avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate roxana72

Activitate roxana72

In ce conditii poate un functionar public de conducere sa solicite trecerea pe un post de functionar public de executie in aceeasi institutie? Cererea poate fi refuzata?
Răspuns la discuția Mostenire conturi bancare
Multumesc. Este valabila aceasta imparteala si pentru conturile de economii facute in perioada casatoriei?
Buna ziua! Eu si sotul meu avem fiecare cate o casa dobandita inainte de casatorie. De asemenea, avem si niste conturi de economii, unele facute inainte de casatorie, altele in timpul casatoriei, dar fiecare a depus banii pe numele sau. Suntem casatoriti in comunitate legala. Eu am un copil dintr-o casatorie anterioara, sotul are un frate in viata. In caz de deces al oricaruia dintre noi cum se imparte mostenirea? Ma intereseaza in special conturile de economii, Multumesc.
Răspuns la discuția mostenire
Da, la decesul meu ma refeream. Multumesc!
Discuție mostenire
am avut un copil dintr-o casatorie anterioara care a murit si nu are mostenitori. In prezent am o noua sotie si un frate in viata. In caz de deces care sunt cotele legale de mostenire intre actuala sotie si fratele meu? Fosta sotie mai are vreun drept, mosteneste partea care se cuvenea copilului care a murit?
Conform Codului Civil , art. 531 alin 2, modificat cu data de 01.10.2011, pensia de intretinere stabilita intr-o suma fixa se indexeaza de drept trimestrial, in functie de rata inflatiei. In cazul in care pensia alimentara se vireaza, in baza hotararrii judecatoresti direct de catre angajatorul parintelui care este o obligat sa o plateasca si aceasta a ramas in acelasi cuantum fix inca din anul 2009, cum pot obtine indexarea acesteia? este necesara solicitarea prin instanta sau direct angajatorului care o plateste? se poate cere retroactiv incepand cu anul 2009?
cat ii revine sotiei supravietuitoare in cazul decesul sotului in cazul in care copilul sotului dintr-o casatorie anterioara a decedat? mentionez ca fosta sotie a sotului (mama copilului decedat) traieste, iar sotului i-au supravietuit mama si fratele
Sotul meu a decedat. Are un copil dintr-o alta casatorie. Sotul detinea inainte de casatorie o casa, eu am avut un apartament si niste conturi bancare inainte de casatorie, iar in timpul casatoriei eu am primit mostenire de la parintii mei o alta casa. As dori sa stiu asupra caror bunuri are drept de mostenire copilul sotului din casatoria anterioara. Impreuna nu am avut copii, eu mai am un alt copil dintr-o alta casatorie.
avem dosar pe rol, dar el vrea din cate am inteles nu stiu ce act prin care sa ne luam amandoi angajamentul ca nu mai revenim asupra hotararii. interesul lui e de fapt sa nu dea bani prea multi, chiar daca asta inseamna sa nu-si vada copilul mai deloc. v-am spus, propunerea a venit din partea lui.
din punct de vedere juridic, se poate incheia un act oficial (care eventual sa fie prezentat in instanta) prin care parintii unui copil se inteleg la o anumita suma de bani in lei pensie alimentara, dar nu mai mult de 1/4 din salariu si la un anumit program de vizitare cu conditia ca nici unul dintre ei sa se razgandeasca pe viitor? Intreb pentru ca tatal copilului mi-a propus acest "aranjament" in ideea sa plateasca cat mai putin pensie alimentara si sa nu ma mai sicaneze pe viitor. se poate incheia asa ceva? are valoare pe viitor? se mai poate razgandi vreunul dintre noi?