avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate steluta79

Activitate steluta79

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti daca e legal ca administratorul unei firme prin statut, sa aiba contract de munca pe 4 ore la aceasta intreprindere (in functia de administrator) si, in paralel, sa fie angajat part-time si la alta firma pe postul de agent de vanzari?
Va multumesc mult,
Buna ziua,
Articolele de papetarie si birotica se supun legii A.N.P.C. prin care trebuiesc etichetate cu atentionari in limba romana la fel ca si jucariile? Ori acest lucru se refera doar la jucarii? Daca in magazin ai produse de papetarie si nu au eticheta aia in romana, A.N.P.C. poate pune amenda pentru nerespectare?

Va multumesc.
Buna ziua, mi-am dus duminica copilul la un spatiu de joaca si divertisment privat din oras. Dupa 3 ore de distractii, am mers la vestiar sa-l imbrac si incaltamintea copilului lipsea. Au trecut 48 ore si incaltamintea tot nu a fost inca gasita. Cei de la spatiul de joaca ar trebui sa asigure paza hainutelor si incaltamintei copiilor? Am inteles ca au si camere de luat vederi, dar nu au rezolvat nimic, ba din contra mi-au raspuns ca ei nu pot sta sa pazeasca hainele la vestiar, fiecare le lasa acolo pe propria raspundere. Sa astept cateva zile sa vina cel care le-a luat ca sa le intoarca.... ceea ce este greu de crezut daca au fost furate.
Va rog sa-mi spuneti daca e legal asa ceva si daca nu exista niste norme si reglementari in sensul asta pentru codul caen 9329? Pana la urma ei presteaza niste servicii pentru care incaseaza niste bani, pierderea a avut loc pe teritoriul si pe spatiu lor privat. E normal sa se intample asa ceva? Nu se poate face nimic in acest sens? Plus ca nici bon fiscal nu mi s-a eliberat macar pentru plata a 3 ore de joaca a copilului. Va multumesc.
Răspuns la discuția orar de munca, zile libere
Ceea ce tine de plata orelor de sambata, nu exista nicio problema, cu toate ca daca va uitati si dstra pe acest site [ link extern ] .
Intrebarea mea de baza era daca e legal sa vanda intr-o zi patronul la acest magazin, fara sa apara undeva pe un pontaj sau pe un stat de plata, din moment ce el nu va fi remunerat pentru aceasta munca prestata. In cazul unui control de la ITM nu ar fi o incalcare? Multumesc
Buna ziua,

La un magazin este angajata o vanzatoare, care are un program de 8 ore zilnic, de luni pana vineri. Am dori ca aceasta vanzatoare sa lucreze si sambata 6 ore, iar zilele libere sa fie duminica si luni, iar in ziua de luni a saptamanii, pentru a nu tine inchis magazinul, sa lucreze patronul firmei fara nicio remunerare. Este posibil asa ceva? Ar exista vreo incalcare legala din acest punct de vedere, din moment ce magazinul va fi deschis 6 zile in saptamana, vanzatoarea ar avea 2 zile libere consecutive si patronul ar lucra o zi in saptamana fara sa primeasca nicio remunerare pentru munca depusa?

Va multumesc,
Buna ziua,
Societatea noastra a importat ocazional in 2007 un lot de caramele pentru maturi, destinate eliminarii mirosului neplacut al respiratiei, produse preambalate in cutii de carton, sub forma de drajeuri, in blister. Activitatea cod caen 4617 - pe care o practica atunci firma, nu era si nici nu este incadrata in lista activităţilor cu impact semnificativ asupra mediului, din acest motiv nu s-a cerut emiterea autorizatiei de mediu. Produsele au fost comercializate en-gros, un termen scurt, dupa care vanzarile nu au mai mers. Perioada de valabilitate a produselor mentionate a fost de 3 ani, respectiv anul acesta 2010, ele au expirat. Pe stoc au mai ramas cateva, si pentru a le scoate din gestiunea noastra, am apelat la firma de colectare deseuri. Aceasta frima ne-a cerut codul de deseu pe care ar trebui sa-l avem mentionat pe autorizatia de mediu ca sa stie sub ce cod vor colecta aceste deseuri provenite din produse expirate. Altfel nu le pot colecta sub nicio forma.
In cazul in care noi nu dispunem de autorizatie de mediu (si nici legea nu o cere) si nu avem acest cod de deseu, cum sa procedam pentru scoaterea lor din gestiune legal? Care sunt posibilitatile de distrugere ale acestor produse expirate? Va multumim mult....
Multumesc. Eu i-am contactat pe cei de la Urban S.A. cu care avem contract si ei au zis ca le pot colecta. Credeti ca e bine sa le predam lor pe baza unui act de predare primire si a unei facturi din partea lro pentru colectare deseuri?
Dar, nu sunt firme specializate in distrugerea produselor expirate? Sau se poate contacta si firmele de salubrizare in acest scop? Nu cunosc detalii despre o groapa de gunoi legala din Brasov. Multumesc.
Buna ziua,

Avem pe stoc produse alimentare preambalate (caramele) cu termen de valabilitate expirat din martie 2010. Cum putem distruge acest stoc si cum putem sa-l scoatem de pe gestiunea noastra? Exista vreo firma specializata in aceste servicii? Va multumesc.
Răspuns la discuția spor pentru ore suplimentare
Eu cred ca nu ne-am inteles bine.
Nimeni nu lucreaza in ture, mai ales noaptea. Orarul de lucru al ambelor salariate este de luni pana vineri cate 8 ore pe zi+sambata (o data in 2 saptamani cate 5 ore). Din cauza ca conf contr col de munca si cf Codului muncii, trebuie sa acord zile libere duminica si luni pentru ziua de sambata, se creaza o diferentiere a numerelor de ore lucrate pe saptamana, in 2 sapt. 32 ore, ca sunt doar 4 zile a cate 8 ore, iar in 2 saptamani, cate 45 ore, 5 zile a cate 8 ore + 5 ore de sambata.
Sporul de weekend eu il acord demult, ma intereseaza daca trebuie sa platesc si spor pt ore suplimentare? In total, per luna, salariatele se incadreaza in norma de ore, calculata nr zile lucrat x 8 ore.