avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate enisirin

Activitate enisirin

Buna seara. Un avocat bun pe partea de divorțuri in Iași, îmi puteți recomanda? Vs mulțumesc
Ce metode se gasesc pentru a sanctiona folosirea si preluarea fara precizarea unui surse pentru creatiile proprii?Imi puteti indica va rog o lege sau vreun context de lege care reglementeaza acest segment?
Multumesc
Va multumesc.Insa mi-ar fi de mai mare ajutor sa le transmit ce pot face, in timpul vietii parintilor.
Buna ziua. Vroiam sa va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind urmatoarele: 2 persoane s-au casatorit. si au cumparat 1 apartament. Doamna a venit cu 2 copii, fiind vaduva, si apoi a mai avut un fiu cu noul sot. Se pune problema impartirii apartamentului, intre cei 3 copii. Mai ales ca domnul, ii ameninta pe cei 2 copii, ca doar cel nascut ca fiu al lui si al mamei lor, va mosteni apt. Se doreste, ca din timpul vietii ambilor parinti, mama si fiul din prima casatorie, sa cedeze dreptul fiecaruia, fiicei,respectiv surorii, provenita din prima casatorie. Ce solutii au? pentru ca sunt tot mai dese certurile si amenintarile ca doar cel nascut in casatorie, va prelua apartamentul. Multumesc mult, si astept cu nerabdare o solutie sa ii linistesc pe cei 2 copii din afara casatoriei.
O intrebare: cum ii platiti chiria? prin banca? chitante de mana? Ca daca aveti vreo dovada de acest gen, merita sa il si presati putin ca sa va oferiti timp sa va gasiti ceva.Ma refer la faptul ca va puteti duce sa il reclamati la Administratia financiara, pentru neinregistrarea unui contract.Si apoi, e vara, e momentul cel mai propice sa va cautati altceva.Si la 8-900 ron gasiti apt. mobilate fain.Abia s-au terminat examenele, si pana vin studentii va gasiti rapid si ieftin nu ca in septembrie.Nu va mai pierdeti vremea si gasiti ceva decent.acum stiti ce conditii puteti pune.Spor!
Buna ziua, daca sepoate va deranjez cu rugamintea ca cineva care are experienta in partea succesorala sa imi lase un mesaj in privat cu datele de contact.Am un prieten a carui mama a murit acum cativa ani, in urma careia sotul, tatal lui a facut succesiunea.Dupa nici 2 ani, insa, a murit si tatal.Sunt 2 frati, care au devenit administratori la micutza firma(un magazin alimentar) pe care o avea tatal lor, si au ramas cu 2 imobile - casa si apt.Ambii frati stau la casa, unul la etaj, celalalt la parter.Cel care are nevoie de ajutor de la o persoana cu experienta este cel care sta la etaj si caruia: a platit lunar fratelui lui 200-250 lei pt apa, insa acum apa nova le opreste furnizarea, celalalt sta la parter si are in subsol un putz, si nu il intereseaza ce se intampla la etaj; cel care nu mai are acces in magazinul pe care l-au mostenit, cel caruia i se limiteaza toate de catre celalalt frate.Putem sa il ajutam? Multumesc mult
Am fost sa vizitez o cunostinta si am ascultat urmatoarea problema: fiul doamnei lucra in Portugalia.a anuntat pe 14 mai 2011 ca in cateva zile pleaca spre tara.Insa trece mai, iunie, iulie, august si nimic.Nu il mai gaseal la telefon, nu mai stiau nimic de el.In septembrie au anuntat Politia Ro, de disparitie.Apoi au primit un raspuns halucinant dpdv al meu, si anume ca Politia Lisabona a fost informata despre existenta unui cadavru, in data de 18.05.2011, care a fost identificat cu persoana cautata.Li s-a mai trasnmis ca fiul lor locuise in ultimele 8 luni de viata cu un anumit A.S., care a si identificat cadavrul.Apoi datorita faptului ca nu a avut rude in Portugalia a fost transportat la IML Lisabona, si fiindca nu l-a revendicat nimeni, in data de 20.10.2011 a fost inmormantat in cimintirul Benfica.
Familia nu intelege de ce, in cele 5 luni nu au fost informati de deces, mai ales ca a fost identificat in momentul gasirii.Ce se mai poate face pentru a fi adus in tara?Ca vor sa ii aprinda crestineste o lumanare la mormant...cum se cuvine.
Multumesc.
Discuție Adoptie
Buna ziua.O prietena buna, impreuna cu sotul ei doresc sa adopte un bebel, intre 1-3 ani.Ea este asistent medical, un om bun cu inima mare.Si nu stie de unde sa inceapa.Si nu stie ce ii trebuie.Dar stiu ca vor sa adopte.Deci o recomandare pentru un avocat pe acest segment?
Multumim!!!!
Faptul ca in acest moment nu exista litigii, nu va garanteaza dvs ca nu o sa existe in viitor.Apoi, faptul ca urmeaza ' a i se atribui', nu e infaptuit.Si ca vor fi 1400 m, dar fara vecini, sud, est, vest nord, doar asa 1400 m, iar nu e clar.Ascultati sfatul dlui adi_adi, si asteptati sa vedeti actele intai, fotografiile facute din aer, si apoi delimitarea exacta a terenului respectiv.Ca sa vedeti ca nu incalca proprietatea dvs, sau a altui vecin.Daca intra cu 70 cm pe o lungime de 30 m, in proprietatea dvs? Hm? ce faceti atunci? rabadare, ca semnatura este olografa.
Buna ziua.Locuiesc la parterul unui bloc.si am rugat de cateva ori dupa ce am fost inundata prima data - cu rezultatul refularii tevii de scurgere de la bucatarie, prin chiuveta, sa se ia masuri pentru ca dupa renovarea blocului s-au facut montaje gresite la subsol, la coturile de scurgere.Care se umpleau si refulau la mine sau la vecinii de vis-a-vis.De data aceasta cand va scriu, am ajuns la limita.iesise apa din apartament, covoarele pluteau, parchetul umflat, in bucatarie..si hol apt, mal de-e dreptul, cu resturi, grasimi.Un miros de nedescris.apa calda nu se inchidea de la subsol, si curgea necontenit...am stat 6 ore sa scot apa din apt.apoi azi mi-am luat liber de serviciu, bineinteles bombanita de sefi...si dai si raneste malul...de pe sub, mobila, frigider, masina de spalat...fotolii, canapea...Intrebare: vreau sa recuperez banii pe produsele de curatat, pe spalatul covoarelor, pe ziua mea de lucru, si timpul pierdut cu curatenia.I-am avertizat verbal de cateva ori pe administrator, ca se tot umple chiuveta, ca se aud zgomote, ca sunt probleme, si sa ia masuri.Insa pana nu am racnit la propriu aseara, nu s-a intamplat nimic.Azi, au trimis instalator sa schimbe si la mine si in subsol.insa aceasta nu ma ajuta sa recuperez tot ce am cheltuit si orelele mele intregi de munca.Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumiri!