avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate mariahagioglu

Activitate mariahagioglu

A aparut legea 130/2020,completare a legii 118/1990,urmasii(copiii) prizonierilor de razboi,primesc indemnizatii,in cuantum de 350 lei/an de prizonierat
Intrebarea d-voastra are vechime,a aparut legea 130/2020,completare si actualizare a legii 118/1990. Iar dosarul se depune la AJPIS Bihor,impreuna cu documentele de stare civila si cu livretul militar,completat cu perioada prizonieratului.In maxim o luna veti primi raspuns de la AJEPIS,ulterior,decizia de la Casa de Pensii,cu suma .
Răspuns la discuția Prizonier de razboi Rusia
Multumesc pentru raspuns,ma interesa perioada 42-44,cand deja era prizonier.Pentru perioada 23 aug 1944-iulie 1948,cand a fost repatriat,primesc indemnizatie.
Răspuns la discuția Prizonier de razboi Rusia
Nimeni,nu-mi poate da un raspuns pertinent si la obiect?
Buna seara,
Respectuos,va rog sa-mi comunicati,perioada de prizonierat a tatalui meu1942-1944,in ce articol de lege se incadreaza,se primeste indemnizatie si pentru perioada mai sus mentionata,sau,numai dupa data de 23 aug 1944.
Multumesc
Mi-am raspuns singura la intrebare,am studiat Legea 130/15.07.2020,care completeaza Decretul de Lege 118/1990.,am perfectat dosarul si l-am depus la AJPIS,pacat ca nu i s-a facut pubicitate acestei legi,sunt,in tara destui urmasi ai prizonierilor de razboi din Rusia
Buna seara,respectuos,va rog sa-mi comunicati,ce lege a aparut privind drepturile de mostenitor al unui fost detinut in lagarele de concentrare din Siberia,perioada 1942-1948 si daca,noi(eu si fratele meu) beneficiem de indemnizatie.
Multumesc.
Buna ziua,
Cum considerati a fi solutionata problema retrocedarilor din Basarabia?Matusa mea,are dosarul la Comisia Mun.Bucuresti,din anul 2006,dosatul este complet,dar nu se stie daca a fost transmis catre ANRP,pentru solutionare.Cunosc cazuri,ale caror dosare au fost solutionate,prin instanta.Mai este valabil? Multumesc anticipat.