avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate Tassaly

Activitate Tassaly

Buna ziua !
Puteti sa ma jutati privind termenul de plata prevazuta de lege ? Acum cativa ani parca am citit aici ca termenul de plata este reglementata de lege .
Răspuns la discuția Datorii fiscale
Nu inteleg ceva,am verificat in Codul de procedura fiscala art.130 aliniat 1 si acolo nu incadreaza somatia ca act de intrerupere .......... unde pot gasi in care lege ?
Răspuns la discuția Datorii fiscale
Buna ziua !!
Va multumesc pentru raspunsul prompt si amabilitatea Dvs. ! Puteti sa=mi precizati ce se intelege exact prin acte de intrerupere ,pentru ca anual mi se trimite o adresa titulat Somatie de executare silita , daca-mi aduc bine aminte .
Discuție Datorii fiscale
Buna ziua !

Am o datorie fiscala din 2012, provenita din dizolvarea firmei mele prin procedura falimentului simplificat prin lichidator judiciar desemnat de tribunal . Am fost desemnat responsabil de tribunal in urma constatariilor lichidatorului pentru creantele nerecuperate ale firmei pe motivul ca nu am fost destul de atent si nu am depus efortul maxim pentru evitarea pierderilor prin /la terti !! Intrebarea mea este daca aceasta datorie se va prescrie vreodata ?
Buna ziua !

As dori sa aflu nivelul penalitatilor si a dobanzii aplicabila conform legiilor in vigoare la intarzierile de plata al taxelor si impozitelor locale . Multumesc anticipat pentru orice informatie !
Multumesc pentru raspuns !
Buna ziua !!

Am o Intr. Ind. pe care am abonamente Orange. La unul din abonamente este expirata termenul de prelungire contractuala de mai mult de un an , adica din 2013. As dori sa renunt adica sa reziliez /sa renunt la contractul respectiv fara preaviz ( sau cu termen imediat) se poate ? As dori sa stiu daca exista o lege sau o grupa de lege care reglementeza relatiile contractuale in Romania si daca aceasta lege se poate suprascrie de reguli interioare ale unei firme ?
Cu respect Tassaly
Buna ziua !
As dori sa stiu care Capitol. /articol din Legea fiscala reglementeaza activitatea comerciala/achizitii intercomunitare pentru Intreprinderea Individuala si care sunt conditiile care trebuiesc implinite de un I.I.ca sa poate desfasura aceasta activitate !
As dori sa aflu ce este prevazut in de lege si care este Paragraful/articolul din Legea finantelor care guverneaza sa care se aplica in cazul unui actiuni comerciale ale unei Intreprinderi Individuale . Prim ordial referitor la TVA dar si din alte aspecte .

Cu respect
Buna ziua !
As dori sa aflu cine este obligat sa plateasca CASS ,persoana fizca sau juridica ! Am o Intr. Ind. si totodata sunt is angajat la o alta firma cu contract de munca inregistrata ,dar am si pe I.I o activitate oarecare .. Anul in curs am primit de la CNASS judetean o Decizia de impunere din oficiu ,unde este inclusa si o suma cu titlu de CASS ca obligatie de plata pe langa impozitul datorat . Sunt nedumerit pentru ca asa stiam ca CASS-ul se achita ori in calitate de pers. fizica ca intreprizator adica PFA ori ca angajat dupa remuneratie cuvenita in urma unui contract de munca . Asta nu inseamna dubla impunere de plata a CASS-ului dat fiind faptul ca dupa indemnizatie deja o platesc !? Va rog cu stima indrumati-ma ce sa fac !

Cu respect