avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate 19790902

Activitate 19790902

Buna ziua, ati putea sa ma ajutati,d-lor avocati din experientele dvs si nu numai cu un caz in care a fost schimbata incadrarea juridica din concurs de infractiuni a unor fapte de luare de mita , care s-au intamplat la o perioada de 2 luni una de cealalalta, in forma continuata de savarsire a infractiunii? Va rog mult sa ma ajutati! Multumesc!
Buna ziua, as dori daca se poate sa ma lamuriti in doua privinte:
1) Un politist judecat pentru luare de mita, 2 acte materiale( flagrant cu 600 de lei si un jambon) este incadrat la concurs de infractiuni..cele doua fapte petrecandu-se la un interval de2-3 luni.
Ar putea solicita schimbarea incadrarii in forma continuata sau pt a doua fapta i obtinerea de bunuri necuvenite? Va rog mult sa ma ajutati si sa-mi explicati cum ar fi mai bine sa procedeze!
2) Aceeeasi persoana mai are disjuns un dosar pt decontarea tichetelor de vacanta. Daca fapta este savarsita inainte de a se da hotararea din primul dosar relatat mai sus iar in cazul aceluia se va da o pedeapsa cu suspendare si in cazul al doilea va fi gasit vinovat, risca sa faca pedeapsa cu executare?
Va multumesc anticipat!
Imi puteti da, va rog, cateva lamuriri cu privire la modul in care se calculeaza pedeapsa in cazul luarii de mita, atat pt o infractiune continuata cat si pt concurs de infractiuni?


Mihăilă Sebastian a scris:

Daca actiunea este savarsita in realizarea aceleiasi rezolutii infractionale, atunci putem vorbi de o infractiune continuata.

Imi puteti da cateva lamuriri cu privire la modul in care se calculeaza pedeapsa atat pt o infractiune continuata cat si pt concurs de infractiuni?
Buna ziua, as dori sa va intreb la ce perioada de timp o fapta de luare de mita repetata se incadreaza juridic la concurs de infractiuni? Daca perioada er fi de 3 luni,ar fi corecta incadrarea sau ar putea fi considerata forma continuata?
Va multumesc!