avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate roxana.tuica

Activitate roxana.tuica

Buna ziua,,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea speta:

Angajata societatii aflata in concediu de crestere copil, da nastepe celui de al doilea copil. perioada de 2 ani se calculeaza dupa finalizarea primului concediu de crestere copil sau de la nasterea celui de al doilea copil .

Va multumesc !
Buna ziua

Ce se intampla in cazul in care un angajat anunta concediul medical, dar nu il prezinta in termenul legal, iar ulterior vine si isi depune demisia? Cum va fi pontat acesta ? Mentionam ca nu are suficiente zile de CO pentru intreaga perioada

Multumesc !
Buna ziua, avand in vedere noile reglementari privind imm-urile imi puteti spune pana la ce data poate o persoana care detine doua mircrointreprinderi sa opteze pentru cea care va ramane in continuare micro ?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie privind urmatoarea speta:

Din cauza contextului economic societatea se confrunta cu scaderi alea comenzilor, drept urmare este nevoita sa lucreze mai putine zile. In acest context exista vreo posibilitatea de a evita raportarea in Revisal? De regula exista o singura zi pe saptamana in care nu se lucreaza, aceasta nefiint aceeasi intotdeauna, iar mecanismul de a raporta atat suspendarea cat si incetarea suspendarii este foarte greoaie

Va multumesc !
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind urmatoarea speta:
In cadrul unitatii munca se realizeaza in trei schimburi , pentru schimbul 3 aplicandru-se prevederile art. 126 lit b din codul muncii program de lucru fiind redus cu o oră jumatate faţă de durata normală a zilei de muncă.
In aceasat situatie trebuie declarat program inegal de munca?

Va multumesc mult pentru raspuns! As vrea sa imi confirmati daca dispozitiile legale in baza carora pot aplica acest impozit sunt urmatoarele :
Art. 461 alin. 2 coroborat cu art. 461 alin. 4 din Codul fiscal
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica privind urmatoarea speta:

In anul 2019 am construit o cladire fara autorizatie de construire, anul acesta pentru a intabula aceasta cladire am mers sa ridic in baza unui raport de expertiza certificat de edificare de la primarie. In urma solicitarii directia de taxe si impozite mi-au calculat retroactiv impozitul incepand cu anul 2019 pana in prezent.
Este legal sa aplice impozit retroactiv?

Va multumesc !
Buna ziua,

Dupa o validare a popririi in prima instanta, s-a dat curs si virat catre bej 1/3 din veniturile inregistrate de debitor. De asemenea s-a atacat hotararea instantei cu apel. In situatia in acre se va castiga apelul sumele deja virate catre bej se pot recupera ? daca da in baza carui temei legal

Va multumesc !
Buna ziua,

va rog sa maajutati cu un raspuns pentru urmatoarea speta:
Angajat cu un contract pe perioada determinata intra in concediu de crestere copil. In timpul concediului perioada pentru care a fostincheiat contractul expira. Avand in vedere ca CIM este suspendat, se poate opera incetarea ?

Multumesc !
Buna ziua,

Avand in vedere noile modificari aduse de LG. 58/2021, ati putea sa imi spuneti daca reducerea timpului de munca trebuie rapoartata in Revisal?

Va multumesc !