avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate zaris

Activitate zaris

Buna ziua,
Ce prevederi legislative reglementeaza activitatea de predare/primire a unui bloc nou construit ? Mentionez faptul ca adunarea generala a imputernicit comitetul executiv sa realizeze receptia blocului de la dezvoltator
Multumesc anticipat !
Dreptul de abitatie. Detin un apartament si vreau sa ii fac mamei mele un act cu drept de abitatie cu suportarea cheltuielilor de intretinere de catre aceasta. Se poate face de catre notar acest act prin care sa se treaca dreptul de abitatie si mama mea sa poata sa intocmeasca pe numele ei contracte la utilitati (energie electrica, gaze, gunoi etc.) si sa aibe obligatia sa plateasca aceste utilitati ? Mentionez ca nu locuiesc in acel apartament.
Multumesc !
Angajare administrator bloc, persoana fizica cu atestat de la primarie (nu este PFA), in baza unui contract de prestari servicii.
Va adresez rugamintea de a-mi spune daca administratorul nu este PFA poate fi angajat cu contract de prestari servicii ?
Daca este posibila angajarea, ce contributii se platesc in cazul contractului de prestari servicii si de catre cine ? Multumesc anticipat !
Multumesc pt raspuns ! Am dat doar un exemplu 0,1%/zi x 30 zile = 3 % pe luna. Ma interesa doar daca penalizarile trebuie trecute in doua rubrici, una sa cuprinda penalitatea si una suma restanta fara penalizari. Pentru calcul este nevoie si de un registru al penalizarilor cu fiecare proprietar unde se detaliaza la ce suma restanta s-au aplicat penalizarile ?
Buna ziua,
Cum se trec penalizarile in lista de plata ? In lista de plata trebuie sa existe doua rubrici, una cu suma restanta la plata si una cu penalizarile acumulate de persoana respectiva ?
O alta problema, un exemplu: am 100 lei suma restanta, se aplica penalizarea de 3% pe luna (in prima luna) si rezulta 103 lei total de plata. In a doua luna penalizarea se aplica la 103 lei sau la suma initiala de 100 lei ?
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Calcul penalizari
Buna ziua,
Cum se trec penalizarile in lista de plata ? In lista de plata trebuie sa existe doua rubrici, una cu suma restanta la plata si una cu penalizarile acumulate de persoana respectiva ?
O alta problema, un exemplu: am 100 lei suma restanta, se aplica penalizarea de 3% pe luna (in prima luna) si rezulta 103 lei total de plata. In a doua luna penalizarea se aplica la 103 lei sau la suma initiala de 100 lei (presupunem ca a achitat suma din a doua luna si i-a ramas aceasta suma din urma de 100 lei) ?
Multumesc !
Vanzare teren cu chitanta de mana.
Acum 15 ani socrii mei au vandut un teren cu chitanta de mana. In anul 2020 soacra mea a decedat. Proprietarul terenului care a cumparat terenul cu chitanta de mana nu si-a platit impozitul, fiscul a trimis adresa de impunere socrilor mei ca nu si-au platit impozitul si apar ca proprietari ai terenului.
Ce se poate face ? Se face succesiunea si dupa contract de vanzare-cumparare la notar ? Se poate face contract de vanzare-cumparare pe baza chitantei de mana fara a se face succesiunea ? Pe baza chitantei de mana se poate deschide rol la fisc ? Cine plateste actele la notar ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri !