avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate Acg194

Activitate Acg194



POPA GHEORGHE a scris:

Nu avem de unde sa stim ce se va decide de catre organul judiciar. Efectuare transport de baterii de artificii cu masina omologata este obligatorie prin lege. Fiind autorizat pentru detinere si utilizare nu implica automat si autorizat pentru transport (7 baterii nu sunt o cutie cu 10 artificii).

Asta stiu, vreau doar sa cer o parere de la altii care au mai fost in situatia mea si care a fost verdictul final? Adica o asemenea fapta are putere asa mare sa ajunga pana la tribunal?
In urma cu 3 luni faceam bagajul pt seara de revelion si bagam in masina printre altele si 7 baterii de artificii(mentionez ca sunt autorizat sa detin si sa folosesc asa ceva) doar ca din pacate am avut ghinionul sa fiu surprins de o patrula de jandarmerie care mi-a confiscat marfa si mi-a intocmit proces-verbal deoarece nu aveam masina omologata pentru a transporta artificiile… acum intrebarea mea este urmatoarea, este o fapta asa de grava? De la parchet se va trimite la Tribunal? Sau se va clasa ori voi primi NUP? Mentionez ca sunt militar daca are vreo importanta


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dvs folosiți.un termen.in mod impropriu ,oferiți mai.multe amănunte despre ce anume doriți..

Nu vreau sa pun raul inainte, dar ma gandesc si daca nu va merge casnicia sa nu se trezeasca si ea ca ii cuvin anumite drepturi, sunt 7 garsoniere obtinute de mine prin munca mea, fara sa ajute cineva cu un leu, nu vreau sa am surprize mai tarziu
Urmeaza sa fac nunta si vreau ca toate proprietatile pe care le-am dobandit pana sa o cunosc pe sotie vreau sa le inregistrez, cum procedez?
Buna ziua, la un eveniment am avut o mica neintelegere cu un client, mai exact a refuzat sa imi dea banutii pt servicii pe
Motiv ca nu are si a ramas ca ne auzim a doua zi, a doua zi mi-a dat, dar la cat ne-am certat… intrebatea mea este alta, el imi tot arata o legitimatie sa imi arate ca este politist si ca va avea el grija de afacerea mea si imi tot adresa cuvinte jignitoare si ce mai voia el, eu daca angajez un avocat si depune o plangere penala pot sa atrag asupra lui vreo sanctiune? Sau doar pierd vremea aiurea, mentionez ca la toate scenele am avut si martori


Adrian Horatiu a scris:

Daca nu aveti un act scris cu date si sume de restituire si nu v-ati luat (intr-un alt mod care se poate dovedi in instanta) aceasta obligatie puteti sa continuati linistit restituirea prin plati lunare.

Va recomand ca pentru fiecare suma achitata sa cereti chitanta scrisa si semnata de ea unde sa noteze si cat mai are de primit.


Banii de ea au fost trimisi pe card, iar eu la fel ii restitui, sa fie tranzactia vizibila. Mentionez ca banutii au fost dati benevol, fara sa cer eu, singura s-a oferit sa ma ajute, fara sa mentioneze nimic de returnat, doar ca acum nu stiu ce i-a venit…
Buna seara! Vin si eu cu o mica problema… am avut o relatie de 3 ani cu o fata, timp in care s-au petrecut multe, dar intre timp ne-am despartit. In timpul relatiei mi-a dat niste banuti pentru a repara o motocicleta undeva la 5.000 ron, si alti banuti pentru cheltuieli comune sau strict pentru nevoile ei gen o casca sa se plimbe cu moto, sa isi plateasca ratele pt niste obiecte din aur si diverse cheltuieli… in fine a trecut timpul ne-am despartit, au trecut 2 ani de la despartire si a inceput sa bata apropouri ca are probleme avasa din cauza banilor dati mie ca parintii ca una alta ca diverse chestii… i-am zis ca ii voi da inapoi doar ca nu dispun de toti in acelasi timp, ii dam lunar din ei ca sa ne descurcam sa nu mai fie probleme, dar ea o tine pe a ei cu Politia si chestii de genul… pot sa dau banutii linistit lunar cat pot din ei ori trebuie sa ma grabesc sa achit integral? Imi explica si mie cineva ce si cum sta treaba? Multumesc frumos
Buna seara. De curand la serviciu mi-a fost gasita la fisa medicala o problema de sanatate, mai exact CMH, fiind boala cronica am inteles ca trebuie declarata la medicul de familie. Pe viitor cand voi solicita adeverinta medicala, ma va afecta treaba asta daca voi configura cu acea problema de sanatate?
Buna ziua, mi-am infiintat un PFA cu activitatea jocurilor de artificii. Inainte sa prestez serviciul ma intalnesc cu clientul, iau un avans facem contract si cam aia ar fi, dar intrrbarea mea e urmatoarea: contractul respectiv trebuie inregistrat? Sau este suficient bonul fiscal emis la semnarea contractului


Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Plangerea prealabila se formuleaza in termen de 3 luni de la data la care a aflat de respectiva fapta.
Mai depinde si de varsta fetei, daca este minora, procurorul poate continua din oficiu cercetarea.

Pe latura penala, acela ar fi termenul, insa fata poate formula o actiune civila pentru daune morale in termen de 3 ani de la savarsirea faptei.

Nu este minora, din ce stiu eu are undeva la vreo 30 de ani