avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate Dorascu Lenuta

Activitate Dorascu Lenuta

Ok,multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Sotul moateneste 1/4 , copiii dvs impart 3/4. Ce a mostenit, e al lui, va fi averea lui si va fi mostenit integral de copilul lui.
Ori divortati , ori va rugati sa moara primul, ori va faceti testament si lasati copiiilpr dvs. Dacq sotul ataca testamentul , va culege rezerva succesorala, o jumătate din cat ar fi mostenit legal, 1/8.
Poate ca mai aveți bunuri si le puteti lasa copiilor casa si lui masina sau ceva.

Multumesc,dar daca spuneti ca sotul are drept de mostenire la casa,dupa decesul meu,la randul lui,dupa decesul lui,copilul lui are dreptul la ce a mostenit de la mine,adica la casa mea?sau dupa decesul lui,ce a mostenit de la mine le revine copiilor mei?ma intereseaza ptr ca,copii mei au investit bani in casa,el cand a venit,a fost totul de.a gata si nu as crea sa mosteneasca familia lui

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
1. nu
2. da

As dori sa stiu cum e cu mostenirea,sunt recasatorita,eu am doi copii din prima casatorie,el are unul,eu am casa lasata mostenire de la parintii mei,renovara in totalitate de mine,,locuim la mine,am doua intrebari:
Daca sotul decedeaza,copilul lui are dreptul la casa mea,?
Daca eu decedez,sotul are drept la casa?
Multumesc ptr eventualele raspunsuri..
Multumesc frumos

Avocat Neagu Elena a scris:

Puteți solicita desfacerea căsătoriei oricand: indiferent ca aveți credite în bănci sau copii minori.
Mai întâi sa finalizează divortul și ulterior se solicita partajul.
Dacă doriți dvs sa ramaneti cu bunul trebuie sa ii achitați o soluta soțului si sa indepliniti conditiile poprii ale bancii pentru a prelua singura creditul( sau sa aduceti alt codebitor in locul soțului: parintii de exemplu) iar dacă dorește sa rămână el cu bunul atunci trebuie sa primiți dvs despăgubiri bănești.
Contactați un avocat și discutați în detaliu ambele subiecte: atat divortul cât și partajul ca să înțelegeți ce aveți de făcut.

Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o persoana care a luat un apartament prin programul prima casa,la care mai are de platit inca un an jumate,poate divorta,daca da..cum se imparte?el a platit ratele avand un venit de 10 ori mai mare ca ea..va multumesc ptr eventualele raspunsuri
Buna ziua,ajutorul de inmormantare are dreptul orice pers?sau doar in anumite conditii,o ruda a decedat,a muncit ani in urma,acum avea ajutor de insotitor la mama lui care era oarba,poate primi copii ajutor de inmormantare?
Buna ziua,am si eu mai multe intrebari,va rog sa.mi rasp.cei care imi puteti da rasp concret,::tatal copiilor a decedat,,nu avea servici,in schimb era insotitorul mamei lui si primea lunar o suma de bani,intrebarea e..ca insotitor de handicapat e cu carte de munca?daca a decedat beneficiaza de acel ajutor de inmormantare copii lui?acel venit de insotitor vine pe numele lui sau a celui handicapat?cei de la primarie le.a spus ca acel venit era tot pe numele celui handicapat(a mamei lui) el a decedat pe 31 martie..acel venit trebuie sa.l ia luna asta ptr luna trecuta?va multumesc
Au fost 3 termene,sa dat solutia :respinge cererea ca tardiv formulata,avocatul a facut apel imediat la 2 zile,adica pe 17 iulie 2021 si inca nu s.a dat termen ptr apel nici acum

CompanyAdvising a scris:

Dosarul se afla la judecatorie sau la tribunal? Fondul s-a judecat la judecatorie. Daca dosarul este la Tirbunal, ar trebui sa se acorde termen.



gi-jane2 a scris:

contestatia la executare se depune in termen de 15 zile de cand ati aflat de executare, daca ati depus-o mai tarziu de aia e respinsa ca tardiv formulata si daca ati depus tarziu, degeaba ati formulat apel.


A depus apelul imediat la 2 zile, si asa a ramas,dosarul e blocat in tribunal,nu a plecat la judecatorie ptr apel din cauza pronuntari..ca tardiv formulata,nu stiu ce inseamna
Buna seara,avem un proces pe rol ptr contestare la executare din 17.03.2021,pe 14.07.2021 sa dat pronuntarea:se respinge cererea ca tardiv formulata,sotul are o datorie la banca de 10 ani,care a fost preluata de o firma de recuperare,in toti acesti ani nu a mai platit deloc si nici nu au putut.o recupera in vreun fel,avocatul pe care il avem ne.a spus ca se prescrie daca in timp de 3 ani nu au putut.o recupera,a facut apel imediat cum sa dat solutia dar din iulie anul trecut nu sa dat termen ptr apel,am fost sa intrebam la tribunal de ce nu pleaca dosarul la judecatorie si ni sa zis ca e blocat,nu stim de ce,avocatul nu mai rasp la tel..e din Gl,cand l.am angajat ni sa spus ca putem castiga procesul si ca va dura doar 3 termene,au trecut 6 luni de cand a facut apelul si de atunci nu mai stim nimic,ce putem face in cazul acesta?ne e teama ca se va inchide dosarul daca el nu va face nimic si am platit o gramada de bani,va rog ce ne sfatuiti sa facem