avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate bvr

Activitate bvr

Discuție Eroare Revisal
Buna seara!

Acum am realizat ca am uitat efectiv sa operez in Revisal incetarea suspendarii in revisal pentru somaj tehnic pentru cateva contracte. Suspendarea a fost operata in Revisal corect, dar efectiv am uitat sa operez incetarea suspendarii... care sunt riscurile? Reluarea activitatii s-a facut in etape.
Multumesc
Multumesc. O zi buna!
Buna ziua!
Puteti, va rog, sa imi spuneti cine are drept de semnare a contractului individual de munca intr-o societate comerciala? Unde este reglementat acest aspect? Multumesc.
Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, care este termenul de depunere a cererii de suspendare CIC si acordare stimulent de insertie in cazul reluarii activitatii cu 5 luni inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului?
Buna dimineata!
Va multumesc pentru raspuns. As dori sa va mai intreb ceva, daca se poate. Daca depune dosarul la 16.12.2018 ( de ex), ramane in somaj pana la primirea deciziei? Cu ce data intra in pensie? Doamnei ii este teama sa nu intre in vigoare noua lege a pensiilor (despre care crede ca o dezacantajeaza).
Mulțumesc
Buna seara!
Puteți, va rog, sa imi spuneti daca se poate intra in pensie anticipată din șomaj? Si daca da, in ce mod este afectata pensia? Situatia este urmatoarea: persoana in cauza are varsta necesara intrarii in pensie anticipată, in 15.12 2018 ar avea si anii de munca necesari pentru a nu avea penalizare, însă firma la care lucrează se inchide in 01.09.2018 si ar dori sa intre in somaj. Este bine daca depune cerere de pensionare ulterior datei de 15.12.2018. O afecteaza in vreun fel faptul ca se afla in somaj?

Va mulțumesc.
Buna ziua!
Sunt in urmatoarea situatie: beneficiam de stimulent de insertie pana la data de 11.02.2018, insa am avut concediu prenatal incepand cu data de 01.09.2017. Mi s-a retinut din stimulentul primit dupa 01.09.2018. Este corect? Ce lege s-a schimbat si de cand se aplica? Multumesc
Buna dimineata!

Dupa o lunga si frumoasa colaborare cu Revisalul am facut o greseala: Aveam un contract semnat ieri, 31.01.2017 ce avea data de incepere a activitatii 01.02.2017 si incetare 01.03.2017, dar am inregistrat data de incepere 31.01.2017 si data de sfarsit 01.02.2017. L-am transmis ieri cu datele eronate....azi am transmis corectie cu datele corecte. Stiti cumva care este practica ITM in astfel de cazuri9referitor la savarsirea de contraventii)?
Multumesc. Am adaugat. Credeam ca trebuie sa fac referire si la noua lege acre imi permite reluarea CIC.

O seara buna!
Buna ziua!

Ma aflu in situatia de plata a stimulentului de insertie. Doresc sa intru din nou in CIC pana la implinirea varstei de doi ani incepand cu data de 01.07.2016.

Nu stiu ce trebuie specificat pe actul aditional de suspendare a CIM...este suficient paragraful:

".......
• Se suspenda contractul individual nr …… pentru efectuarea concediului de ingrijire a copilului pana la implinirea varstei de doi ani incepand cu data de 01.07.2016 .
........" ?

Multumesc