avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate mkta23

Activitate mkta23

Se poate ca o persoana sa lucreze pe CIM dar in acelas timp sa aiba PFA/SRL? De asemenea daca un PFA/SRL nu are activitate plateste ceva impozite/taxe?
Se poate deschide salon infrumusetare in bloc fara spatii comerciale fara acordul tuturor locatarilor?

Locuiesc intrun complex rezidential nou in bucuresti, asociatia de locatari nu este inca formata, in complex sunt blocuri cu spatii comerciale destinate din constructie iar un vecin inchiriaza la parterul unui bloc fara spatii comerciale dedicate unei personae care vrea sa deschida salon de infumusetare.

persoana sustine ca nu are nevoie decat de acordul stanga dreapta si deasupra iar pt ca nu este asociatie va face o declaratie pe proprie raspundere.

se poate comabate asta? suntem mai multi vecini impotriva (nu parter si et1), am cerut adunare generala ca sa votam, dar nu avem inca asociatia formata (este in curs).
Este nevoie de autorizatie pentru inchidere balcon cu sticla armonica?

Am achizitionat recent un aparmtant in Bucuresti, in CVC scrie ca am voie sa inchdi doar cu sticla armonica nu si tamplarie PVC.

Am nevoie de autorizatie pentru a inchide? Daca da, care este procedura legala?
pai nu vreau sa platesc, dar incerc sa aflu care ar fi consecintele.
se contorizeaza ca restanta?
Ce se intampla daca refuz sa platesc salariu presedinte asociatie de locatari?
Vorbesc strict de salariu presedinte. Exista firma de administratie separata. CEX si cenzor nu au vrut salariu.
Recen't m-am mutat intr-un bloc de locatari unde presedintele asociatiei a cerut 250 lei per apartament salariu pe luna (80 apartamente).
Mi se pare aberant, si deoarece are foarte multi "tovarasi" in bloc a fost votat si acceptat de associatie asa ceva.
Daca platesc toate utilitatile si reparatiel comune, cu exceptia salariu lui, care sunt consecintele care le voi suporta?