avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate irina.comardici

Activitate irina.comardici

Buna ziua,

Va rog spuneti-mi am nevoie de vreo autorizatie, licenta daca organizez campanii promotionale in care pentru castigarea unor premii participantii trebuie sa joace un joc pe calculator?

Va multumesc!
Buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea speta.

Sotul decedat are scris in certificatul de nastere si de deces numele de familie cu "â", in certificatul de casatorie figureaza cu "a" iar sotia si copii au toate actele cu "a".
Mentionez ca si fratele decedatului figureaza in acte tot cu "a".

Care este procedura de urmat pentru a putea rectifica numele decedatului? Cat timp dureaza?

Va multumesc!
Buna ziua,

Ar putea sa-mi spuna cineva care sunt toate taxele catre autoritati care ar trebui platite de investitorul, care doreste sa construiasca un bloc cu locuinte, incepand cu obtinerea autorizatiei de constructie si pana la darea in folosinta a cladirii?

Va multumesc!

Irina
Răspuns la discuția Pact comisoriu de gr. IV
Multumesc!
Buna ziua,

In cazul apecificarii urmatoarei clauze:
" contractul va fi reziliat de jure fi fara interventia vreunei instante, notificari de punere in intarziere sau orice alta formalitate specifica"- pact comisoriu de gradul IV,
Creditorul obligatiei are optiunea de a mentine contractul?
Buna ziua,

La stabilirea pensiei alimentare care venituri trebuie sa le ia in calcul instanta? Ia in calcul norma de hrana si sporurile?
Multumesc!
Buna ziua,

Poate sa ma lamureasca cineva in privinta diferentelor intre punctul de lucru si sucursala?
Care sunt avantajele si dejavantajele fiecareia d.p.d.v juridic si contabil?