avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate cataxxl

Activitate cataxxl

Despre procesul verbal de constatare continand fapte care in realitate nu au avut loc, asa cum instanta a si stabilit.

mariustz a scris:

Despre ce ilegalitate vorbim?

Buna ziua!
Voi incerca sa fiu succint.
In timp ce ma deplasam cu autoturismul, am fost oprit si amendat abuziv pe niste motive ireale, in acelasi timp politistul rutier avand o atitudine sfidatoare si jignitoare, nu a dorit sa asculte explicatiile mele si m-a sfatuit sa contest procesul verbal daca ma consider nedreptatit. Lucru pe care l-am si facut.
Cum era si firesc si avand probe solide in apararea mea, am castigat procesul si am obtinut anularea procesului verbal de contraventie si inlaturarea amenzii si a sanctiunilor complementare.
Acum as dori sa ma indrept pe cale legala atat impotriva politiei rutiere, dar mai ales impotriva politistului rutier care a abuzat de functia sa, a dat dovada de exces de zel si nu s-a comportat conform indatoririlor.
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Mentionez ca vreau ca si politistul rutier sa plateasca cumva pentru fapta sa si ilegalitatea comisa, sa piarda si el timp in sala de judecata si sa cheltuie bani cu procesul, asa cum si eu am facut, pentru ca acesta sa nu mai proceda la fel si in viitor cu alti soferi.
Consider ca datorita ilegalitatii lui, am fost prejudiciat prin faptul ca mi-am consumat mult timp si energie, stres si nervi, plus ca, daca nu as fi procedat la actiunea in instanta, as fi fost obligat sa platesc o amenda pentru fapte pe care nu le-am comis.
Ce sfaturi imi dati?


cataxxl a scris:

Buna ziua!

Ma confrunt cu o problema si am ajuns la disperare.

Judecatoria mi-a dat dreptate si a dispus prin hotarare ca parchetul sa solutioneze cauza in termen de 6 luni de la data la care dosarul este inapoiat la parchet.
Termenul a fost depasit cu cateva luni si am depus plangere la prim procuror pentru nerespectarea hotărârii judecătorești – de către procurorul magistrat care instrumentează cauza penală.
Deasemenea au trecut inca doua luni de atunci si nu am primit nimic.
Ce solutie exista sa rezolv cat mai repede problema? Este extrem de urgent si ma afecteaza foarte grav patrimonial.

Multumesc anticipat!


Chiar nu este nimeni pe aici care sa poata oferi un sfat??
Buna ziua!

Ma confrunt cu o problema si am ajuns la disperare.

Judecatoria mi-a dat dreptate si a dispus prin hotarare ca parchetul sa solutioneze cauza in termen de 6 luni de la data la care dosarul este inapoiat la parchet.
Termenul a fost depasit cu cateva luni si am depus plangere la prim procuror pentru nerespectarea hotărârii judecătorești – de către procurorul magistrat care instrumentează cauza penală.
Deasemenea au trecut inca doua luni de atunci si nu am primit nimic.
Ce solutie exista sa rezolv cat mai repede problema? Este extrem de urgent si ma afecteaza foarte grav patrimonial.

Multumesc anticipat!
Revin cu noutati. Dupa vizita la Medicina Legala am primit 12 zile ingrijiri medicale, respectiv 9 zile fratele meu. Ma intreb de ce oare doar atat, atata timp cat el are plaga injunghiata ce a necesitat coasere, iar el este chemat dupa 12-14 zile sa ii scoata firele. Mi s-ar fi parut normal sa aibe macar pana i se extrag firele.
Loviturile primite se afla pe tot corpul, maini, picioare, umeri, piept, spinare si cap. Multumesc tuturor celor care au scris aici si va voi tine la curent cu mersul anchetei.
Buna ziua.
As avea o speta la care am nevoie de ceva lamuriri pe care voi incerca sa v-o prezint.
Cu patru zile in urma, in timp ce ma aflam cu fratele meu intr-o vulcanizare asteptand terminarea montarii unor anvelope, un alt client a sosit in vulcanizare. S-a coborat din masina in care venise impreuna cu fiica sa si a asteptat sa intre la rand. Dupa aproximativ 5 minute, in timp ce ma aflam la portbagajul masinii, acesta s-a apropiat de mine si m-a lovit pe la spate cu o bata de baseball. Fratele meu vazand cele intamplate a intervenit in aplanarea conflictului, dar a fost si el lovit cu bata, apoi l-a lovit si fratele meu pe individ, scapanadu-i acestuia bata din mana. Individul avand apoi in cealalta mana un obiect taietor ascutit (briceag sau cutit) a incercat sa il loveasca cu acesta in torace. Fratele meu vazand varful ascutit a incarcat sa pareze lovitura fiindu-i sectionata mana destul de grav, apoi profitand ca este ranit a mai fost taiat si pe spinare. In acest interval, posedand legal un pistol de autoaparare neletal am procedat la somarea agresorului si exectuarea a trei focuri in plan vertical. In cele din urma conflictul a fost aplanat de martorii evenimentului. Agresorul apoi mi-a lovit si masina cu un levier gasit in incinta vulcanizarii. Apoi a mers la masina fiicei lui caruia i-a inmanat obiectul ascutit, aceasta parasind cu autoturismul incinta vulcanizarii si intorcandu-se cateva minute mai tarziu, timp suficient pentru a scapa de arma alba. La venirea ambulantei s-a constatat gravitatea ranilor fratelui meu si a fost transportat de urgenta la spitalul judetean pentru ingrijiri, unde a fost primit cateva copci si s-a externat pe semnatura. Ranile mele au fost mai putin grave si am preferat sa plece el cu ambulanta intrucat dupa spusele medicilor din ambulanta risca sa isi piarda mana. Maine vom merge si la IML pentru a primi certificatele medico-legale. Evident au urmat o serie de declaratii la politie.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Pentru ce fapte poate fi acuzat agresorul? Tentativa de omor, vatamare corporala, distrugere, amenintari?
Poate fi cercetata si fiica acestuia?
Ce mi se poate intampla mie pentru ca am folosit arma?
Conteaza faptul ca agresorul este cunoscut cu antecedente penale, executand in trecut mai multe pedepse privative de libertate pentru furt si viol?
Multumesc anticipat!
Buna seara! Va scriu cat pot de scurt un caz la care astept parerile dvs.
I-am imprumutat autoturismul fratelui meu pentru a face o deplasare. La intoarcere, s-a oprit sa vorbeasca la telefonul mobil, la cateva clipe ajungang in acelasi loc doi politisti comunitari care i-au cerut sa se legitimeze si sa le arate ce are in autoturism, pe motiv ca au fost semnalate mai multe sustrageri de motorina din camioanele parcate in acea zona. Fratele meu find insotit de inca doi prieteni au fost legitimati, dupa care comunitarii ai observat doua bidoane de aprox 25 de litri in autoturism. Crezand ca este motorina sustrasa i-au perchezitionat, fratelui meu luandui-se si suma de 1400 Ron. Dupa verificarea continutului bidoanelor s-a constatat ca era un lichid cu miros de alcool, asa incat au fost chemati inspectorii Garzii Financiare, care au imobilizat la sediul lor autoturismul si apoi a fost sigilat pana la prelevarea probelor pt stabilirea continutului. Dupa aproximativ o saptamana am fost invitati la sediul Garzii Financiare pt desigilarea autoturismului si recoltarea probelor. Asa cum era normal, trebuiau recoltate trei probe identice, dintre care una mi se cuvenea mie, una mergea la laborator, iar una ramanea la Garda Finaciara. In momentul desigilarii s-a constatat ca sigiliul era rupt, iar autoturismul fusese deschis prin efractie, yala era rupta, iar din autoturism lipsea Radio-cd ul si continutul bidoanelor, sau acestea fusesera inlocuite. Au fost chemati reprezentantii politiei care au luat amprente si probe pt stabilirea autorilor. Inspectorii Garzii financiare au gasit in cele doua bidoane o cantitate de 50 de ml de lichid care a fost sigilat si trimis la analiza, intr-o singura proba, deoarece, sustin ei, cantitatea este prea mica pt a fi impartita in 3 probe.
Apoi autoturismul a fost resigilat, iar acum se astepta rezultatul probei de laborator.
Mentionez ca autoturismul este in leasing, iar eu il folosesc.
Intrebarea mea este urmatoarea: vi se pare legal sa mi se retina autoturismul atata timp cat nici continutul bidoanelor nu mai exista pt. ca a fost spart in timp ce se afla in garajul si paza Garzii Financiare, iar proba prelevata nu se mai poate dovedi a fi din continutul initial? Iar apoi cine va suporta distrugerea si furtul din autoturism? Societatea de asigurari sau Garda Financiara in a carui paza a ramas autoturismul? Mentionez ca acele bidoane contineau tuica necesara unor parastase ce urmau sa aiba loc, si nicidecum alcool. Mai pot recupera prejudiciul? Cum sa fac sa imi recuperez autoturismul? Am uitat sa mentionez ca acei comunitari nu au mai predat si suma de bani, care acum nu mai apare pe nicaieri. Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția taxa auto...
elis a scris:

Scrie undeva in acel mesaj ca se va da banii inapoi , intr-o luna de zile .... si nu cred ca trebuie sa spui tu ce sa fac ...
Cred ca ar trebui sa citesti putin Regulamentul de postare ;)


Nu intelegi nimic. Sincer ma indoiesc ca poti fii uitil in acest subiect. Daca tot vrei sa te afirmi spune totul pana la capat. Si eu am cunostiinte juridice dar nu imi place sa ma dau in spectacol. Forumul ajuta omul care nu are cunostiinte in domeniul legilor si aplicarii ei. Trebuia sa mai adaugi ca Senatul este prima Cameră sesizată, forul decizional fiind Camera Deputaţilor. Asadar domnisoara Ramona poate astepta mult si bine scoaterea taxei din ce inteleg eu....
Răspuns la discuția taxa auto...
elis a scris:

Senatul a adoptat, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto şi actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcţie de inflaţie, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.




Mai bine nu postai. Asta stiam si noi si s-a petrecut acum 2 luni. Si mai sunt multi pasi de urmat pana la anularea taxei. Daca vrei sa ajuti explica, nu doar copia textul de pe alta pagina. Altfel cititorii vor intelege ca deja peste o luna vor primi banii inapoi.
Răspuns la discuția taxa auto...
Si eu caut raspuns la aceasta intrebare insa cred ca si daca se va intampla lucrul asta se doreste cat mai mult intarzaierea lui. Lipsa banilor cred ca este principala problema fiindca daca se renunta la taxa cei care au platit vor trebui sa isi primeasca banii inapoi...