avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate syca_m

Activitate syca_m

Salutare,

Am pierdut un proces cu politia in urma caruia a trebuit sa predau carnetul politiei. Am facut totul ca la carte, l-am predat in timp. Perioada pentru care am fost sanctionat conform procesului verbal de contraventie este de 30 de zile.
Permisul l-am predat pe data de 29.10.2010.
Am cateva nelamuriri :
1. Cum trebuie sa procedez sa il ridic ? politistul zicea ca trebuie sa imi vina ceva acasa de la politia care mi l-a suspendat (Sibiu) si sa merg cu acel document sa il ridic de la Deva unde l-am predat, pentru ca el nu are de unde sa stie cat timp imi e suspendat
2. Ce faca daca nu imi vine nimic de la Sibiu (au trecut mai bine de 2 sapt. si nu a venit nimic) ? Pot solicta eu personal de la politia Sibiu ?
3. Trebuie sa achit si amenda ca sa il pot ridica ?
4. Mai trebuie sa sustin examen ?
Multumesc pentru ajutor !
Buna ziua,

Va cer din nou sfatul referitor la o situatia mea cu plangerea contraventionala.
Am depus plangere impotriva procesului verbal la Judecatoria Sibiu dupa cum era indicat pe PV, ;a primul termen in SIbiu, a fost declinata competenta catre Judecatoria Saliste (tribunalul Sibiu), si am fost chemat in instanta timp de 3 termene. In primele 2 am fost amanat : 1. s-au citat martorii, 2. nu au venit martorii s-au rechemat iar in termenul 3. nu am mai reusit sa ajung in timp, dar mi s-a spus (de catre politistul din sala) ca a venit doar 1 martor (acela care sustine politia ca a fost martor ca nu vreau sa semnez PV-ul). Mai aparea un martor in dosar si anume cel pe care l-am depasit, identificat ulterior de politie, dar acel martor nu s-a prezentat pe motiv ca nu e in tara. Am primit rezolutie "Respinegera plangerii cu drept de recurs". Cum se poate asa ceva cand s-au in dosar se vedeau clar urmatoarele :
- Am fost oprit in Miercurea Sibiului la 5 km de locul unde se spune ca am depsait, lucuru relatat si de agent in raportul anexat la dosar. Dar in PV scrie ca PV-ul a fost intocmit la 100 de m de locul contraventiei (Apoldu de sus). Clar se vede ca nu a fost respectat art. 16
- Masina depasita nu a fost oprita
- Nu exista dovada foto sau video
- Nu a existat nici macar acel martor
Cred ca si judecatorul da sentinte dupa cum se trezeste dimineata. Sa fie oare ca am lispit la ultimul termen ?
Va rog sa imi spuneti cum sa procedez la recurs ?
Unde il depun (tot la Juedactoria Saliste ?) ?
In cat timp pot sa il depun ? Solutia s-a postat pe site joi 11.03.2010, iar termenul a fost la 10.03.2010.
Cum trebuie sa il formulez ?

NOTA SUBSOL :

Primul subiect trimis pe aocat net

"Astazi, pentru prima data in viata mea am fost oprit de un echipaj de politie (1 singur motociclist), dinspre Sibiu spre Deva. Politistul m-a oprit in localitate Miercurea Sibiului, si mi-a spus ca in localitatea Apoldu de Jos (aflata la 5 km de Miercurea Sibiului), am depasit un alt autoturism pe linia continua. Eu stiu sigur ca nu am facut aceasta manevra, si normal ca i-am spus asta si l-am rugat sa imi prezinte dovada foto sau video, la care mi-a raspuns ca nu are. In cazul acesta i-am spus ca nu semnez nici un proces verbal, si macar sa imi prezinte martorul (cel pe care l-am depasit). A asteptat vreo 10 minute sa apara martorul (autoturismul asa zis depasit) si acesta nu si-a facut aparitia (normal). El a continuat si mi-a facut procesul verbal pentru depasire neregulamenatra. Am spus ca la mentiuni sa scrie ca "Nu sunt de acord cu cele mentionate mai sus, si ca nu am efectuat aceast manevra de depasire", a scris, apoi eu am refuzat sa semnez procesul verbal. El mi-a spus ca trebuei sa opreasca un martor , l-am intrebat "Martor la ce ?", el mi-a spus ca "Matror ca nu vreti sa semnati". A oprit un autoturism (caruia i-am retinut numarul si marca), si m-a intrebat de fata cu soferul daac semnez, am zis "NU" si mi-a dat actele, mai putin permisul, si o dovada pentru 15 zile. Mentionez ca era singur in masina, la fel si politistul.
Eu sunt din Deva, procesul verbal e inca l-am politie pentru ca nu mi l-a dat daca nu am semnat, ce fac daca nu vine acasa in cele 15 zile in care e valabila dovada. Mi-a zis cineva sa merg la politie (Sibiu) sa cer o copie dupa procesul verbal, si sa fac contestatie pe baza copiei. E ok ?
Va cer sfatul, deoarcere nu ma pricep la astfel de situatii pentru ca nu m-am mai lovit de asa ceva, si as vrea sa fac o contestatie pentru ca am avut parte de un abuz grosolan al oragnelor de politie. Ma puteti ajuta, cu vreun model de contestatie, baza legala, pasi de urmat ? Am sanse de reusita ?"
Buna ziua,

Tin sa va mulumesc pentru sfaturile date legate de subiectul "Permis suspendat pentru 30 de zile - ABUZ AL POLITIEI". M-am prezentat la primul termen.
Acolo am studiat dosarul, si am cosntatat urmatoarele. Desi in procesul verbal locul intocmirii acestuia si locul savarsirii faptei coincid adica Apoldu de Sus, eu am fost oprit in Miercurea Sibiului (la o distanta de 5 km) deci constat o incalcare a art.16 din OG2/2001 actualizata, alin.1. Apoldu de sus apartine de Judecatoria Sibiu, si acolo este indicat pe procesul verbal sa fac plangere. Asa am si facut.
Plangerea mea indica faptul ca am fost oprit in Miercurea Sibiului si nu in Apoldu de Sus.
Miercurea Sibiului apartine de Judecatoria Saliste.
Pe referatul agentului se indica faptul ca am fost oprit in Miercurea Sibiului.
Politia mai prezinta urmatoarele probe :
1.O declaratie luata ulterior de la cel pe care agentul zice ca l-am depasit si care indica ca l-as fii depasit. Dar aici apare o eroare : In procesul verbal, si in intampinarea politiei numarul celui pe care zice ca l-am depasit este..UXC, iar in declaratia lui si referatul agentului este UYC.
2. Apar si datele unui martor, care nu a fost defapt acolo.
Politia cere mai cere : "Pe cale de exceptie invocam necompetenta teritoriala a jud. Sibiu si solicitam declinarea de competenta in favoarea Jud. Saliste"
Fiind in timpul serviciului si avand numarul de dosar 60, am solicitat amanarea fara discutii pentru angajarea unui aparator, pentru ca timpul nu imi permitea sa astept 3-4 ore.
Cand s-a ajuns la mine judecatoarea mi-a zis ca sa las instantsa isi spuna punctul de vedere, si ca nu o sa fie nimic irevocabil, si mi-a zis ca pot pleca.
Cand am verificat pe internet am gasit urmatoarea Solutie data la data de 26.11.2009 "Admite exceptia de necompetenta teritoriala absoluta de catre intimata. Declina competenta de solutionare a plangerii, in favoarea Judecatoriei Saliste. Cu recurs".
Intrebarile mele sunt :
1. Ce sa fac acum ? Care e pasul urmator ? Astept sau fac recurs ?
2. Daca pe procesul verbal, scrie clar Judecatoria Sibiu si nu indica nimic despre Miercurea Sibiului si Judecatoria Saliste, nu ar fii trebuit sa fie anulat pentru lipsa de procedura conform art.16 din OG2/2001 actualizata, alin.1?
3. Ce inseamna "Cu recurs" ? Sa contest decizia de declinare a competentei ? In cate zile pot face asta ?
4. De ce nu mi-a fost amanat dosarul pentru angajare de aparator ?
5. In acest caz trebuie sa imi vina o noua citatie ?


Va rog mult de tot sa ma ajutati.

Cu stima !

Marius A.

Buna ziua,

Astazi, pentru prima data in viata mea am fost oprit de un echipaj de politie (1 singur motociclist), dinspre Sibiu spre Deva. Politistul m-a oprit in localitate Miercurea Sibiului, si mi-a spus ca in localitatea Apoldu de Jos (aflata la 5 km de Miercurea Sibiului), am depasit un alt autoturism pe linia continua. Eu stiu sigur ca nu am facut aceasta manevra, si normal ca i-am spus asta si l-am rugat sa imi prezinte dovada foto sau video, la care mi-a raspuns ca nu are. In cazul acesta i-am spus ca nu semnez nici un proces verbal, si macar sa imi prezinte martorul (cel pe care l-am depasit). A asteptat vreo 10 minute sa apara martorul (autoturismul asa zis depasit) si acesta nu si-a facut aparitia (normal). El a continuat si mi-a facut procesul verbal pentru depasire neregulamenatra. Am spus ca la mentiuni sa scrie ca "Nu sunt de acord cu cele mentionate mai sus, si ca nu am efectuat aceast manevra de depasire", a scris, apoi eu am refuzat sa semnez procesul verbal. El mi-a spus ca trebuei sa opreasca un martor , l-am intrebat "Martor la ce ?", el mi-a spus ca "Matror ca nu vreti sa semnati". A oprit un autoturism (caruia i-am retinut numarul si marca), si m-a intrebat de fata cu soferul daac semnez, am zis "NU" si mi-a dat actele, mai putin permisul, si o dovada pentru 15 zile. Mentionez ca era singur in masina, la fel si politistul.
Eu sunt din Deva, procesul verbal e inca l-am politie pentru ca nu mi l-a dat daca nu am semnat, ce fac daca nu vine acasa in cele 15 zile in care e valabila dovada. Mi-a zis cineva sa merg la politie (Sibiu) sa cer o copie dupa procesul verbal, si sa fac contestatie pe baza copiei. E ok ?
Va cer sfatul, deoarcere nu ma pricep la astfel de situatii pentru ca nu m-am mai lovit de asa ceva, si as vrea sa fac o contestatie pentru ca am avut parte de un abuz grosolan al oragnelor de politie. Ma puteti ajuta, cu vreun model de contestatie, baza legala, pasi de urmat ? Am sanse de reusita ?
Maine dimineata merg la Sibiu sa iau copia dupa procesul verbal, as fii recunoscator daca as primii un raspuns pana atunci.
Multumesc !
Cu stima !
Marius A.
Buna, sunt in concubinaj cu partenera mea, cu, care am 2 copii minori care poarta numele meu. Daca ne vom despartii vreodata trebuie sa platesc pensie alimentara, si daca da CAT ? Exista un procent sau un cuantum ca si suma ? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns , sunt curios. Eu castig 2000 Ron, cat ar revenii ca si pensie alimentara pentru cei doi copii ? Pana ce varsta trebuie platita ?