avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate roninica

Activitate roninica

Multumesc!
Buna ziua,
In momentul de fata sunt casatorit in acte.Am locuit cu sotia in casa socrilor pana in anul 2018,cand m-au alungat din casa.Sotia a stat cu mine cateva luni,apoi in luna iunie 2019 m-am separat definitiv de sotie si nu am mai vazut-o.Nu am divortat,in acte suntem casatoriti.Anul acesta a trebuit sa imi schimb buletinul si am aflat cu stupoare ca sunt tatal unui copil din anul 2021,bineinteles mama copilului este sotia mea de care nu am divortat.Am aflat cu ani in urma ca sotia are un copil cu un alt barbat,dar nu m-am gandit ca m-a trecut pe mine tatal copilului.In cazul acesta,ce pot face sa nu figurez,in mod fals,tatal copilului si risc sa platesc pensie alimentara?Deocamdata nu am primit nimic oficial,dar in cazul divortului,as putea fi obligat la plata pensiei alimentare?
Multumesc!
Buna ziua,
Lucrez la o societate comerciala.Colegii mei au castigat prin proces grupa intai de munca pana in anul 2001.Eu nu am fost printre colegii care au cerut acordarea grupei intai de munca in instanta.Acum vreau sa cer acordarea acestui drept in instanta.Am sanse de castig,daca pot demonstra ca printre cei carora li s-a acordat grupa intai de munca sunt si colegi de ai mei,cu care am lucrat in aceeasi echipa,lucrand exact in acelasi loc de munca cu ei?Multumesc!
Exista precedent prin care alti colegi care au dat in judecata firma pentru acordarea grupei intai de munca,au obtinut doar grupa a doua de munca.Se poate invoca articolul nr.16 din Constitutie,alineatul 1 si 2 pentru acordarea acelorasi drepturi obtinute de catre colegii mei ?
Buna ziua,
La sfarsitul lunii septembrie am solicitat unui notar public sa faca succesiune pentru o suprafata de teren,apoi sa cumpar terenul de la urmasul proprietarului terenului decedat.S-au facut toate formalitatile,act de succesiune si contract de vanzare intre mine si mostenitor.Dupa finalizarea documentelor,notarul mi-a spus sa il contactez dupa 15 zile pentru emiterea C.F-ului.Deoarece 15 zile se implineau in weekend,am sunat luni pentru a primi C.F-ul,dar mi s-a spus ca inca nu este emis.Dupa cateva saptamani m-am informat la Cadastru in raza caruia se afla emiterea C.F.-ului,de unde mi s-a spus ca documentele s-au depus in ziua in care am sunat eu pentru a cere C.F.-ul,nu in ziua incheierii succesiunii si contractului de vanzare si ca mai dureaza.Dupa doua luni jumatate de la intocmirea documentelor de vanzare si succesiune,s-a emis C.F.-ul pe numele mostenitorului terenului si nu pe numele meu,in urma contractului de vanzare. a terenului respectiv.Am explicat notarului,prin mesaj pe whatsapp faptul ca nu s-a emis C.F.-ul pe numele meu,ci pe a mostenitorului,dar nu mi-a raspuns.Am cerut informatii biroului de Fond Funciar,care mi-a spus ca nu s-a inregistrat online de catre notar contractul de vanzare al terenului si din aceasta cauza eu nu figurez pe C.F.Din momentul intocmirii actelor au trecut doua luni jumatate.In final,dupa amenintari din partea notarului ca ma da in judecata pentru hartuire daca il mai deranjez cu telefon sau mailuri,a zis ca i-a expirat tokenul si din aceasta cauza nu a depus online contractul de vanzare pentru a se inregistra la Carteal Funciara,dar a doua zi o sa inregistreze contractul de vanzare a terenului.
Intrebarea mea este daca exista,legal,un termen in care se depun documentele notariale la Cartea Funciara,iar eliberarea C.F-ului are un termen de eliberare?As putea sa-i fac notarului o plangere undeva pentru a fi pedepsit pentru abuz sau neglijenta in serviciu?In cazul in care vreau sa-i fac plangere penala trebuie facuta in localitatea in care are notarul biroul sau in localitatea mea de domiciliu?Eu locuiesc in alta localitate decat cea in care are notarul biroul.Multumesc!
Buna ziua,
In anul 1990 am cumparat o casa la tara,cu curte si gradina,in suprafata totala de 1329 metri patrati.In contractul de vanzare-cumparare sunt trecuti doar 1000 de metri patrati de teren.Acum vreau sa vand casa si pe CF apar doua persoane:eu cu 1000 metri patrati si vechiul proprietar cu 329 metri patrati.In toata aceasta perioada,am platit impozit pe toata suprafata,adica 1329 metri patrati.Vechiul proprietar a murit,iar de mostenitori nu stiu nimic.Cum as putea trece cei 329 metri patrati in CF pe numele meu?Daca nu-i pot trece pe numele meu,as putea vinde doar cei 1000 metri patrati?Daca am platit impozit pe toata suprafata nu pot intra in posesia terenului dupa atatia ani?Ce solutie as putea gasi?S-ar putea rezolva in alt mod,sau este obligatoriu sa gasesc mostenitorii fostului proprietar?
Multumesc anticipat!
Colegii mei de serviciu au castigat prin proces grupa I de munca pentru perioada pana in anul 2001 la firma la care lucrez.Eu nu am dat in judecata firma si nu beneficiez de aceeasi grupa de munca castigata de colegii mei.Daca cer in judecata sa mi se acorde si mie grupa de munca I se tine cont de sentinta primita de catre colegi?Sau procesul este cu totul diferit?Nu se tine cont de precedentul din Justitie?Mentionez ca lucrez in aceleasi conditii ca si cei care au castigat in instanta grupa I de munca.Multumesc!