avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate mirany

Activitate mirany

Răspuns la discuția drept de superficie
Buna ziua!
Terenul respectiv are constructii pe el(hala, magazie depozitare), constructii care sunt folosite de conducerea actuala. Pe langa cele vechi, care sunt trecute in contractul de vanzare al terenului sunt in constructie altele noi, incepute in 2011 si neterminate nici la ora actuala.
Buna ziua!
Am cumparat in 2013 un pamant de la o societate si tot cu aceasta am facut un contract cu titlu gratuit cu drept de superficie. In 2015 s-a schimbat patronatul societatii si in prezent noua conducere solicita ca sa platesc eu impozitul pe acel teren.
Va rog sa-mi spuneti daca solicitarea lor este intemeiata. As putea rezilia acest contract? Ce ar presupune?
Mentionez ca in 2011 societatea (care era si propritarul terenului la momentul respectiv ) a inceput niste constructii care nu erau definitivate nici cand am cumparat pamantul nici la momentul actual.
Multumesc anticipat!
Multumesc de raspuns.
Din pacate in cazul meu (si zic "din pacate" pentru ca puteam sarbatori ziua fetitei si altfel), in iulie 2010 mi s-a cerut sa incep serviciul chiar de ziua fetitei.
Imi cer scuze pentru informarea gresita, vorbeam de experienta personala.
Nu stiu cat de corect este, dar din cate stiu eu trebuie sa reveniti la munca chiar in ziua cand copilul dvs implineste 2 ani. Verificati!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc de raspuns.
"(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2). "


In aceste conditii lunile iulie si septembrie se incadreaza la fractiune de luna conform pct.(2) (mai mult de jumatate din zilele lucratoare), iar august (desi s-a platit impozit pt 2 zile) se incadreaza la pct. (3)
In ce ar consta aceasta termenul "exceptie". Sunt impuse anumite conditii?
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de indemnizatie de crestere copil in urmatoarea conditie:
-pana in 17 iulie am lucrat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Din 17 iulie si pana in 29 august nu am avut fost angajata. Pe 30-31 august , 01 septembrie am fost ziliera cu plata declarata la stat (trecuta in registru de zilier), iar incepand cu 3 septembrie contract de munca la 2 societati cu cate 4 ore, perioada nedeterminata.
Răspuns la discuția din somaj
Multumesc pentru raspuns. Decizia de a ma angaja in alt oras o luasem deja. Intrebarea era daca se merita efortul de a depunde o mie si una de acte pentru a beneficia de un drept legal si in cat timp s-ar acorda.
Buna ziua! Am lucrat in anul scolar 2009/2010 de la data de 1 sept. 2009 pana la data de 15 martie, timp in care am avut 15 zile de concediu medical. La calcularea zilelor de concediu se scad aceste 15 zile de medical?
Discuție din somaj
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns. In momentul de fata sunt in somaj, dar am luat un interviu si urmeaza sa ma angajez la o societate. Problema consta in faptul ca trebuie sa ma mut in alt oras. Am vazut ca in conformitate cu legea 76/2002 as avea dreptul la o prima. Intrebarea mea este daca a luat cineva aceasta prima sau nu sunt fonduri..
Răspuns la discuția salarii compensatorii
In ceea ce priveste faptul ca firma s-a inregistrat cu CCM la nivel national iar conform domeniului de activitate si codului CAEN este de ramura comert cum sa procedez? Ei mizeaza pe faptul ca "nu sunt afiliati la nici o ramura, sindicat" si prin urmare aplica 1 salar compensatoriu. Cei de la ITM sustin ca nu sunt "obligati" ca societate sa plateasca 2 salarii compensatorii.... E posibil asa?