avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1449 soluții astăzi
Forum Activitate Corinush0

Activitate Corinush0

Se face partaj nefiind căsătoriți? Ca noi am cumpărat apartamentul fiind necăsătoriți.
Dacă doresc deja să plec din apartament , mă poate lăsa cu rata ? Pe motivul ca plec din apartament .


gi-jane2 a scris:

Faceti partaj, ia casa si creditul daca se incadreaza

Bună ziua. Împreună cu prietenul meu , am achiziționat un apartament cu credit ipotecar. Amândoi fiind proprietari. Aș dori să aflu cum pot să scap de aceea rata. Eu m am despărțit de el , și aș dori să renunț la acel credit. Ce se întâmplă după cu creditul? Trebuie să l preia el ? Mulțumesc !
Autoturismul este cumpărat în timpul căsătoriei. Eu eram pe numele soțului. Dar doar eu sunt trecut în talonul mașinii.

Daddy Erik a scris:

Poate că doamna a cumpărat autoturismul înainte de a se căsători...ceea ce ar explica și de ce autoturismul este doar pe numele dânsei, iar în acest caz ar fi bun propriu și nu ar mai fi necesar nici un partaj ! Acest aspect nu este menționat/clarificat......

Ce înseamnă “sub semnătură privată”? Am să mă mai interesez la alt notar. Așa mi s a zis de către o doamna notar ca nu se poate face acest lucru la notar, ca este nevoie de 2 proprietari ….

gi-jane2 a scris:

Partajul unui bun mobil poate fi și sub semnatura privata, nu e musai la notar.
Dar puteți găsi un notar care știe ce vorbește și poate face. Dacă e pe numele dvs, nu inseamna ca masina e bun propriu


Am sunat la un cabinet de notariat și mi s a zis ca nu se poate face partaj la notar pt ca e un singur proprietar al mașinii( adică eu).
Aveti idee cum pot face altfel?

gi-jane2 a scris:

puteti merge la orice notar sa faceti o intrebare poate la mai mult ca onorariile difera, cred ca in jur de 150 de euro, poate si mai putin

Bună ziua. Am divorțat și trebuie să îmi schimb buletinul. Însă în câteva luni o să vindem și apartamentul unde am domiciliul. Pot să mi schimb în termenul acela de 15 zile, buletinul și rămân în continuare cu adresa de la apartamentul care urmează să fie vândut ? Mulțumesc!
Estimativ mașina a costat 6000€, cam cat ar costa partajul? Un preț estimativ.. să știu la ce mă aștept..

gi-jane2 a scris:

Trebuie făcut partaj, altfel, masina rămâne bun comun.

Bună seara. Cum se poate face partajul unui autoturism după divorț? Eu dețin autoturismul pe numele meu. Însă el dorește ca după divorț să nu mai facem partajul mașinii și mi o lasă mie, din câte spune. E posibil asta? Sau trebuie făcut la notar ?
Poate el după o lună îmi cere jumătate din mașină..
Mulțumesc!
Bună seara. Ce acte trebuie să schimb după divorț?
Precizez ca dețin un autoturism pe numele meu , și permis de conducere.
Mulțumesc !
Bună ziua. Am divorțat de curând și mă interesează să știu cum
Se face partajul. Eu și fostul soț avem un apartament cu credit ipotecar înainte de casatorie(având nume diferite). Și în timpul căsnicie am cumpărat o mașină. Cum se va împărți apartamentul? Și care ar fi cu aproximație costurile partajului pt autoturism și apartament? Multumesc!