avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate iulia_79

Activitate iulia_79

Multumesc pentru raspuns...
Am nevoie din partea dvs de un sfat unde sa ma adresez/cum sa procedez. O amica de a mea, functionar public intr-o institutie de stat din domeniul protectiei consumatorilor, a avut spre cercetare o reclamatie. Urmare controlului si cercetarii aspectelor reclamate, operatorul economic nu a prezentat documente concludente in apararea sa, amica mea spunandu-i ca daca nu detine suficiente probe sa dovedeasca contrariul, sa restituie petentului contravaloarea. Ceea ce mi-a povestit, este ca operatorul economic a venit insotit de un avocat la institutie, iar fara consimtamantul sau convorbirea a fost inregistrata de catre ei, totul pe ascuns. La final de discutie, prietena imi spune ca si-a dat seama ca a fost inregistrata, spunandu-le chiar ca acest aspect intr=o institutie publica si fara consimtamant reprezinta o infractiune. Mai departe, procesul verbal a fost incheiat, operatorul economic a contestat, si acum zice tipa, trimite instanta la institutie plangerea lor insotita de un cd ce inseamna inregistrarea de la acel moment, invocand diverse pretexte. Intrebare : Ce poate face prietena in acest caz? Unde se poate adresa? si cum? Adica doreste tragerea la raspundere a celor care au facut asta, totul pe ascuns si fara consimtamant, si totul intr-o institutie publica.
Nu exista ceva special creat ptr mine, ele sunt in serie, dimensiunile sunt standard si disponibile pe mai multe culor.i. Produsul cumparat nu era in magazin, eu nu l-am vazut niciodata decat in momentul primirii. Am fost la magazin, am discutat cu reprezentantii de acolo, le-am solicitat o canapea pe care sa pot dormi seara de seara, sa asigure un trafic intens si un confort bun. In magazin vazusem ceva ce mi-a placut, in schimb vanzatorul mi-a recomandat un produs premium a lor, similar cu ce am vazut eu in magazin. Cel expus in magazin, l-am probat, l-am extins si m-am asezat pe ambele parti ale lui, mi s-a parut super ok. Cel premium recomandat, zic ei, la fel ca cel din magazin, singura dieferenta o faceau pernele, era din 2 perne, cel din magazin avrea 3 perne. Comanda a fost data la ei in magazin, aratandu-mi produsul pe net, pe pagina producatorului. Am vazut dimensiunile, mi-a placut ca model din poze si am dat comanda, platind un avans de 5000 de lei. Cand mi-a venit acasa produsul, la un interval de cateva zile, m-am dus la ei si le-am precizat ca nu este un produs similar celui din magazin si ca nu se poate dormi pe partea extinsa. Salteaua la partea din spate cum ar veni este ff rigida si are un bombeu pe mijloc, in timpul somnului nu ai cum sa stai pe mijloc niciodata, vii pe parti. Cea din magazin, nu este asa, salteaua este dreapta, moale ca si salteaua de la partea sezut, se poate sta confortabil fara probleme. Mi-au recomandat sa merg la medic daca ma doare spatele si sa-mi iau un topper si cam atat, produsul neavand o lipsa a conformitatii. Da, eu recunosc ca am gresit, am mers pe incredere, si pe ideea ca ei avand acest domeniu de activitate, isi cunosc bine produsele si totul va fi in regula. Nu mai conteaza pareri ca daca faceam altfel, sau daca nu faceam..bla bla, faptul e consumat..Mi-am luat teapa vietii, alegand un produs din vorbe mincinoase, poze si reclame facebook, unde spun ca toate produsele lor ofera confort si un somn odihnitor. Doresc sa aflu daca exista un act normativ sau vreo posibilitate legala de a-mi recupera prejudiciul...
:((( Ce sa zic, am fost atrasa de reclamele lor, apoi de recomandarile lor.....mi s-a spus ca au un produs premiun ce momentan nu l-au expus, fiind cu 2 perne, cel din magazin avea 3 perne, dar ofera aceleasi caracteristici ca cel din magazin, eu precizandu-le ca doresc sa dorm pe ea. Am fost asigurata ca toate aceste functii mi le satisface, si am dat comanda in magazin..Cand au venit acasa si au montat-o am observat ca partea de spatar are o saltea bombata si rigida ce practic nu te poti odihni, in schimb cea din magazin nu este asa, salteaua este dreapta.La un interval de 10 zile am facut reclamatie la ei, au venit acasa, au facut constatare, au considerat ca montajul nu este corespunzator, au mai reglat-o, iar cu partea de dormit, au spus ca nu au ce modifica la ea nimic, asa este ea. Producatorul imi scrie ca nu are ce sa-mi faca, ca din punct de vedere tehnic produsul este conform, iar canapeaua este personalizata. Eu nu am modificat nimic la dimensiuni, mi s-a pus la dispozitie 3 culori si am ales 1 si 2 modele de stofa, am ales 1, iar totul la ea este standard. Au avut o putere de convingere extraordinara, totul a fost poate premeditat, sa-si vanda produsul, pentru ca efectiv nu ai cum sa dormi pe ea. Mi s-a recomandat sa merg la medic sau sa-mi cumpar un topper. Adica dau 7500 lei pe o canapea, sa-mi mai cumpar topper? Imi cumparam o canapea la 1000 de lei si puneam topper....
Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Am mers intr-un magazin de canapele cu dorinta de a-mi cumpara o canapea pe care sa pot dormi pe ea,exact asta am si solicitat. Ceea ce aveau expus, mi-a placut, am extins-o si am vrut sa o cumpar, in schimb vanzatorul mi-a recomand alt produs, pe care nu era expus in magazin si nu l-am vazut si probat fizic, cu mentiunea ca este un produs la fel cu cel pe care l-am vazut si imi ofera aceleasi caracteristici, se poate dormi pe ea. Am dat comanda in magazin, am platit un avans, totul bine si frumos. Am primit canapeaua acasa, mi-a fost montata tot de ei, in schimb am constatat ca nu pot dormi pe partea din spate (cea extinsa), respectiv spatarul cum ar fi, are o saltea bombata prea tare, ceea ce face imposibil sa dormi, aluneci ori pe stanga ori pe dreapta. Se poate dormi pe partea de sezut cum ar fi, salteaua este ok acolo. Am dat 7500 de lei pe o canapea care doresc sa dorm pe ambele parti cand o extind. Pe pagina de facebook se face reclama ca toate canapelele lor ofera confort si un somn odihnitor, ceea ce la mine aceasta canapea nu-mi ofera niciun somn odihnitor. Am mers la magazin, am pus aceasta problema, au venit acasa, au constatat ca produsul din pct de vedere tehnic este functional si mi-au spus sa merg la medic ori sa-mi cumpar un topper. Nici nu au vrut sa stea la discutie cu mine. Daca doream sa-mi pun topper puteam da bani pe o canapea mai ieftina, dar am mers pe increderea vanzatorului care mi-a recomandat aceasta canapea pe care eu nu am vazut-o si care m-a asigurat ca pot dormi pe ea. Ce anume pot sa fac? Care sunt actele normative care sa ma ghideze? Am reclamat la ei in a 14 zi de la cumparare, in schimb imi precizeaza ca nu se face retur, fiind un produs personalizat. De garantie nu raspund ptr ca nu are un defect tehnic, asa mi-au zis. Ce pot sa fac? astfel incat sa-mi recuperez prejudiciul.
Buna ziua. Am o intrebare pentru cei care se pricep in aplicatiile IT. Aplicatia Any desk, instalata pe computerul de servici, poate fi accesata de la distanta fara a-mi cere permisiunea? Spre exemplu aplicatia teamviewer imi cere permisiunea cand se intra in calculator, sau cand imi este accesat de la distanta. In cazul acestei aplicatii, any desk, mi se mai cere acceptul? Sau computerul meu poate fi accesat de la distanta fara ca eu practic sa stiu?
Multumesc ptr sfaturi si informare. Intotdeauna am crezut in reabilitare. S-a mai intamplat ceva similar in urma cu 2 ani, atunci a fost mai grav, am obtinut si un ordin de protectie, apoi mi-am retras plangerea in instanta si evident ca ne-am impacat. Dar dupa cum vad, situatia reapare, parca cauta sa se razbune ptr ce a fost. Am facut impreuna un credit ipotecar si aproape am construit o casa, iar la banca l-am pus pe el titular in contract, eu fiind coplatitor, in contractul de vanzare cumparare suntem amandoi proprietari. Nu obtineam un credit ipotecar daca nu ne ajuta un prieten de-a unui coleg de la mine de la servici. Cand m-a intrebat omul cine sa fie titular in contract, eu l-am pus pe el ca oaia. Momentan a plecat de la apartament si s-a mutat la casa, ca cica e casa doar a lui, el stiindu-se titularul in contract, iar in caz de partaj zice ca va ramane cu casa si mie imi va da ratele platite pana acum, asa i-a spus varul lui care e avocat. Deocamdata e liniste, eu cu copiii am ramas in apartament. Mi-e teama si de un partaj, sa nu se imparta si fetele ,mai ales acum in conditiile in care are si casa si un servici bun si un var avocat.... Inca o data multumesc la toti ptr raspuns..
Solicit un ajutor, o informare. Sunt căsătorită de 9 ani, avem 2 copii minori, de 5, și de 8 ani, trăim în apartamentul părinților mei, singuri. Problema se pune ca soțul este extrem de agresiv și de violent cu fetita cea mare, ceea ce eu nu pot tolera, se comporta extrem de afectuos cu cea mica. Doar scandal și țipete, abuzuri emoționale, bautura, jocuri pe calculator și statul la filme, cam asta face el toată ziua când vine de la servici. Mai nou, a început sa ma scuipe, sa ma umilească, și sa ma jignească în fata copiilor. Întrebare. Cum pot scăpa de el din acest apartament? Momentan vreau sa plece din mediul nostru,dar nu vreau sa bag actele de divorț. Se poate face ceva? Pot părinții mei face ceva? Având în vedere ca doar ei sunt proprietari? Am rugămintea sa ma ajutați cu un sfat, astfel încât sa obțin doar o separare fizica deocamdată.
Buna ziua. Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat: Daca sunt functionar public imi pot face un PFA? Intreb ptr ca sunt membra intr-o companie de produse de santate si am primit o suma de bani, pe care daca vreau sa o ridic de la banca trebuie sa-mi fac PFA, fiind o suma mai mare , ex 500 Euro, 1000 de Euro. Daca ar fi sa-i ridic ca si persoana fizica, am inteles ca pierd mult la banuti, si cel mai bine ar fi un PFA, dar ma lovesc de faptul ca sunt functionar public si probabil ANI nu doarme, trebuie sa-i declar....
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
Sunt casatorita de 9 ani de zile, momentan detin un autoturism personal, cumparat inaintea casatoriei, ce va trebui sa-l vand ptr.programul rabla, Parintii mei detin un autoturism ce doresc sa mi-l "vinda" (chipurile). Ce acte imi sunt necesare astfel incat masina sa fie tot un bun personal si nu comun, repet, eu fiind casatorita . Este suficient un contract de vanzare cumparare? sau act de donatie...