avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate manrsr

Activitate manrsr

Bună ziua,
eu și încă 2 persoane am cumpărat fiecare câte un teren. Terenurile au rezultat prin divizarea unui teren mai mare aparținând unei doamne. Toți 3 am cumpărat deci câte un teren de la această doamnă. Dânsa știu că are și o soră. În contractul meu de vânzare cumpărare, vânzătoarea își asumă printre alte condiții (evicțiune etc) că terenul nu face obiectul nici unui litigiu, nu este afectat de sarcini etc, în caz contrar vânzătoarea își asumă anularea actului. Sigur, eu am făcut plata prin transfer bancar toată suma, având și extrasul băncii pentru această sumă.
Întrebarea mea este, după decesul doamnei, poate vreo rudă să atace contractele de vânzare cumpărare pe care le am făcut noi, cei 3 cumpărători și să câștige? Mulțumesc!


Bună ziua,
eu și încă 2 persoane am cumpărat fiecare câte un teren. Terenurile au rezultat prin divizarea unui teren mai mare aparținând unei doamne. Toți 3 am cumpărat deci câte un teren de la această doamnă. Dânsa știu că are și o soră. În contractul meu de vânzare cumpărare, vânzătoarea își asumă printre alte condiții (evicțiune etc) că terenul nu face obiectul nici unui litigiu, nu este afectat de sarcini etc, în caz contrar vânzătoarea își asumă anularea actului. Sigur, eu am făcut plata prin transfer bancar toată suma, având și extrasul băncii pentru această sumă.
Întrebarea mea este, după decesul doamnei, poate vreo rudă să atace contractele de vânzare cumpărare pe care le am făcut noi, cei 3 cumpărători și să câștige? Mulțumesc!
Bună ziua! Vreau să cumpăr un teren intravilan arabil care a fost rezultat prin divizarea altui teren mai mare. Toate cele 4 terenuri rezultate au CF ok. Pentru cel mare există un certificat de urbanism de informare emis în 28.01.2022 și care expiră azi (6luni). Deasemenea în acest certificat se specifică foarte detaliat destinatia terenului (mare) ca fiind zonă de locuințe și funcțiuni complementare împreună cu toate detaliile de cum trebuie construite acestea pe acest teren.(POT, CUT, materiale, aliniament,înălțime etc) Se specifică deasemenea PUG ul în baza căruia s a emis acest cert de urbanism, PUG ul expirând în 31 12.2023.
De la urbanism am fost asigurat că în acea zonă nu este nevoie de PUZ !
Dacă cineva este expert în așa ceva îmi poate spune vă rog dacă pot cumpăra acest teren fără să mi fac griji că mi se va cere PUZ pt acest teren? Mulțumesc anticipat!
Mulțumesc!
Cumpărătorul casei mele a vândut și el cu 2 săptămâni înainte și pe contractul de vânzare cumpărare al casei mele apare adresa cumpărătorului unde a locuit înainte, adică adresa casei care o vânduse deja... Mulțumesc pt răspunsuri!
Bună seara! O informație vă rog. Am vândut casa pe 11iulie și joi cumpăr un teren. Am dat și cartea de identitate(copie) azi pt redactarea contractului de vânzare cumpărare. Firește pe cartea de identitate figurează adresa unde am avut casa. Trebuie să avizez notarul în prealabil în acest sens ca să pună în contract doar CNP ul meu? Pot cumpăra deci și fără un domiciliu, adică doar cu CNP ul din cartea de identitate? Mulțumesc!
Mulțumesc!
Bună seara!am și eu o întrebare vă rog.Am vândut casa și momentan am cumpărat doar terenul pe care vreau curând să construiesc o casă. Acest teren se află în alt județ decât am avut casa, deci și cartea de identitate.
Pot să solicit carte de identitate sau ceva provizoriu până construiesc casa?? Va dura ceva construcția casei. De asemenea vreau să schimb și nr de înmatriculare al mașinii pe județul nou unde am cumpărat terenul. Terenul are un certificat de urbanism unde specifică admisia construcțiilor de locuințe pe el. Mulțumesc!
Bună seara! Voi cumpăra curând un teren de la un proprietar care dezmembrează un teren mai mare în 9 terenuri. Momentan mi-a spus că încă se află în dezmembrare. La fața locului există țăruși vopsiți. Proprietarul mi a spus că voi putea face un antecontract cu avans pe exact unul din cele 9 terenuri cu cadstrul nou făcut. Vis a vis de acest teren mare există alt teren mare unde deja s a făcut dezmembrarea, terenurile figurând pe eterra public. Am scos un CF de informare al unuia din terenurile dezmembrate și figurează 2 coproprietari de anul trecut cu TEREN INTRAVILAN CATEGORIA FÂNEAȚĂ! M am uitat pt că deși a trecut ceva timp bun și niciunul din noii proprietari nu se vede să fi făcut ceva, nici măcar o extindere de conductă, nimic. În același timp proprietarul și al terenului care vreau să l cumpăr mi a spus că terenul aflat acum în dezmembrare ARE PUG ȘI NU PUZ! mi a justificat că NU E NEVOIE DE PUZ în acea zonă!
Mă gândesc poate că toți cei care au cumpărat acolo așteaptă PUZ UL...să fie acesta motivul pt care nu au întreprins nimic cei cam 20 de noi proprietari?? Se poate deci obține autorizație de construcție FĂRĂ PUZ? .e suficient PUG UL? Întreb pt că eu vreau terenul pt a construi nu pt a mi pune un cort și un grătar pe el în weekend. Mulțumesc anticipat!
Buna seara! Imi cer scuze ca intervin in conversatie cu o intrebare. Vreau sa cumpar un teren de 500mp INTRAVILAN, CATEGORIE DE FOLOSINTA PASUNE , care urmeaza a fi dezmembrat dintr-unul mai mare de 3000mp, iar proprietarul mi a spus ca are PUG si nu are PUZ si ca imi va da un raspuns final curand, pt ca inca sunt in tratative cu primaria Zarnesti, mai exact cu arhitectul de acolo care impune acest PUZ ( deloc ieftin, undeva la 10000 euro si dureaza si doi ani realizarea lui). Mentionez ca terenul este lipit de ultimul teren construit cu casa (veche) din localitate.
As vrea sa stiu daca merita sa fac un antecontract pe acest teren. pentru ca daca terenul va avea nevoie de PUZ, chiar daca proprietarul a spus ca il vom imparti in 3 , va dura foarte mult timp. Va rog deci sa mi explicati si stiu ca multi vor sa stie aceste detalii. Deasemenea am auzit ca la Bran , Rasnov, Poiana Brasov . s ar impune de putin timp un minim de suprafata de 2000mp pt a construi, acum nu stiu daca e vorba de cazul in care vrei sa faci pensiune, hotel sau doar casa de locuit. Oricum pe mine ma intereseaza Zarnestiul. Ma voi interesa poimaine de acest teren la primarie sa vad ce sanse sunt. Multumesc anticipat!