avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate lucylle

Activitate lucylle

Buna ziua. As dori sa divortez, am un copil de 10 luni, iar sotul este plecat din tara cu serviciul.Pana de curand am locuit cu el, as dori sa stiu daca pot divorta in conditiile in care el nu se va prezenta la procesul din romania si nici nu este de acord cu divortul.Doresc incredintarea minorului, insa eu sunt in concediu de crestere al copilului de pana la 2 ani si doresc sa stiu daca se considera venit.Multumesc.
Buna ziua,

Am fost angajata din martie 2009 pana pe 2 noiembrie 2009, cand mi-am dat demisia. M-am reangajat pe 23 noiembrie 2009 si am nascut in iulie 2010.Pt faptul ca din data de 2 noiembrie pana in data de 23 aceeasi luna nu am realizat niciun venit este posibil sa nu mai pot beneficia de concediul pt crestere al copilului de 2 ani? Trebuie sa am 12 luni consecutive fara intrerupere pe cartea de munca?
Am specificat ca cele 126 de zile vor fi luate DUPA nastere, iar impreuna cu acestea voi avea 12 luni.Nu inteleg cum este legea pt ca fiecare o interpreteaza cum vrea. OUG 148/2005 spune altceva??As dori sa raspunda doar cei ce au cunostinte solide sau lucreaza in domeniu....nu ma ajuta la nimic daca fiecare isi da cu parearea fara a fi avizat....
titiana a scris:

Mai mult decat ce v-au spus colegii mai sus, din cele 126 de zile 42 trebuie sa le efectuati obligatoriu dupa nastere.

se pot lua cele 126 zile toate dupa nastere?
Buna ziua.
Sunt angajata din 22 noiembrie 2009 iar pe 11 iulie voi naste, ceea ce inseamna ca voi avea 8 luni de cotizare catre stat. Contabila mi-a spus ca cele 126 de zile de concediu de maternitate se aduna la cele 8 luni lucrate si prin urmare voi putea beneficia de concediul pt crestera copilului de 2 ani.
Stie cineva cum stau lucrurile mai exact?
Multumesc mult pentru raspuns. Din punctul dvs. de vedere ce m-ati sfatui sa fac? As putea face un contract anterior cu o alta agentie ( am citit pe avocat net acest sfat)?Daca fac un contract anterior cu o alta agentie si nu cumpar prin ei ci direct cu proprietarul pot sa fiu data in judecata de agentia al carui agent imobiliar imi propusese un comision personal? Sau sa merg sa vorbesc cu administratorul agentiei? Ce este corect din punct de vedere legal? Vreau sa cumpar acest apartament legal.
Buna ziua,
Am semnat un contract de vizionare in care se mentioneaza adresa ap. respectiv, iar comisionul este taiat cu pixul si scris negociabil ( de catre mine, la indemnul ag.) Am cazut de acord cu proprietarul sa-l cumpar, insa agentul imobiliar ne-a propus sa-i dam lui "cat vrem" pt. a nu mai facem plata prin intermediul agentiei deoarece sefii lui nu vor accepta comisionul cu care la inceput agentul a fost de acord (verbal).
Proprietarul ap. nu are nici un document semnat cu el, ci doar eu. I-am propus sa mergem sa dea o declaratie la notariat ca agentia si-a primit comisionul din partea mea( bani ce ar reprezenta " comisionul personal", in cazul in care ar exista un proces, sa fiu acoperita), insa cum ma asteptam nu a fost de acord. Am citit pe avocat net ca as putea sa fac un contract anterior cu o alta agentie, insa mai exista vreo solutie? Agentul refuza sa dam banii prin agentie, iar mie imi este teama sa ii dau acest comision fara o chitanta, sau o declaratie autentificata. Ce pot face?
Multumesc!
Noul curs euro se aplica de la 1 oct.2009 sau este valabil vechiul curs pana la 31 dec.?
Buna ziua,
Am facut un antecontract pe 18 august, iar contractul de vz-cump al ap. se va face pe 5 oct. La ce curs euro voi plati impozitul catre stat la cel vechi sau la cel care se va stabili la 1 oct. 2009?
Buna seara,
Doresc sa cumpar un ap ce este ipotecat pt suma de 40.000 euro(nu e cump cu credit- gaj) Ipoteca va fi achitata din banii mei, in momentul semnarii contractului de vz-cump, insa imi este teama de tot felul de comisioane ascunse pe care bancile le au ,etc... Se poate face un antecontract pt suma de 1000 euro, urmand ca in 30 zile sa mergem sa incheiem contractul de 70.000 euro? Imi poate impune banca un notar "agreat" in aceste conditii sau pot refuza ridicarea ipotecii? Exista un procent fix ( calculat cu vechimea imobilului) privind taxele notariale achitate de cumparator? Din ce am putut sa aflu pana in acest moment,taxele difera de la un notar la altul si nu inteleg sistemul de calcul ( nu se calculeaza dupa o grila comuna???) Imi este teama sa nu pierd si banii si casa din cauza unor comisioane sau a altor neintelegeri. Va multumesc!