avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate matusa.raluca

Activitate matusa.raluca

Nu avem nici un contract incheiat. Avem doar factura primita de la furnizor si dovada platii facturii prin virament bancar cu OP.

VA MULTUMESC!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca mai exista vreo sansa sa primesc niste produse pe care le-am platit in avans. Eu achizitionez jucarii din UE si la inceputul acestei luni am efectuat plata unei facturi in avans furnizorului din Germania insa acesta, nu mi-a trimis inca marfa desi a trecut aproape o luna. Furnizorul mi-a trimis factura proforma, confirmarea ca a primit banii pe care i-am platit prin virament bancar cu OP. Cu toate acestea, imi tot spune ca o sa trimita marfa si din pacate nimic concret. Pentru ca am convingerea ca nu o sa-mi primesc produsele, va rog frumos sa imi spuneti cum as putea sa procedez. Sa contactez politia din Romania sau politia din Germania? Se mai poate face ceva?

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea problema: eu detin un magazin online de jucarii si achizitionez marfa din UE. Preturile de vanzare pe care le practic eu in Romania le calculez in functie de variatia cursului Euro.

Potrivit Ordonantei nr.130/2002 privind protectia consumatorilor la executarea contractelor la distanta, majoritatea magazinelor online, inclusiv EMAG precizeaza pe site "Consumtorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 10 zile lucrataore de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, la incheierea contractului".

In acelasi timp, la capitolul II " Dreptul de denuntare unilaterala a contractului" al Ordonantei 130/2002, art. 10, litera b, este precizat :" Consumatorul nu poate denunta unilateral urmatoarele tipuri de contracte, cu exceptia cazurilor in care partile au convenit astfel: contracte de furnizare de produse sau servicii al caror pret depinde de fluctuatiile cursurilor pietei fiananciare care nu pot fi controlate de comerciant"

Asadar, sunt obligata sau nu sa acord clentilor dreptul de returnare al produselor?

Va multumesc!
Buna ziua,

Luna aceasta o sa deschid un magazin online de jocuri logice( echipamente de sah, go, puzzeluri) importate din UE pentru copii si adulti. Noi nu vom achizitiona jocurile direct de la prducatori ci de la alti distribuitori existenti in UE. Va rog frumos sa ma ajutati in elucidarea urmatoarelor probleme legate de vanzarea jucariilor respective in Romania:
1. Imi trebuiesc acte de conformitate pentru produsele pe care le vand? Cum pot intra in posesia acestora daca eu nu achizitionez marfa direct de la producator?
2. Pot vinde jucariile in Romania daca nu am licenta/acte de conformitate pentru acetea? Este nevoie de vreo licenta speciala sau autorizatie ?
3Trebuie sa punem etichete in limba romana cu privire la provenienta, segmentul de varsta sau materialele din care sunt facute produsele?

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Casa de marcat
Este obligatorie folosirea casei de marcat ? sau nu ?

Va rog frumos sa imi raspundeti la intrebare.
Discuție Casa de marcat
Buna ziua,

Doresc sa deschid un magazin online de jocuri si jucarii pentru vanzarea cu amanuntul si am in actul constitutiv si domeniul de activitate 5261 (comert cu amanuntul prin corespondenta).

As dori sa stiu daca este obligatorie achizitionarea unei case de marcat si emiterea de bonuri fiscale, sau daca pot folosi doar facturi fiscale si chitante.

Cum se interpreteaza Articolul 2 al ORDONANTEI DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 28/1999 ?
"Art. 2. Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;"


Va multumesc
Răspuns la discuția Prelungire contract de imprumut
Va multumesc mult pentru informatii si indraznesc sa va intreb daca imi puteti spune unde as putea sa gasesc un format standard al acestui act aditional? As putea sa-l descarc de pe vreun site?

Mii de multumiri!!!
Buna ziua,

In 2005 am infiintat o firma si ca asociat, am creditat-o pe o perioada de 3 ani printr-un contract de imprumut. Contractul de imprumut incheiat atunci nu a fost facut la notar si in prezent acesta a expirat. Imi puteti spune va rog cum se procedeaza pentru a-l prelungi ?

Multumesc mult!
Buna ziua,


Este legal sa vand fara factura daca clientul este de acord? Pot face asta?

Multumesc mult!
Buna ziua,

Am si eu 2 intrebari:

1. Cand se depune bilantul unei firme si declaratiile fiscale?
2. Ce declaratii trebuiesc depuse lunar?


Multumesc!