avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate windwolf35

Activitate windwolf35

am fost condamnat in trecut prin niste erori judiciare..nu are rost sa intru in amanunt...de judecatoria x prima data si judecatoria y a doua oara dupa 1 an jumate de la ramanera primei judecatorii definitive pentru acelasi lucru.epuizez toate caile de atac ordinare si extraordinare in afara de revizuire.mi se respinge autoritatea de lucru judecat de y.motivare:x m-a condamnat pt ce am facut in martie 1996,iar y pt ce am facut in decembrie1996.dar eu in decembrie 1996 eram incarcerat,deci nu aveam cum sa savarsesc o infractiune.totul pleaca de la o eroare de la rwchizitoriu,de care tin cu dintii,judecatoria,trib,curte apel,si contestatie in anulare.dupa 14 ani incerc o revizuire,fac cerere la y,care da solutie de admitere 2 hot care nu se pot concilia,cu eroare judiciara.judecatoria y transforma cererea mea de revizuire in contestatie in anulare,analizeaza dosarele x si y si observa ca am fost condamnat de 2 ori pt acelasi lucru si o trimite la curtea de apel y.curtea de apel o transforma din nou in revizuire(constata cred ca nu se poate face a doua contestatie in anulare cu motive celei dintai) si o trimite la judec x,.pana aici:referat parchet y si motivare judec y impecabile.la termen la judec x parchetul cere sa puna si el concluzuiile.intocmeste referatul dupa 120 zile,cu propunere de respingere,fara a avea o motivare serioasa.termen la judec x dupa 3 luni.nelamurirea mea este daca,asa s-a nimerit,ca doua parchete sa intocmeasca referate diferite,unul de admitere,si unul de respingere.ce va lua in considerare judecatorul? referatul primului parchet sau al celui de pe langa judecatoria sa?cu toate ca la referatul primului parchet judecatoria face referire ca a studiat materialul si este reoare judiciara.ma puteti sfatui ce pot sa fac? tinta mea finala este o actiune pe 504 cpp.am sanse?
imi poate spune cineva sigur...nu vreau doar o parere daca felatia era infractiune in 1996? va multumesc
bunicul meu a decedat acum 3 ani.a avut 1 copil,respectiv pe tatal meu.nu a lasat testament.tatal meu a devenit mostenitor. eu am dreptul la mostenire atat timp cat tatal meu este in viata? tatal meu poate sa vanda tot daca eu nu sunt de acord? intreb aceasta deoarece tatal meu m-a parasit dupa ce m-am nascut si nu am primit nici 5 bani niciodata din partea lui.cred ca merit si eu ceva.
va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat bun....in urma cu 10 ani se comite o grava eroare judiciara impotriva mea de catre justitie in sensul ca am fost judecat de 2 ori pt acelasi lucru.am parcurs toate caile de atac inclusiv contestatie in anulare care au fost respinse pe motivul ca nu exista autoritatea lucrului judecat intrucat sunt cauze savarsite la perioade diferite de timp,ceea ce este imposibil intrucat in periada respectiva de timp cand sunt acuzat ca am savarsit infractiunea eram incarcerat.Dupa trecera anilor,respectiv dupa 10 ani,am considerat ca justitia este independenta si am facut o cerere de revizuire cu motivul ca au fost lucruri care nu au fost cunoscute de instanta la solutionarea cauzei,respectiv din cauza ca nu au citit dosarul.dupa mai mult de 90 zile de la introducera cererii,si bineinteles dupa o plangere de tergiversare primesc rezolutia parchetului care care admite cererea de revizuire nu pe motivul invocat de mine ci 2 hotarari definitive pt acelasi lucru.la judecatorie in schimb judecatorul hotareste:În temeiul art. 39 alin. 1 raportat la art. 389 alin. 2 C. proc. pen. admite excepţia necompetenţei materiale a Judecătoriei Timişoara. În baza art. 42 alin. 1 C. proc. pen. raportat la art. 389 alin. 2 C. proc. pen. declină în favoarea Curţii de Apel Timişoara competenţa de soluţionare a contestaţiei în anulare formulate de petentul V.S., împotriva sentinţei penale XXX/08.05.1998 a Judecătoriei Timişoara, definitivă prin decizia penală nr. XXX/R/22.03.1999, pronunţată de Curtea de Apel Timişoara. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din XX.XX.2009. ori eu am facut odata contestatie in anulare care s-a respins pt aceleasi motive.ce se urmareste de fapt?
Discuție art 399 CPP
am facut o cerere de revizuire la un dosar penal din 1997.dupa 70 zile de la depunerea cererii de revizuirii,si dupa ce bineinteles fac o plangere de tergiversare impotriva procurorului pentru ca nu a efectuat cercetarile in termen de 2 luni,primesc o hartie in care se scuza ca cercetarea este ingreunata de faptul ca dosarul a fost trimis la o alta judecatorie din alt judet in anul 2002 si cred ca nu s-a pierdut.interesant este ca trebuia sa-l ceara cineva ca sa-l trimita.imi da de gandit deoarece doresc revizuirea deoarece am fost condamnat pentru o fapta care mi se retine ca am savarsit-o in perioada cat eram in stare de arest.stie cineva cum ar trebui sa procedez?sigur nu am evadat din arest sa savarsesc o infractiune si sa ma intorc inapoi dupa aia.ar trebui sa am si o condamnare pt evadare daca ar fii adevarat.
1996 martie am savarsir infractiuni pe raza jud HD si TM.sant prins in TM ,audiat,nu mi se elibereaza mandat de arestare.sunt trimis la deva,audiat si mi se emite mandat.in rechizitoriu HD sunt descrise si faptele din TM.se citeaza chiar si martori de acolo si un alt invinuit.se da sentinta definitiva dupa cateva luni.fac recurs...si astept.dupa atatea luni,cred ca vreo 4 apar si cei de la cercetari penale de la TM sa inchida dosarul.pentru acelasi lucru.ma eliberez conditionat.ma prezint la proces la TM si invoc autoritate de lucru judecat.se respinge.motivarea sentintei:de HD ati fost judecat pentru infractiuni savarsite in martie 1996,iar de noi,adica TM de infractiuni savarsite in decembrie 1996.decembrie 1996 eram in arest de 9 luni si am mai stat pana in aprilie 1997.deci martie 1996-aprilie 1997 am fost in arest.nu am evadat in decembrie 1996,deci nu aveam cum sa fac infractiuni in TM.fac recurs si eu si parchetul.eu la fel pentru autoritate de lucru judecat,parchetul pentru un obiect care nu s-a confiscat.al meu il respinge,al parchetului il admite.fac recurs la curte de apel...la fel imi respinge.ajung la concluzia ca nu s-a citit dosarul si s-a tratat cu superficialitate.de la un rechizitoriu gresit s-a ajuns aici.fac contestatie in anulare...se respinge.unul din judecatori care s-a pronuntat in sentinta curtii de apel timis,se pronunta si la contestatie in anulare.vine mandatul de arestare la deva.pe versoul mandatului iarasi:in fapt,inculpatul xxx in decembrie 1996 a savarsit in TM urmatoarele infractiuni.....ma aresteaza din nou....si ma eleberez din nou conditionat.fac recurs in anulare....primesc raspuns nu sunt motive....s-au acoperit unii pe altii.asa era atunci.mai pot face ceva acum?deci mai pe scurt 3 sentinte judecatorie,tribunal,curte,un rechizitoriu si un mandat de executare pe care apare ca am savarsit infractiuni la o data cand eram arestat.
Răspuns la discuția salar si state de plata
inca nu...pt ca sant la dosar.trebuie sa merg la tribunal sa vad.in 14 oct am termen...atunci o sa vad ce zice instanta.ma intreb daca e legal sau normal sau nu stiu cum sa zic sa fie 2 randuri de state de plata...unu semnat si unu nu
inainte sa dau in judecata firma la care am lucrat am facut un memoriu la itm in care am cerut copii dupa statele de plata depuse de firma.am primit si nu erau semnate de mine.cei de la firma in instanta au adus in schimb copii dupa statele de plata cu semnatura mea care este usor de reprodus.deci la itm sunt fara semnatura si la firma cu semnatura.este normal?
unii sunt de parere ca este legal iar altii nu sa se acorde avans salar pe dispozitie de plata de la casierie...parerea ca este legal o are si un jurist de la itm...in codul muncii scrie ca este o dovada de plata in cazul platilor facute fara alt doc.justificativ(stat de plata,lista avans chenzinal).dar oare daca statele de plata,listele de avans chenzinal si fluturasii de salar sunt doc justificative pt plata salarului de ce oare se mai folosesc?EU NU LE-AM VAZUT SI SEMNAT NICIODATA IN 19 LUNI DE SERVICI.sa se foloseasca aceasta disp de plata la toate.in cim este prevazuta plata salarului 1 data pe luna.nu am cerut niciodata in scris la nimeni acordarea de avans salar dar in schimb mi se elibereaza pe disp de plata evident avans salar.acei bani pe care i-am primit pe disp de plata sunt banii care s-au negociat cu mine la negru pt ore suplimentare,sambete,incarcat descarcat cu mana,zeci de mii kilometrii,etc.am primit banii pe disp de plata,am semnat pe ea,cica tre sa se scada la caserie(eu sunt sofer,nu am cunostinte contabile) si nesimtitii dupa ce semnam scriau pe ea avans salar.cand am cerut salariile mi-a zis ca le-am capatat.pe disp de plata apare avans salar mai mare decat sal brut.eu aveam minimul pe economie si apaream si cu 10-12 mil avans salar.i-am dat in judecata.am vreo sansa sa-i castig?
in cim este prevazuta plata salarului 1 data pe luna la data de 12.este legal sa sa acorde avans salar? dar pe deasupra sa fie si mai mare avansul salar decat salarul net?