avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate mirela_man

Activitate mirela_man

Răspuns la discuția Autrizatie constructie
Daca nu vor toti vecinii sa semneze, ce pot sa fac?
Legea zice ca toti in unanimitate sau 50% + 1 ?
Multumesc
Răspuns la discuția Autrizatie constructie
Nu vreau sa inchid balconul,.Vreau intr-o parte a balconului sa fac o camara mica din bca.
Multumesc
As dori sa stiu daca pentru constructia unei camari in balcon am nevoie de Autorizatie de Constructie.
Daca da, am nevoie de acrdul tuturor propritarilor, fara nici o exceptie?

Multumesc
Răspuns la discuția cazier
multumesc
Discuție cazier
buna ziua,
Sunt cercetat penal pentru elibare cec cu data gresita. Probabil voi fi condamnat cu suspendare.
In cat timp voi avea cazierul curat.

va multumesc
Buna ziua,
Doresc sa angajaze o persoana care se afla acum in somaj.Am urmatoarele intrebari?
- Exista o suma limita de scutire a taxelor sau nu coneteaza ( de ex.un salar de 3000 este scutit?)
- Daca in perioada de 12 luni ramane insarcinata ce se intampla ?
- Daca in perioada de 12 luni angajatul doreste sa demisioneze trebuie sa platesc contravaloarea taxelor pentru cele 6 luni.

Va multumesc,
cu stima
Buna ziua,
Am o firma care se afla in insolventa.
De unde as putea lua sau cumpara procedura de faliment, pentru a vedea ce implica intrarea firmei in faliment.
Societatea are pe firma un apartament si 3 masini.

Va multumesc,
Mirela Man
Buna ziua,

Conform art.38 din Legea insolventei reglementeaza urmatoarele:
"Orice furnizor de servicii - electricitate, gaze naturale, apa, servicii telefonice sau altele asemenea - nu are dreptul, in perioada de observatie si in perioada de reorganizare, sa schimbe, sa refuze ori sa intrerupa temporar un astfel de serviciu catre debitor sau catre averea debitorului, in cazul in care acesta are calitatea de consumator captiv, potrivit legii"
Cei de la vodafone spun ca eu pot alege un alt furnizor asa ca daca nu o s aplatesc factura ei o sa ne suspende telefonul.
Este legal?
Pai mai exista si un apartament luat in rate la care nu s-au platit rate de cand s-a deschis procedura.
Inseamna ca poate sa il ia banca?
Si ceilalti creditori?

Problema e in felul urmator.
Firma e in insolventa si are in derulare un contract de lesing pentru o masina.
Firma nu este a zi cu ratele iar cei de la leasing ne-au amenintat ca reziliaza contractul.
Intreberea este.
Pot sa faca asa ceva?
Ce inseamna asta de fapt?Vin si ne iau masina?E legal?

Va multumesc