avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate rodoef

Activitate rodoef

buna ziua.am facut o fapta reprobabila pentru care regret.am fost depistat in trafic 0,56 in aer expirat.cat va fii in sange? si care sunt consecintele avand in vedere ca nu am avut niciodata o incalcare a legilor
multumesc frumos
buna seara.fratele meu are 64 de ani a lucrat in grupa 1 -ia 2 ani in grupa 2 9 ani dar nu ii ajunge un an pentru cei 35 ani contributie avand intreruperi in munca.poate cumpara un an pentru a putea iesi la pensie pentru limita de varsta ?
am inteles. multumesc frumos
buna dimineata.avand 63 ani si 10luni cu o contributivitate de 34 ani in urma promulgarii legi de modificare aliniatului 5 art 65 din legea nr263din 2010 privind sistemul unitar de pensii in care se incadreaza orasul in care locuiesc pot depune dosar pensionare pt limita de varsta ?
multumesc pentru raspuns
buna ziua.avand 20 ani 11 luni 24 zile lucrate in conditii normale 2 ani 5 luni si 5zile in grupa 1 si 9 ani 7 luni si 14 zile grupa2 avand varsta de 63 ani si noua luni pot iesi la pensie pentu limita de varsta ?indeplinesc criteriu de 35 de ani de contributivitate?daca nu, pot cumpara vechime ?
multumesc frumos pentru raspuns.
buna ziua. nu ar trbui sa pun intrebarea asta dar asta e. dupa ce perioada pierd ajutorul de deces.multumesc anticipat
buna ziua.mi-a decedat sotia de covid eu fiind pensionar ,beneficiez ceva de
ajutor ? multumesc anticipat