avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate Mario Bro

Activitate Mario Bro

Achizitie directa Serviciu Audit Securitate Retele Informatice
Buna ziua , daca in PAAP nu a fost prevazuta achizitia acestui serviciu de audit de Securitate retele informatice , dar in urma atacurilor cibernetice asupra institutiilor publice din ultima vreme ,s-a luat decizia achizitionarii acestui serviciu ,iar apoi se va completa in PAAP conform art 4 alin 8 din HG925/2006 si a unei note justificative .
Intrebarea mea este daca se procedeaza corect si se poate achizitiona acest serviciu ?
Institutia (spital) a avut contract de salubrizare cu o firma care ridica deseurile menajere pe intreaga localitate si platea facturile catre firma de salubrizare.
Acum Primaria s-a inteles cu aceasta firma si a preluat serviciul de salubrizare si acum aceasta firma presteaza pentru Primarie acest serviciu de salubrizare tot pe intreaga localitate ,dar la alte preturi mai mari si Primaria incaseaza veniturile din executarea acestui serviciu pe raza localitatii.
Intrebarea este urmatoarea :
Spitalul acum va trebui sa incheie contract cu Primaria ,iar firma de salubrizare va veni si va presta serviciul in numele Primariei ?
Sau un fel de contract intre toate cele 3 parti implicate ?
Astept un raspuns cate mai rapid.
Va multumesc anticipat,
Multumesc frumos, deci atunci v-a trebui sa reziliem contractul cu societatea pe motivul faptului ca electricianul sa intors din concediul medical si contractul de prestari servicii nu mai poate decurge in continuare ?
Reziliere Contract Prestari Servicii Instalatii Electrice Spital ?

Buna ziua, angajatul nostru pe postul de electrician a fost in concediu medical mai multe luni de zile si noi am incheiat contract de prestari servicii cu o firma specializata in instalatii electrice pentru remedierea defectiunilor din cadrul institutiei.
Acum angajatul s-a intors la lucru si vreau sa stiu daca exista vreo lege care ne obliga sa reziliem contractul cu firma specializata deoarece electricianul angajat al spitalului s-a intors la lucru ?
Va multumesc anticipat ,
Achizitii publice - Prelungire contract subsecvent
Buna ziua, deci avem un acord cadru pe alimente pe 12 luni care expira in 20.09.2023 si la care am intocmit si al 5 contract subsecvent valabil pe 3 luni pana in data de 8.12.2023 .
As dori sa stiu daca se poate prelungi prin act aditional acest contract pentru furnizarea in continuare a alimentelor pana o sa fie gata noua procedura de licitatie deschisa pe care am demarat-o de o saptamana ,pt ca de obicei o licitatie deschisa dureaza mai mult de 3 luni si sa nu ramanem fara alimente.

Achizitii Publice Acord Cadru alimente
Buna ziua, am nevoie de o lamurire la urmatoarea situatie :
Avem un acord cadru pe alimente (25 produse) care expira in 8 decembrie 2023 si inca un acord cadru alimente(56 produse) care expira in 28 februarie 2024,deci la diferenta de 2 luni si 20 de zile unul de celalalt.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Avand in vedere ca o procedura acord cadru pe alimente dureaza 3,4 sau chiar 5 luni uneori, doresc prin luna august sa demarez o noua procedura acord cadru si sa cuprind toate produsele de pe ambele acorduri , pentru ca noua procedura sa fie gata prin decembrie cand expira primul acord cadru , asa o sa fim acoperiti cu produsele de pe primul acord cadru , iar pentru cel de-al doilea acord cadru ce expira in februarie pot sa introduc un paragraf unde sa mentionez ca pentru produsele( trec alimentele ) aflate pe acordul cadru...... aflat in vigoare pana la data de 28 februarie 2024 se vor putea face comenzi incepand cu data de 29 februarie 2024.
Se poate face din punct de vedere legal treaba aceasta?
Semnare contract furnizare alimente
Buna ziua, as avea nevoie de o lamurire , am un contract de furnizare alimente semnat in data de 28.02.2023 valabil 3 luni de zile , deci pana in 28.05.2023.
Acum trebuie sa inchei un nou contract cu furnizorul si intrebarea mea este :
Daca data de 28.05.2023 este duminica (zi nelucratoare),pot incheia noul contract cu data de 29.05.2023 ( adica luni ) sau cu data de 26.05.2023 ( vineri ) ?
Negociere fara publicare
Dorim sa facem o negociere fara publicare pe 11 alimente + inca 1 aliment (paine ) ,doar ca pt paine mai avem valabil contract pana in 6 iunie 2023.
Procedura dureaza intre 7-10 zile ,deci ar fi gata undeva prin maxim 15 mai .

Acum intreb si eu ... putem sa includem si painea in aceasta procedura si sa punem o mentiune cum ca contractul nou pt lot paine o sa semneze dupa ce expira cel pe care il avem in vigoare ?
Răspuns la discuția Un contract intre doua parti
Buna ziua, nu dorim semnarea in mai multe variante , doar am intrebat sa stiu din punct de vedere legal , pt ca noi am semnat olograf pe contract , iar unii furnizori mi-au zis daca pot sa semneze cu semnatura digitala si vroiam sa stiu un raspuns la intrebarea de mai jos , chiar daca il semneaza si digital pana ajunge contractul la sediul lor sa il semneze olograf .

Daca noi achizitorul semnam contractul olograf si apoi il trimitem scanat catre furnizor , el il printeaza ,apoi il semneaza si il retrimite inapoi .

Noi il printam si acum il avem semnat de ambele parti olograf ,doar ca semnaturile apar color , dar ca si scanate, se accepta si scanate semnaturile din punct de vedere juridc ?

Contractul este valabil sau trebuie ca semnaturile olografe sa fie pe contract in original semnate cu pixul,stiloul ..?

Multumesc anticipat ,
O zi frumoasa sa aveti domnisoara/doamna Madalina Pascu
Răspuns la discuția Un contract intre doua parti
Am citit si eu acum LEGEA nr. 169 din 7 octombrie 2019, deci aplicarea stampilei este voluntara si nu mai este obligatorie .
Dar o intrebare mai am:

Daca noi achizitorul semnam contractul olograf si apoi il trimitem scanat catre furnizor , el il printeaza ,apoi il semneaza si il retrimite inapoi .

Noi il printam si acum il avem semnat de ambele parti olograf ,doar ca semnaturile apar color , dar ca si scanate, se accepta si scanate semnaturile din punct de vedere juridc ?

Contractul este valabil sau trebuie ca semnaturile olografe sa fie pe contract in original semnate cu pixul?

Multumesc anticipat ,
O zi frumoasa sa aveti domnisoara/doamna Stoica Ioana