,sau mă înlocuiește instanța de tutelă pe cale judecătorească,ceva de genul. Trebuie sa fac cerere la judecătorie pentru a cere sa fiu înlocuită cu cineva din oficiu? Mulțumesc

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

S-a schimbat legea si nu mai exista punerea sub interdictie acum sunt alte masuri de protectie. Asteptati sa fiti citata la judecatorie.

Offff...jale cu unii!

andrey_f_c a scris:

Trebuie refacut tot dosarul cu ancheta si internare la medicina legala... am trecut anul acesta exact prin acesti pasi...
Explicatia la intrebarea "De ce?" a fost ca "s-a trezit unul in Bucuresti sa vocifereze in Parlament ca e prea discriminatoriu termenul de <<punere sub interdictie>> si sa il schimbe cu <<punere sub ocrotire...>>"

Înștiințarea e de la DGASPC,mi-a venit prin poștă. Mi -au zis că mă costă în jur de 1000 Ron.
Toată lumea îmi spune sa aștept în poștă,doamnele de la DGASPC îmi spun să încep eu demersurile , până în 3 ani de la apariția legii,astfel nu o mai pot tine pe sora mea în centru. De ce? Doar ele știu...

Liliana Gradinaru a scris:

Doamna v-a dat in scris? Nuuuu...
Mai bine discutati cu un av ocat din zona dv. ca sa vedeti cam cat ar dura un astfel de demers si cat ar costa, asa incat sa apreciati daca este mai bine sa incepeti dv. acum procedura sau daca este in interesul persoanei ocrotite sa stea dupa statul roman pana candva... cand statul isi va fi amintit si va fi avut timp de toti interzisii care trebuie reevaluati.

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Weekend plăcut!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Vine adresa din partea instantei.

Bună ziua .Trebuie făcută obligatoriu cerere sau se așteaptă în poștă de la Judecătorie citație?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Anul trecut s a modificat legea și se impune din oficiu repunerea un discuție a tuturor dosarelor din anii anteriori spre a se stabili necesitatea continuării tutelei speciale ( fosta punere sub interdictie) sau - în funcție de starea persoanei ocrotite si de diagnostic- o măsură mai puțin restrictiva de drepturi.

Prin urmare nu aveți cum.sa va opuneti ci doar sa colaborați cu instanta în vederea reevaluarii bolnavului și a măsurii necesare de ocrotire a intereselor acestuia.

Mulțumesc frumos pentru răspuns

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

S-a schimbat legea si nu mai exista punerea sub interdictie acum sunt alte masuri de protectie. Asteptati sa fiti citata la judecatorie.

Scrie să încep demersul,dar doamna de la Autoritatea Tutelară mi-a zis sa aștept în poștă de la Judecătorie citație. De aceea sunt derutată

Liliana Gradinaru a scris:

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]

Da,am înțeles ce presupune procesul,întrebarea mea era dacă aștept de la Judecătorie citație sau tre să încep eu demersul de reexaminare

Liliana Gradinaru a scris:

Ce va spune acolo sa faceti, ce scrie?

In principiu se reevalueaza starea de sanatate a surorii, se va revedea masura luata si se va dispune o masura pe o perioada limitata de timp.

Aveti aici modificarile: [ link extern ]