avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate inabledea

Activitate inabledea

Buna seara ,as dori sa imi raspundeti la o intrebare: eu cu sotul meu nu avem asigurare de sanatate ,nu suntem angajati, daca sotul meu plateste asigurare de sanatate devin si eu coasigurat sau nu ?
Răspuns la discuția poprire pe pensie-cuantum lunar
La noi sa facut abuz din 2004 cand vecinul meu Fodorut Ionel din Vadu Izei Maramures sa judecat cu 35 de persoane decedate ( din comuna Vadu izei )iar judecatorul care a judecat mortii Sas Ioan este nas de familie la aceasta familie Fodorut. Prin acest abuz judecatorul a cittat mortii fara urmasii ,deci noi nu am stiut de proces,am aflat dupa vreo 3 luni ca deja terenul nostru sa dezmenbrat ,si sa intabulat suprafata de 36 de ari pe veciunul. Nu am avut putere ,bani dar dupa 7 ani de procese am castigat sa anulat sentinta cu mortii sa dispus rectificarea cartii funciare,dar fara cheltuieli de judecata pentru noi ,din contra noi trebuie sa platim avocatul vecinului. Credetima am cheltuit vreo 70 000 lei ,dar daca as avea un avocat bun sa intoarca procesul cumva ,sa castige procesul ,nu as avea nici o pretentie ,toti acesti bani i-as dona . Nu am avut relatii ,dar am avut dreptate si actele necesare ,si am pierdut.
Buna seara as dori sa ma indrumati : tatal meu are o pensie de 1120 lei,a avut un proces cu 1 vecin ,castigat procesul tatal meu dar fara cheltuieli de judecata. Mai rau a fost ca tot tatal meu trbuie sa i plateasca hotuli de vecin 1800 lei cheltuieli de judecata (mentionez ca tatal meu a castigat procesul ),i sa facut poprire pe pensie de 520 lei lunar adica jumate din pensie. As dori sa stiu care este cuantumul de lei care este legal sa se faca de la oficiul de pensii tinand cont ca mai are de platit ,electrica ,telefon,medicamente. Va rog sa imi raspundeti. Cu respect Ileana Bledea
Discuție reconstituire
In baza legii fondului funciar mi sa reconstituit un drept de proprietate preluat de la bunica care este proprietar in coala Cf. Cine este obligat sa imi plateasca terenul fiindca o parte este ocupat de Coonsum Coop ( casa bunicii ) 200 metri la ocupat un vecin si 200 metri ocupat de o firma vecina . Cine este obligat sa imi plateasca terenul statul sau cei ce il tin fara acte ??
Va rog sa ma indrumati de unde se poate scoate un model de completare pentru clasificare,adica doresc clasificare pentru o pensiune si este de completat cererea. Va multumesc
am achitat taxa de timbru judiciar pentru suma de 71000 lei de 2667 lei intr-un proces de pretentii, iar acuma mi se cere din nou taxa pentru alte cereri pe care le am trecut in cererea reconventionala.
Discuție amenda penala
amenda penala se cunoaste la cazier din momentul cand ai achitat-o ? sau de la terminarea procesului ???
as dori sa depun o plangere impotriva comisiei judetene a fondului funciar legea 247- si as dori sa scot un model de plangere. va multumesc
Răspuns la discuția cerere reconventionala
da , in calitate de parat eu am depus cererea reconventionala dar acum sa schimbat eu sunt reclamant si adversarii parati, tot in acest proces
am castigat un proces si in urma acestuia am depus cerere reconventionala cu pretentii banesti,unde mi sa admis suma ceruta iar adversarii au depus recurs , sa intors dosarul la judecatorie de fond unde mi se cere din nou obiectul actiunii . Intrebare care este acum obiectul actiunii ? tot cerere reconventionala ?