avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiu_t

Activitate Ovidiu_t

Muțumesc de răspuns, dar am solicitat Ministerului Educației și mi-a sugerat să mă adresez Ministerului Muncii care de asemenea nu mi-a dat un răspuns clar..
Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, vechimea în învățământ din R. Moldova se recunoaște în România sau se ia ca vechime în muncă. Mulțumesc.
Livrarea în 2024
O ultimă întrebare la acest subiect: Spuneți-mi vă rog, dacă apartamentul a fost plătit în tranșe pe parcursul anilor 2022-2023, atunci cota tva de 9% se va lua și de pe tranșele plătite în 2023 sau numai de pe cele din 2022? Mulțumesc.
Bună ziua. Deci ANAF a venit cu următoarea precizare: "Pentru apartamentul pentru care s-a incheiat
contractul in anul 2022, cu plata în avans pentru achiziţionarea de locuinţa, pentru care
livrarea va avea loc in anul 2024, se va aplica cota standard de TVA si se va proceda la
regularizarea avansurilor pentru a se aplica cota de impozitare în vigoare la data livrării de
bunuri."
Însă nu-mi este clar. Spuneți-mi vă rog, conform acestei precizări, totuși cât voi achita TVA-ul, 5% sau 9%? Mulțumesc.
Mă scuzați, dar am semnat un act adițional la antecontract în 2023 care confirmă că am achitat apartamentul integral. Acest act nu va fi considerat ca "act juridic semnat în 2023"? Mulțumesc.
Antecontractul l-am semnat în 2022 și am achitat apartamentul în rate până ce a fost achitat integral în octombrie 2023. Contractul de vânzare cumpărare îl voi semna cu dezvoltatorul în 2024. Întrebarea mea este, vatrebui să achit diferența de TVA până la 9%? Mulțumesc.
Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul în 2024 (blocul nu este intambulat, dar se locuiește în el), atunci va trebui să achit diferența de TVA până la 9%? Mulțumesc.
Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, gradele didactice din R. Moldova se echivalează în România? Mulțumesc.
Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, gradele didactice din R. Moldova se echivalează în România? Mulțumesc.