avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate nyuszlinda

Activitate nyuszlinda

Buna dimineata, am facut acest lucru sfatuit de Dvs, in martie am vorbit cu dmna in fata consiliului scolar si in fata directoarei. de atunci treburile merg mult mai rau, copilul ora de ora a fost mai rau terorizat si batjocurit. Ce se poate face legal, in cazul in care aceasta invatatoare e "mai mare pe judet ca directoarea, e fff vestita si cunoaste toti inspectorii? Chiar nu pot sa ma p..s inpotriva vantului, chiar nu este dreptate pe pamant? Zicea ca pe ea nici Dumnezeu nu o poate muta.... Chia daca nu ai pile si bani, esti un paf...? unde e calcaia de achiles la asemenea creaturi de oameni rautaciosi ca ea?
Bună ziua,
Este legal și poate fi folosit înregistrarea de la scoala copilului meu în care se aude cum invatatoarea o marginalizeaza și bate joc de ea zilnic?
Este legal ca în urma ce copilul mi-a zis ca a fost lovita de invatatoare (și alți copii), i-am pus în geanta zilnic un reportofon....?
Unde se merge cu înregistrarea : director scoala, inspectorat, instant?
Astept orice sugestie, va multumesc anticipat de răspunsuri
Buna dimineata
Ce demersuri legale pot sa fac, dc vreau sa îmi prelungesc concediul, dar șeful nu imi raspunde intenționat la telefon, și luni ar trebui sa fiu la lycru
Demisia la zi (nu am primit salar încă pe iulie)
Concediu fără plata

Ce altceva, cum pot sa fac?
Buna ziua tuturor,

ce se poate face legal cu vecina (baba care efectiv atatde tare se plictiseste, incat) deschide geamul in fata usii mele, sunt chirias de 7 (SAPTE) ANI, de 18 ori pe zi geamul, imi intra tantari.... si face miezerie cu flori in fata usii mele, butucii de copaci mi le pune in fata usii, e ffffffderanjat, efectiv nu numai ca de 18ori minim e cu ureche pe usa, dar si imi intra insecte de pe florile ei in casa, searadeseara trebuie sa pun pastile de tantari, doar de cand ea a venit acasa din strainatate si plus mi se rup ciorapii scumpi de butucii ei pusi ca si un fel de suport de flori....
Ce pot sa fac legal ca sa dispara EAAAA din fata usii, florile, care de fapt sunt niste ghivece goale si butuci plini de insecte?
Va multumesc tuturor de raspunsuri!
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva ce acte, autorizatii (si de unde) trebuie sa am pt a deschide si a furniza cu masina personala sucuri naturale la sticla.

Buna ziua,

Se poate externa minora fara mama din spital?
Am fost internată câteva zile in spital cu diaree eu și fica mea de 4 anișori.
Medicii după 3zile externează pacienții, dar eu inca nu am fost bine, și am rugat-o pe doamna doctor ca să nu o externeze pe fetița mea vineri dimineață, fiind și ea cu un scaun foarte moale încă spre diaree și eu fffoarte slăbită încă, după deshidratare, sa o lese până luni și pe ea, și așa e weekend, și motivandu-i și că om de la om, că fata trăiește doar cu mine...
Mi-a răspuns că pe ea nu o interesează, sa steie fetița atunci cu tatăl său cu bunica până ce eu mă fac bine, sau cred că spitalul ehotel?
Menționez faptul că și acum după câteva zile fetița tot are diaree, și nu a avut un scaun normal.
Întrebarea mea ar fi : se poate externa minora fara însoțitor?!, daca fata era încredințată mie de tribunal?

Ce pot sa fac împotriva medicilor, care merg doar să-și ia salarul de la spital, și externează pacienții fara vindecare?
Fetița mea are diaree in continuare...
Buna ziua,
Se poate externa minora fara mama din spital?
Am fost internată câteva zile in spital cu diaree eu și fica mea de 4 anișori.
Medicii după 3zile externează pacienții, dar eu inca nu am fost bine, și am rugat-o pe doamna doctor ca să nu o externeze pe fetița mea vineri dimineață, fiind și ea cu un scaun foarte moale încă spre diaree și eu fffoarte slăbită încă, după deshidratare, sa o lese până luni și pe ea, și așa e weekend, și motivandu-i și că om de la om, că fata trăiește doar cu mine...
Mi-a răspuns că pe ea nu o interesează, sa steie fetița atunci cu tatăl său cu bunica până ce eu mă fac bine, sau cred că spitalul ehotel?
Menționez faptul că și acum după câteva zile fetița tot are diaree, și nu a avut un scaun normal.
Întrebarea mea ar fi : se poate externa minora fara însoțitor?!, daca fata era încredințată mie de tribunal?
Discuție SRL-D si PFA
Buna ziua,

Datorita faptului ca la SRL-D se pot include doar 5 coduri CAEN, as dori sa deschid si un PFA, in domeniul Invatamant CAEN8560. La SRL-D am pus deja 5 coduri, si pt 8560 nu mai am loc....
Pot sa deschid langa srl-d-ul nou infiintat si un pfa?
Se poate face asa ceva? Cum? In ce conditii?
buna ziua,


stiu ca pt infiintarea unei fundatii este necesar o suma imensa, dar se poate inlocui si cu patrimoniu in natura.... va rog sa-mi dati exemple cum as putea sa infiintez o fundatie cu scop caritativ, dar fara banutii necesari?
deci, nu mai inteleg.... atunci pot lucra?
daca pot lucra la mine, pot lucra si al;tundeva?
adica maine ma pot angaja in banca de exemplu cu 8 ore, chiar dc sunt in conc de boala la firma unde am fost?