avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate alinamunteanu

Activitate alinamunteanu

Buna ziua,

ce se mai poate face in situatia in care s-a uitat inregistrarea in Revisal a actului aditional de prelungire a unui contract de munca incheiat pe perioada determinata.
mentionez ca este vorba de un CMI pe 3 luni care expira pe 4.02.2013 s-a facut actula aditional pe 31.01.2013 de prelungire pana la 31.12.2013, dar din pacate s-a uitat trasmiterea acestei modificari in Revisal.


va multumesc.
va multumes
Buna ziua,

Am societate pe care am facturat in anul 2008 suma de 50.000 lei catre un client, bani neplatiti nici pana in ziua de azi.

In decembrie 2010 am constituit provizioane in cuantum de 30% din valoare: 686 = 151 cu 15.000 lei.
Intrebarea mea este care sunt inregistrarile contabile (baza legala, actul normativ care imi permite) pe care trebuie sa le fac in acest an avand in vedere faptul ca clientul este in faliment si nu voi recupera banii, si daca pot recupera TVA_ul platit.
va multumesc.
Răspuns la discuția drept de proprietate
verificati actele in baza carora a solicitat numita B.A. reconstituirea dreptului de proprietate in comparatie cu actele depuse la dosarul inaintat de reclamanta....poatea veti gasi dovezi prin care cererea numitei B.A. nu se baza pe acte relevante (poate doar martori), in timp ce reclamanta si-a intemeiat cererea pe alte acte( copie extras arhiva, copie registrul agricol, copie acte de proprietate etc.)
Buna seara,

exista in legislatie o prevedere legala care obliga stipularea unei dobanzi legale in cuprinsul contractelor prin care un asociat/actionar imprumuta societatea din care face parte cu o anumita suma de bani?????
De asemenea, exista obligatia anuntarii ONPCSB, cu privire la imprumut daca acesta depaseste o anumita suma????
Va multumesc
Buna ziua,
am urmatoarea situatie: o societate X care are ca asociati cu cote egale 2 societati comerciale ( Y si Z). Ce fel de intreprindere este X tinand cont de Lg 346.

va multumesc
Răspuns la discuția contract de sponsorizare
va multumesc mult pentru sprijin si sfaturi:)
Răspuns la discuția contract de sponsorizare
m-am uitat acum in statut si am vazut ca nu este facuta distinctia intre membrii fondatori si alt gen de membrii....... este ok sa o fac eu prin ROF
Răspuns la discuția contract de sponsorizare
precizez ca regulamentul de ordine interioara nu cuprinde modalitati de intrare si iesire din Patronat a membrilor care vor sa intre/iasa , de aceea nelamurirea.............
Acum sa inteleg ca ar trebui sa modific ROI si sa prevad foarte clar aceste reguli si numai modificarile in ceea ce priveste membrii fondatori sa fie inregistrate la Judecatorie in Registrul asociatiilor si fundatiilor
Răspuns la discuția contract de sponsorizare
multumesc!!!!!!!!!

mai am o intrebare: credeti ca este posibil sa fac o cerere catre Judecatorie pentru modificarea statutului unui patronat, in ceea ce priveste modalitatea de intrare si incetarea calitatii de membru a patronatului fara a mai fi necesara inscrierea modificarii in Registrul asociatiilor si fundatiilor . fac referire la membrii care doresc sa se inscrie ulterior infiintarii si nu la membrii fondatori. Toate acestea motivate de faptul ca avem cereri dese de a intra in Patronat si , altele de iesire, iar procedura de inscriere modificari in Registrul asociatiilor si fundatiilor este greoaie.


Multumesc anticipat pentru sprijin.