avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate mitica1967

Activitate mitica1967

Multumesc mult. Multa sanatate si o seara deosebita sa aveti .
Răspuns la discuția Documente uttile
Buna seara . Domnule Popa Gheorghe. va rog mult sa imi trimiteti si mie scrisoarea MMPS 382/2000. Am mare nevoie de continutul Scrisorii pentru o contestatie Decizie de pensionare . Rog sa o trimiteti pe adresa apostumitica67@yahoo.com. Va multumesc din suflet.....
SCRISOAREA MMPS nr. 382/MB/2000
Va rog frumos ma poate ajuta cineva cu textul Scrisorii MMPS nr. 382/MB/2000.. Va rog mult sa mi-l trimiteti pe adresa de e-mail . apostumitica67@yahoo.com. Cu deosebita stima. Apostu Mitica.
SUCCESIUNE :
O persoana casatorita 7 ani cu acte, ( 10 ani concubinaj) cu 2 copii minori, divorteaza, unde copii raman in grija mamei iar dupa o luna de la divort moare sotul .
Averea sotului decedat : - o casa dobandita inainte de casatorie si un teren dobandit in timpul casatoriei.
Intrebare : 1.Sotia vine la mostenire la tot sau numai la bunuri din timpul casatoriei. ?
2. Sotia poate vinde dupa dezbaterea succesiunii daca sunt numai copii minori mostenitori si ea este intretinator legal.? multumesc.
Sotia a p plecat de 10 zile si locuieste cu alt barbat. Banii nu au venit inca, vin la sfarsitul lunii prin posta la domiciliul conjugal.
parasirea domiciliului conjugal.
Ce poate face tata cu trei copii de 3, 5 si 6 ani , care este abandonat catre de sotie . Sotia a parasit domiciliul conjugal, cu alt barbat lasand copii in grija sotului. Mentionez ca fetita de 6 ani este cu handicap si sotia este titulara drepturilor banesti ca tutore a copilului. Multumesc mult....
Daca se anuleaza cererea . mai pot scoate din Dosar actul de proprietate original si chitantele de plata originale a taxei,(am platit numai doua chitante de 50 lei pentru doua certificate de mostenitor) Multumesc mult
Buna dimineata. Am o intrebare la dumneavoastra daca ma puteti ajuta. Am facut o cerere in instanta privind deschiderea succesiunii de pe urma mamei mele care are un apartament. Mostenitori suntem doua surori si 7 nepoti .( copii a doua surori decedate). Am primit de la instanta o instiintare prin care imi pune in vedere sub sanctiunea anularii cererii.
Nota; Va punem in vedere sa depuneti la Dosar
1). dovada indeplinirii procedurii prealabile- verificari la notar.,Anexa24 a defunctului
2). certificat de atestare fiscala cu valoarea la care se calculeaza iompozitul pentru imobil.
Eu am depus la instanta anexa 24 a defunctului in care este trecut imobilul si valoarea lui impozabila. Ce valoare mai vor si ce sa le aduc de la notar , daca am specificat in cerere ca nu cunosc adresele actuale ale nepotilor sa ii pot chema la notar. , si din acest motiv am solicitat instantei deschiderea succesiunii judiciare. Multumesc mult.
somatie executare silita.
buna ziua. Am un proces verbal de stabilire a creantelor bugetare incheiat de AFIR.. ANAF a emis titlu executoriu, contestat de mine in instanta. Nu a ramas definitiva hotararea instantei ca intre timp am mai primit un titlu executoriu cu alt nr, si alta data pentru acelasi proces verbal. ce este de facut...?
Buna ziua. Am avut un proces civil care s-a finalizat intr-un singur termen (Obiect anulare acte privind refuzul la plata a unei cereri cu fonduri europene) si respinsa ca neintemeiata. In timpul cercetarii judecatoresti prima instanta a recurs la un viciu de procedura respectiv : in prima faza mi s-a respins proba cu martori si dupa care s-a pronuntat asupra competentei instantei. Intrebare. Pot invoca nulitatea ( absoluta sau relativa ) in apel. Si ce probe as avea.? sa solicit inregistrarea sedintei? mentionez ca nulitatea nu am solicitat-o in concluzii scrise. Multumesc mult.....