avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate 229759

Activitate 229759

Buna ziua. La sf. lunii februarie am fost autoarea unui accident cu o masina ce venea din sens opus. Eram pe o strada libera de obicei in zorii zilei cand vizibilitatea nu e buna, am fost distrasa pentru scurt timp cand am vazut o masina stationata. Am vrut s-o evit, am tras de volan,
am intrat pe contrasens si am intrat in masina ce venea din sens opus. A venit politia si salvarea, soferul celalat a mers la spital. A doua zi l-am sunat, a spus ca a facut toate investigatiile la spital si nu are nimic. Mai voalat mi-a spus ca s-a interesat si ca de la asigurare obtine jumatate din valoarea masinii, si ca restul sa-i dau eu. Eu nu am de unde sa-i dau bani. Ce se poate intampla daca depune plangere penala? Precizez ca este singurul meu incident avand permis de aproximativ 10 ani.
Buna ziua.
Sunt angajata pe post de registrator medical la un spital de stat. Initial am fost angajata pe perioada determinata. In septembrie am dat examen si am trecut pe perioada nedeterminata.
Intrebarea mea este ce acte se incheie la trecerea de la contract pe perioada determinata in perioada nedeterminata?
De la personal am primit doar o decizie in care sunt anuntata ca trec pe perioada nedeterminata. Este corect? Nu ar trebui sa semnez ceva, un act aditional sau altceva?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Ce taxe trebuie sa platesc la primarie pentru a obtine o autorizatie de constructie si una de demolare? Valoarea trecuta in proiect pentru autorizatia de constructie este de 70.000lei iar pentru autorizatia de demolare este de 2.000 lei.
La primarie pe langa taxa de 0.5% din vcaloarea proiectului se mai adauga taxa de drum precum si alte taxe. Este normal sau legal?
Vreau sa cumpar un teren, care are trei proprietari.Eu si doi dintre proprietari locuim in Iasi iar unul din proprietari in Bucuresti. Putem incheia actul de vanzare-cumparare la un notar din Bucuresti?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua
Vreau sa cumpar jumatate din terenul unde locuieste bunica mea, cu acordul ei. Terenul este pe numele ei si numele bunicului decedat.Ea are doi copii mama si un baiat.
Mama este de acord sa-mi vanda mie, de asemenea si fratele mamei, dar el nu locuieste in oras.A spus ca ne trimite tot ce vrem pentru a putea cumpara, ca el nu poate sa vina sa semneze.
Se poate? Cum se procedeaza?


poate
Buna ziua
Vreau sa cumpar jumatate din terenul unde locuieste bunica mea, cu acordul ei. Terenul este pe numele ei si numele bunicului decedat.Ea are doi copii mama si un baiat.
Mama este de acord sa-mi vanda mie.
Pentru a-mi putea vinde trebuie acordul fratelui mamei?
Cum se procedeaza?
Ce acte sunt necesare pentru a cumpara terenul?