avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Activitate ComanSorin

Activitate ComanSorin

Buna ziua!
Am tot "rasfoit" forumul in speranta ca nu va mai fii nevoie sa deschid o discutie noua despre ajutorul la incalzire dar din pacate nu am reusit sa ma lamuresc
Acestea fiind spuse vreau sa imi spuneti daca certificatul fiscal sau adeverinta fiscala (sper ca e acelasi lucru) care trebuie atasate la dosarul pt. subventii poate fii eliberat si in cazul in care solicitantul are datorii la fisc; de exemplu amenzi neplatite si/sau impozite neplatite (in cazul meu impozite neplatite la o masina dar si amenzi mai vechi).
Sper ca m-am facut inteles si astept raspunsul vostru.
Multumesc anticipat!
Bine v-am regasit. Vreau sa va aduc la cunostiinta faptul ca in curand se vor implinii 3 luni de zile de cand astept decizia celor de la "Asra" si resemnat fiind ma gandesc deja sa-mi caut un avocat. Problema este ca nu stiu exact ce avocat sa caut, mai exact ce specializare sa aibe respectivul.
Eu sunt din Craiova si daca aveti vreo sugestie as fii recunoscator daca mi-ati impartasio. Multumesc!
In primul rand multumesc pt. ca mi-ai raspuns.
in mare parte am inteles dar totusi mai am unele semne de intrebare...
Eu am socrii care detin curte deci nu ar fii probleme in privinta asta. Urmatorul pas care este? Unde trebuie sa merg prima data? Cat despre masina, masina este la fier vechi dar nu am nici o dovada ca ar fii fost acolo.
vivisb a scris:

Am radiat masina.


Cum ai reusit? Sunt in aceasi situatie ca a ta si m-ar interesa ce este de facut...unde sa merg...detin doar certificat de inmatriculare, carte de identitate si placutele cu numerele de inamtriculare.
Multumesc foarte mult pt. raspunsuri, sper totusi sa nu ajung cu ei in instanta...si mai sper ca pe viitor sa se autosesizeze cineva si sa ia masuri la abuzurile care se fac in sistemul asigurarilor.
Salutare tuturor!
In primul rand vreau sa va spun ca dupa ce am rasfoit acest forum am observat ca nu sunt singurul care a avut probleme cu socitatile de asigurari care au invocat art. 36, al. 4 din Ordinul CSA nr. 5/2010 si anume inceperea propriei investigatii privind producerea accidentului, investigatie care poate dura pana la 90 de zile, si spre uimirea mea ca totul este legal si ca nu prea se poate face nimic in astea maxim 90 de zile.
Fiind un pic resemnat am totusi cateva semne de intrebare si sper sa ma puteti lamurii.
Dupa aproximativ doua saptamani de amanari am primit instiintarea respectiva de la ASRA in care era specficat urmatorul fragment: "tinand cont de faptul ca acest accident nu a facut obiectul unor cercetari efectuate de autoritatile publice"; ceea ce este foarte adevarat deoarece nu am mers la politie in urma accidentului folosind doar itelegerea amiabila si declaratiile celui care m-a lovit, recunoscandu-si vina.
Daca mergeam la politie sa inteleg ca nu aveau cum sa inceapa respectiva investigatie?
Sau mai bine spus inceperea propriei investigatii de catre societatile de asigurari nu ar trebui sa aiba la baza motive si/sau probe clare?
Specific ca s-au facut poze, s-a primit confirmarea autenticitatii actelor, vinovatul si-a recunoscut vina....
Multumesc!

Numele societatii de asigurari este scris eronat intentionat.
Răspuns la discuția Act de donatie?
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!
Răspuns la discuția plangere contraventionala
Aceeasi problema o am si eu singura diferenta este ca eu nu m-am prezentat la tribunal in urma a 3 citatii (pana acum).
Cred ca asa trebuia sa procedeze si prietenul tau, dar daca este cineva care sa ne lamureasca il rog sa posteze aici.
Multumesc anticipat!
Discuție Act de donatie?
Buna ziua! Ma numesc Sorin si am nevoie de cateva sfaturi daca este posibil.
Anul acesta urmeaza sa ma casatoresc. Parintii viitoarei mele sotii au un apartament pe care vor sa i-l lase ei, asa ca s-au gandit sa i-l treaca pe numele ei inainte de casatoria cu mine. Bun pana aici dar....problema este cum vor proceda.
S-au gandit sa faca un act de donatie si pe mine ma framanta in ce conditii se poate "sparge" (ataca) acest act?.
Mentionez ca viitoarea mea sotie are un frate, care, dupa cate am auzit nu o sa fie prezent la notar in timp ce se vor incheia actele respective.
Daca fratele ei ar fii prezent si ar da semnatura (ca martor) ca nu ar avea nici o pretentie, care ar mai fii riscurile de a se "sparge" acel act de donatie.
Multumesc ca ati citit si sper sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

-SorinComan