avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate marin82

Activitate marin82

Am cumparat de la o persoana juridica (SRL) un autoturism la mana a doua. Mi s-a dat factura si actele masinii iar certificatul fiscal mi s-a spus ca il voi primi zilele urmatoare. "Zilele urmatoare" au insemnat 3 luni pana in prezent iar eu tot nu am primit certificatul fiscal fara de care nu pot transcrie masina pe numele meu. De cate ori il contactez pe administrator, imi spune ca nu a avut timp, ca saptamana viitoare si tot asa... Eu ma gandesc ca SRL-ul o fi avand datorii si astfel nu poate scoate fisa fiscala, alt motiv nu vad.
Ce e de facut in acest caz? Ce posibilitati sunt ca eu sa pot inmatricula masina in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Confruntare (contradictorie)
Nu are chitante, facturi sau bonuri cu care sa poata demonstra ca EU am cumparat acele produse. Numele sau semnatura mea nu apar pe nici un document iar nici un produs nu a fost gasit in posesia mea. Cei de la politie faceau presiuni voalate asupra mea sa recunosc cele declarate de persoana respectiva, spuneau ca daca nu recunosc ma baga la marturie mincinoasa etc. Am intrebat persoana de fata daca este sigura 100% ca despre mine este vorba, sa nu imi cauzeze probleme degeaba. Atunci a spus ca ar fi trasaturile mele, ca e sigur 80% ca sunt eu.
Buna ziua.
O persoana sustine ca am cumparat de la ea mai multe bunuri acum 5-6 ani. S-a ajuns la o confruntare la politie unde persoana a declarat ca este sigura 80% ca eu sunt . Eu am declarat ca nu am vazut persoana respectiva in viata mea. Cum pot dovedi organele de cercetare ca eu sunt cel care a cumparat produsele?
Am depus la parchet cerere de prelungire a dovezii de circulatie (stau de 3 luni fara drept de circulatie). M-au tot amanat cu rezolutia cererii, ba sa vin vineri, ba sa vin marti iar marti imi spun sa vin joi. Ma duc si joi si surpriza....cererea a fost respinsa.#-o Eu tind sa cred ca astia au ceva cu mine, incepand de la politie care mi-au trimis dosarul cu propunere de trimitere in judecata desi nu vad de ce. Apoi dupa ce am fost in audienta la procuror (o femeie), acesta imi spune sa revin peste 2 saptamani sa imi comunice decizia ei. Peste 2 saptamani cand ma duc la ea ma intreaba de ce am mai venit? Pai ii spun ca am fost acum 2 saptamani la dansa si ea mi-a spus sa revin acum. Ea zice: "aaaa....bine, pai veti fi trimis in judecata". :sorry:
Nu as putea cere judecarea in alt oras sau ceva de genul asta? Tare ma tem ca nu va iesi bine pt ca toata lumea s-a purtat cu mine de parca as fi ultimul infractor......
Am fost azi la procuror, si mi-a spus ca voi fi trimis in judecata#-o La ce sentinta ma pot astepta de la judecator in asemenea cazuri?
Va multumesc!
Nu am cazier, insa am primit o amenda administrativa acum 7 ani pt conducere fara permis. (aveam scoala de soferi terminata insa nu dadusem pt permis).
Pt Ionut222: NU am fost trimis in judecata. Dosarul se afla la Parchet. Acest dosar a plecat de la politie cu propunere de trimitere in judecata. Nu am comis nimic in afara faptului ca conduceam masina cu nr provizorii expirate si nu consider ca am avut un comportament necorespunzator in timpul declaratiilor date la politie.
Vreau sa stiu daca am sanse sa scap cu amenda administrativa.
Am si eu o intrebare:
Din experienta dumneavoastra cunoasteti cazuri care au fost solutionate cu condamnare (fie ea cu suspendare sau cu executare) referitor la conducerea cu nr provizorii expirate?

L.E. Intreb acest lucru deoarece dosarul meu a ajuns la Parchet cu propunere de trimitere in judecata si sunt foarte ingrijorat.
Răspuns la discuția masina care face taximetrie
Daca masina nu corespunde cu aceste cerinte aparute ulterior, nu prea cred.
Daca e obligatorie culoare alba (de la sah in sus presupun) iar dvs aveti masina galbena, cea mai buna solutie este sa apelati la o firma de infolieri auto.
Răspuns la discuția cum sa radiez o masina vanduta
Legal, masina este a dumneavostra iar suma de bani primita de la cumparator nu poate fi dovedita. Eu cred ca il aveti "la mana" pe cumparator. Contactati-l sa faceti un contract de vanzare-cumparare autorizat si sa primiti diferenta de bani de la acesta. Daca nu doreste, il puteti "ameninta" ca masina este proprietatea dumneavoastra, el neavand nici un act care sa dovedeasca contrariul, iar pentru suma de bani care v-a dat-o avans nu are de asemena nici o dovada. In cazul in care nu reusiti nimic, apelati la politie mentionand ca ati "imprumutat" masina unei persoane iar acesta refuza sa v-o returneze.