avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate devly

Activitate devly

Cantar ARR si amendare cantarire pe un drum uzinal prorpeitate societatea privata fara aprobare de amplasare de la societate , este legala cantarirea pe un drum uzinal ?
de ce poate fi acuzata o societate care vine si blocheaza un drum de acces cu un camion pe proprietatea altei societati in mod voit ?
Am o problema .. am fost concediata disciplinar conf . art . 61 litera a).. am castigat in instanta reintegrarea in functie ... cu executarea hotararii de catre societatea ce a cumparat o parte din vechea societate cu care semnasem contractul de munca .... si in loc de reintegrare am primit preaviz in baza art . 73 alin. 1 CM in care am fost anuntata ca sunt in preaviz 20 zile dupa care inceteaza contractul meu de munca .. Hartia fiind trimisa in numele primei societati desi in hotarare este specificat reintegrarea la a doua societate ... e legal asa ceva .. preaviz si nu o hartie ca am fost reintegrata macar in acte ?
Răspuns la discuția Ajutor!!!!
ba o au, dar fac asa ca sa va sicaneze.
legalizati hotararea
Am vorbit din nou si raspunsul a fost : Sa trimit copie legalizata a hotararii si sa investesc hotararea cu titlu executoriu .. care dureaza cam 10 zile .. e normal ?
Răspuns la discuția Ajutor!!!!
Multumesc pentru raspuns . hotararea este timbrata eu am trimis copie xerox, si la telefoanele mele . au raspuns verbal ca asteapta departamentul juridic hotararea in original pt a trimite dosarul spre plata , este vb de o mare societate si sincer nu inteleg cum de am atatea probleme ..sincer nu stiu exact ce sa fac .. termenul a trecut .. acum vor originalul la hotarare ..nu stiu daca sa il trimit sau nu ... Astept un raspuns va rog din suflet ..
Discuție Ajutor!!!!
Am trimis cerere cu copie xerox -hotarare judecatoreasca irevocabila pentru plata drepturilor salariale , a trecut termenul de 15 zile si dupa multe telefoane . am fost informata verbal ca nu primesc nimic pana nu trimit hotararea in original . Intrebarea mea . nu ar fi trebuit sa primesc un raspuns macar la cererea facuta cu copie xerox?, chiar trebuie trimisa in original hotararea desi firma o poate avea fiind parte in proces ?Ce ar trebui sa fac ?multumesc anticipat
Va rog ajutati-ma . ce ar trebui sau cum ar trebui sa procedez daca am facut cerere de executare ( confirmare de primire ) catre firma , a trecut termenul de 15 ziule , si societatea nu mi-a platit drepturile conform hotararii si nici nu am primit nici un fel de raspuns . Hotararea este irevocabila , in cazul unui litigiu de munca, ce obliga societatea sa plateasca drepturile salariale pe o anumita perioada ( art .78 al.1 CM ) si anuleaza decizia de suspendare a contractului de munca ...Specific ca am timbrat hotararea si cererea de executare a fost impreuna cu copie xerox hotarare .Multumesc anticipat ...