avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate marius.m

Activitate marius.m

Plângerea la procesul verbal se poate depune şi la la judecătoria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau sediul contravenientul ?
Care este articolul de lege care spune asta ? Normal ar fi sa inghete totul pe perioada procesului, inclusiv termenul de plata a minimului amenzii,
Mai platesc amenda la jumatate daca pierd procesul cu politia ? Teortic ar trebui sa pot face asta pentru ca se suspenda procesul verbal pana la decizia instantei.
Buna ziua,

Sunt asociat intr-un SRL cu 50%. Mi-am luat asociat fictiv pentru ca deja sunt asociat unic la alta firma. Toate bune si frumoase, afacerea merge bine, asociatul isi vede treaba si pleaca prin tari la munci, acum e in Anglia de 2 ani. In fine, problema e urmatoare, am retras dividendele in contul bancar personal, si am platit impozitele aferente. Ma duc la contabil si-mi spune ca teoretic si practic al meu asociat trebuie sa inregistreze jumate din dividende prin declaratia unica la anaf si sa plateasca multi bani pentru ele cum ar fi CAS, CASS. I-am zis ca eu sunt administrator si el nu are nici o treaba in firma, bani sunt la mine in cont. Ce fac ? Il vede ANAF-ul ca asociat si tre sa ma apuc sa platesc separat pentru el ca-s bani pierduti, eu oricum depasesc plafoanele si tre sa platesc 190 RON /luna la sanatate , acu tre sa platesc si pentru el inca odata ? Nu cred ca e corect cand in fapt omul e in Anglia nu participa cu nimic, poate face si o declaratie notariala, etc.
Am achitat 1500 RON pentru redactarea/trimitererea notificarii si 1500 RON pentru intampinare la contestatia bancii, in instanta nu s-a prezentat nimeni niciodata de la X, mereu am fost doar eu si sotia in fata instantei. Am vazut acum, pe intampinarea facuta de X spune de sediul procesual la el.

Dovada de inmanare a hotararii lui X este pe 16/02/2018

Buna ziua,

Acum 2 ani am apelat la serviciile avocatului X pentru redactarea si trimiterea notificarii de dare in plata. Am achitat 3000 RON acestui avocat. Am pierdul in fond , hotararea instantei a fost trimisa la X iar acesta a uitat sa ma notifice in timp, a facut asta cu 2 zile inainte de expirarea termenului de apel printr-un sms pe un numar de telefon care nu-l mai folosesc (de fapt trecusera 10 zile cu tot cu week-end). A fost nevoie sa ma sune de la banca sa-mi spuna ca am de platit sumele restante pe perioada suspendarii pentru a realiza ce se intampla. Asta spune multe despre acest avocat si serviciile pe care le presteaza. Practic am pierdul termenul de apel din cauza lui X.

In fine. am studiat dosarul la arhiva si nu exista nici un document prin care sa fi cerut schimbarea sediului procesual la adresa avocatului, exista doar notificarea de dare in plata trimisa de la acest avocat, notificare in care nu se mentioneaza nimic despre sediul procesual.

Mai pot cere transmiterea hotararii la adresa mea de pe buletin pentru a putea face apel cu argumentele de mai sus ?

- editat conf. 2.17 din regulament: Pe forumul Avocatnet discutam ideea/speța, nu persoanele implicate -
www.avocatnet.ro/forum/main/...
Am inteles ca daca nu am constituit un patrimoniu de afectatiune inscris la Registrul Comertului, executa si veniturile PFA. 99,999% din PFA-uri II si alte ONG -uri de acest tip, nu au constituit un patrimoniu de afectatiune. Prin urmare pot fi executate silit toate bunurile si veniturile ?
Sigur ?
Buna ziua !

Sunt in urmatoarea situatie. Am un credit de nevoi personale cu garantie imobiliara pe persoana fizica din 2007 si nu vreau sa-l mai platesc pentru ca nu-mi permit. Vreau sa stiu daca imi vor fii executate veniturile de pe PFA-ul cu norma de venit inregistrat la ONRC. Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspuns.