avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate EliodorDoru

Activitate EliodorDoru

Radiere ipoteca Prima Casă?Cine trebuie sa se ocupe?am terminat de achitat săptămâna trecută un credit prima casa.Intrebarea mea ar fi acum legata de radierea ipotecii.Stiu că este în interesul meu sa fie ridicata,însă nu mi e clar dacă dpdv legal obligația este a mea sau a băncii?Am găsit articolul 2419 din codul civil,pare că se aplica și aici.
Se poate anula o hotărâre a unei adunari generale reconvocate pe motiv ca nu s a întocmit tabel nominal convocator pebtru cea initiala?
În adunarea generala s a hotărât ca proprietarilor care cer documente ale asociatiei mai vechi de 2 ani de zile sa li se perceapă o suma de 200 lei,pe lângă costul de multiplicare.probabil decizia vine ca răzbunare ca urmare a unui proces pierdut exact pe aceasta tema:au refuzat sa pună la dispoziție procese verbale și convocatoare mai vechi.legea 196/2018 spune doar de costul de multiplicare.ae poate contesta ?
Dacă am câștigat un proces,a trecut termenul de apel și nu s a depus apel,care sunt pasii următori pentru a primi cheltuielile de judecata și ce mai e mentionat in hotărâre.
Pot obține de la judecatorie documentele legate de asociatia de proprietari?acord asociere,act constitutiv, statut?Dacă da,care e procedura?
La noi în asociație actul constitutiv,statutul și actul de asociere sunt din 2001.Conducerea asociatiei spune ca nu erau obligați sa actualizeze documentele cf.cu Legea 196/2018.e corect?
Ce anume se intampla la prima înfățișare?s a depus cererea de chemare in judecată, intampinare ,raspuns la intampinare.acum s a stabilit o data pentru prima infatisare.la qceasta primacl infatisare ce se întâmplă de obicei?fiecare avocat își susține punctul de vedere?se face referire la chemarea în judecată?la intampinare..la raspunsul la intampinare?.
Da.una sa zicem standard și alta apoi notificare prin executor judecatoresc.de fiecare data am primit răspunsuri ambigue si niciodată nu am primit măcar vreun act.spre exemplu:am cerut niște procese verbale si convocator.iar răspunsul a fost ca au fost afișate la momentul respectiv

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Difera de la avocat la avocat.
Ati facut cerere scrisa la asociație?

Cost formulare cerere chemare in judecata.Cat ar fi costul dacă vreau sa depun o cerere de chemare in judecata prin care sa solicit instanței sa oblige asociatia sa mi pună la dispoziție mai multe acte?
Din momentul in care depun cererea de chemare in judecata in cat timp se intampla urmatorii pasi? Din ce am inteles, urmeaza o etapa de regularizare a cererii de judecata. iar la depunerea dosarului mi s a spus ca voi primi o scrisoare acasa.Dosarul a aparut pe portal.just.ro