avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate danavaradi

Activitate danavaradi

Buna ziua, fac parte dintr-un grup de muzicieni si am dori sa stim daca am infiinta o asociatie culturala (5 membri) pentru a putea participa la diverse evenimente publice sau private ca si grup este cea mai buna alegere sau nu? La evenimente suntem platiti de primarii si nu avem pfa-uri deoarece facem muzica pe langa servici si nu se justifica sa ne deschidem pfa, dar totusi am vrea sa putem sa incasam legal banii de la organizatori si sa ne putem plati chiria pt sala de repetitii, taxele pentru studio, sa putem sa imbunatatim partea tehnica etc. Nu stim nici cum (in bza a ce?) putem si noi sa fim platiti pentru prestatii. Va rog sa ne dati cateva detalii despre cum functioneaza o asociatie culturala din punct de veder financiar, ce putem si ce nu putem plati, ce putem si ce nu putem sa facem. Multumesc
Buna ziua, daca gasiti solutii pentru obtinerea de fonduri nerambursabile pentru asociatii de proprietari in vederea reabilitarii termice sau dupa caz modernizare (suntem un bloc turn de 44 ap care nu au centrale proprii fiind inca racordati la oras la Colterm) va rog mult sa imi spuneti si mie pontul (daca nu va deranjeaza) ca mi-as dori sa pot face cateva schimbari in blocul nostru dar banii sunt o mare problema. Multumesc. Sper sa reusiti..(0744698061 e nr meu daca aflati amanunte si nu va deranjeaza sa dati mai departe)
Buna ziua, as dori sa stiu daca o Asociatie de proprietari din Timisoara ar dori ca toate fondurile stranse (fond de rulment, fond de reparatii, bani din reclame) pot fi incasati si pastrati in contul asociatiei si nu neaparat cash. Ni s-a spus special ca fondul de rulment nu se poate achita in banca si doar cash...bani ce raman mereu la adm... am dori o transparenta a banilor si prin banca e cea mai simpla metoda dar nu stim daca putem cere asta. Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu prea e posibil. Fiind vorba de coloane sunt dependende pe vertical si lucrarile includ reparatiile subsolului, reparatiile pompei de apa pt ca momentan avem apa nepotabila, includ construirea in spatele blocului a unei incaperi pt vase de decantare a apei...dar el nu vrea sa participe pe motivul ca vrea sa i se faca un deviz de lucrari/apartament cu lux de amanunte ca sa compare pretul materialelor cu preturile din hornbach. Firmele (3 la numar, fiecare pe specificul ei) face deviz dar global pe bloc iar el nu e multumit si ameninta ca da in judecata conducerea. In loc sa ne folosim energia, timpul si putinii bani pe care ii avem ne plimbam prin sali de judecata ? Nu mi se pare o solutie rationala. Parca e moftul unui copil care vrea orice si a fost obosnuit ca primeste. De cand e blocul nu s.a facut nimic, si toata lumea se vaita. Acum daca incerci sa aduci o oferta esti personajul injurat...la propriu...
Buna ziua, daca o asociatie de proprietari a avut o sedinta in care s-au prezentat 50%+1 din proprietari si s-a hotarat inceperea unor lucrari de reparatii capitale care se refera la inlocuirea coloanelor si nu numai (adica este nevoie de acces in fiecare apartament) si au fost de acord (verbal) cu suma ce le revine. Totusi 2 proprietari din 44 nu sunt de acord. Putem sa ii obligam ? Ce act legal trebuie intocmit (inainte de semnarea unui contract cu prestatorul de servicii) intre Asociatie si fiecare proprietar ca isi asuma partea ce i se cuvine si o va achita la o data scadenta?
Referitor la cei 2 care se opun, am citit in Legea actualizata pe 2020 ca exista un articol in care se spune ca daca asociatie ii anunta cu 5 zile inainte sunt obligati sa deschida si sa dea voie muncitorilor sa lucreze in apartamentul lui....dar nu scrie care sunt sanctiunile in caz ca tot nu vrea....cred ca nu e de folos sa ii spunem "rusinica".....daca pe perioada asta tulbure invoca frica de infectie cu covid...ce putem face? Ce sanse avem ca sa facem lucrarile? suntem disperati ca pocnesc toate tevile, nu avem apa potabila....e foarte dificila situatia noastra....
Buna ziua, sunt un muzician care canta atat singura (vocal si instrumental) cat si cu orchestra din diferite formule (cu o trupa de rock si o fanfara) colaborand cu mai multi instrumentisti. As dori sa stiu daca as face un contract cu o primarie sau cu vreo persoana fizica (eveniment privat) pentru un anumit numar de ore de prestatie ce acte sunt necesare pentru ca eu sa pot din totalul contractului sa imi platesc darile catre stat dar si colegii care 99% din ei nu au PFA sau alta forma juridica. Care sunt obligatiile mele financiare pe care trebuie sa le platesc statului? O alta intrebare ar fi: daca mi-as face un web sit si as reusi sa atrag reclame cum pot incasa sumele oferite din aceasta activitate?
multumesc pentru raspuns. as dori sa va mai intreb ceva: noi intentionam ca din suma de la fiecare spectacol sa platim cei 3% statului, iar restul sa ii impartim imediat. Inafara de impozitul respectiv mai exista alte taxe?noi nu vom face profit.....prestam niste servicii muzicale si vrem sa ne luam banii...e ok asa?
Buna ziua, suntem un grup de artisti (dintr-o fanfara) si am vrea sa ne constituim intr-o forma de persoana juridica pentru a putea in urma spectacolelor date sa ne incasam banii ce ni se cuvin, dar nu stim ce varianta ar fi mai potrivita in asa fel incat fireste sa beneficiem de cele mai mici taxe catre stat. Va rugam sa ne sfatuiti. Multumim
Buna ziua, sunt din Timisoara si detin un apartament la et 5 al unui bloc cu 10 et. si am doua probleme pe care nu reusesc sa le rezolv. Prima ar fi ca deasupra mea locuieste o persoana cu probleme (cred ca alcoolul e principala) si are datorii extrem de mari (de multi ani nu a mai platit nimic) ...dar e focar de infectie pt toti e ceva de speriat...doar in filmele de groaza poti vedea asa ceva...iar mirosul e pe masura....desi ne rugam de ani de zile de administratorul blocului sa faca ceva zice ca nu are ce sa faca....noi intre timp nu putgem lua liftul dupa ce l-a folosit acel vecin ca vomitam instant....parca suntem obligati sa il suportam....daca o televiziune ar veni ar avea reitingul asigurat....a doua problema a mea este de fapt o intrebare referitoare la dreptul meu asupra spatiilor comune pe care nu il cunosc si cred ca administratia nu vrea sa il faca cunoscut....mai exact acoperisul blocului este incuiat si intr-o seara am vrut sa urc pt cateva minute acolo si nu a vrut sa imi dea cheia pe principiul ca nu sunt de acord cei de la et 10 .....nu mai stiu ce sa zic...cei de la zece dau ordine.....si fac legile?...acoperisul e refacut din banii tuturor...deci nu vad de ce nu as avea si eu dreptul sa urc acolo....oricum as dori sa imi spuneti daca am sau nu dreptate si ce se poate face in ceea ce am descris mai sus. Multumesc.
As dori sa scot o revista (gen publicitara) cu autofinantare si distribuire gratuita. Ce taxe trebuie sa platesc la stat? Trebuie neaparat sa fim asociatie sau pfa, sau alta organizatie? Ca sa am siguranta ca acest "produs" nu se publica mai tarziu de vreo alta institutie (adica nu ne fura altcineva ideea - vreo publicatie deja consacrata) ce ar trebui sa fac , unde si cat ar costa? Multumesc