avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate gmihaela_21

Activitate gmihaela_21

Discuție Succesiune
buna ziua
bunica a decedat acum 9 ani si bunicul acum 4 ani. succesiunea nu a fost facuta pana acum. sunt 3 frati dintre care unul a locuit in casa parinteasca de cand s-a nascut. el a avut grija de parinti si de casa. fratele mijlociu acum vrea sa se faca succesiunea ca sa isi primeasca partea. de la un avocat am inteles ca daca nu s-a facut succesiunea in termen de un an de la decesul parintilor si fratele cel mic a ramas in casa parinteasca atunci inseamna ca el mosteneste bunurile de la parinti si ceilalti 2 frati chiar daca l-ar da in judecata nu ar avea castig de cauza
asa este?
multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
eu mai am 2 frati. povestea e urmatoarea: eu locuiesc aici de cand m-am nascut, am fost crescuta de bunici. momentan locuiesc aici cu sotul, copilul si unul dintre unchi. tata are casa lui, celalalt unchi are si el casa lui si momentan e plecat in germania. eu si unchiul meu am dori sa facem succesiunea si sa trecem bunurile pe unul dintre noi, pe care e mai usor ca sa putem sa trecem apoi si restul pe unul din noi (apa, curent, gaz) si sa putem renova casa dupa cum dorim noi (nu vreau sa bag bani in casa asta si dupaia sa apara discutii referitor la mostenire si sa raman cu banii dati)
Discuție Succesiune
buna seara. bunica a murit acum 7 ani si bunicul acum 2. tata si cei 2 frati nu au facut succesiunea inca. se pot trece bunurile pe un singur frate daca ceilalti 2 declara ca renunta la ele? sau tata poate trece partea lui pe numele meu? cum se proceeaza? multumesc anticipat
buna ziua, am o intrebare daca se pricepe cineva la dreptul din franta. o ruda din familia sotului a fost arestata in franta. din cate am inteles a transportat ilegal persoane din anglia in franta cu tirul si a fost arestat. a reusit sa sune acasa sa anunte dar de vreo 3 saptamani nu mai stim nimic de el. azi am afat ca se afla in arest preventiv intr-un centru de langa paris (maison d'arrete nanterre). stie cineva care ar putea fi pedeapsa care o poate primi? multumesc anticipat
saptamana trecuta marti l-am sunat pe domnul de la unita alba iulia si a zis ca plata se face in termen de o luna de cand se depune ultimul act la dosar, adica cererea de despagubire, dar in momnetul in care l-am sunat era deja trecuta o luna de cand am depus cererea. deci dumneazoastra spuneti sa le comunicam in scris ca a trecut deja luna despre care ziceau ei si ca dorim sa se faca plata + penalitatile la care avem dreptul pentru fiecare zi de intarziere?
va multumesc
au trecut 2 luni fara 10 zile si minunata firma de asigurari unita inca nu ne-a bagat banii in cont.........si nici avocatul nu mai da nici un semn de viata......
sfatuiesc pe oricine vrea sa-si faca asigurare rca SA NU FACA LA FIRMA UNITA!!!
sunam la sediul din alba iulia, ne zice ca in 2-3 zile baga banii......sunam la bucuresti la serviciul daune, ne zice sa sunam la timisoara........sunam la timisoara, ne zice ca numai luni vine directorul.....si ca mai are inca 50 de dosare, sa avem rabdare..........am tot avut rabdare, dar tot fara masina suntem si fara bani
dar banuiesc ca asta este minunata noastra tara, cu minunatele ei legi
Răspuns la discuția firme asigurare-unita-mizerabili
cioan a scris:

gmihaela_21 a scris:

te sustin cand spui ca cei de la unita sunt nicste mizerabili. prietenului meu nu vrea sa-i plateasca reparatia la masina, au zis ca platesc doar 6500 lei desi reparatia costa mult mai mult, dar nici banii acestia nu i-am primit inca


Va rog sa prezentati problema mai detailat.



am prezentat in subiectul "accident - probleme firma de asigurari"
Răspuns la discuția firme asigurare-unita-mizerabili
te sustin cand spui ca cei de la unita sunt nicste mizerabili. prietenului meu nu vrea sa-i plateasca reparatia la masina, au zis ca platesc doar 6500 lei desi reparatia costa mult mai mult, dar nici banii acestia nu i-am primit inca
va multumesc pentru raspunsuri. o sa asteptam sa vedem ce zice avocatul dupa ce verifica toate actele
da, fordul a fost avariat. nu stiu ce scrie in contractul de asigurare, noi am fost la firma de asigurari unde are cel cu dubita asigurarea (la unita) si cei de acolo refuza repararea masinii. cu 6500 de lei cat dau ei nu putem repara nici masina nici sa ne luam alta. mie nu mi se pare logic din moment ce tipu cu dubita plateste asigurare, cei de la asigurari sa refuze repararea. noi ramanem si fara masina reparata, nu mai avem nici ce vinde, de mai mjult de o luna am depus cerere pt cei 6500 de lei, ne-a spus ca in maxim 3 saptamani o sa-i vireze in cont, lucru care nu s-a intamplat
noi am vorbit cu un avocat dar el zice ca o sa calculeze si el suma care ne-o dau cei de la asigurari si daca cei de la asigurari au gresit calculul atunci zice ca ii putem da in judecata doar pentru diferenta dintre calculul facut de asigurari si calculul facut de el
avem sanse de castig daca ii dam in judecata, pe tip si pe asigurari? macar diferenta de suma de la 6500 lei pana la pretul de piata al masinii, din moment ce masina era de vanzare?