avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate Ninavasai

Activitate Ninavasai

Legea 360 din 2023 este in vigoare deja ??
Am 65 ani...și mi se a prelungit contractul de munca..dar casa de pensii îmi cere de la angajator sa citească art 46 alin 2 din legea 360 din .2023.Am citit și înțeleg eu că trebuie să optez între pensie și salariu.E corect?
Buna ziua.am lucrat la OMV Petrom..pe trei schimburi cu sâmbete duminici și sărbători...și am beneficiat și de prime..Acum pt recalculare ar trebui sa cer adeverință și să o depun la dosarul actual în vederea recalculării,?multumesc
Buna ziua.Pana la urma noua lege a pensiei se aplica de la 1 ianuarie ...24 sau din septembrie?.deci eu daca ies in ianuarie după ce lege îmi calculează pensia.Multumesc
Buna ziua .Am înțeles că în lnoua lege a pensiei se iau în calcul numărul total de puncte pe care îl ai....Unde sa mă duc să le scot...la casa de pensii sau la finanțe....?.in aprilie fac 65 ani..și 45 ani vechime(bărbat)....multumesc
Buna ziua . ..am aproape 65ani și 45 ani vechime....dar inca lucrez .Legea nouă care va intra în vigoare mă va dezavantaja....?(legat de perioada de până la2001....și de sporul care se acordă pt grupa?)Mai pot deschide proces pt câștigarea acestor drepturi după intrarea noii legi....?Multumesc .(.sunt barbat)
Buna ziua.Am 45 ani vechime in muncă și încă lucrez....am 64 ani ..noua formula de calcul la pensii va schimba înțeleg baza de calcul .....daca am înțeles bine (se face împărțirea la 25.....sau....35...)..Eu având un Nr mare de ani cotizați mă avantajează acest lucru?.Multumesc
Daca depun din nou dosarul......pot relua acțiunea.??
Casa de pensii Arges nu îmi recunoaște perioada de 11 ani in care am avut grupa a doua..și am refuzat decizia de pensionare...
Buna ziua.Am 45 ani vechime și 64 ani.desi am dreptul la pensie exista problema cu recunoașterea grupei a doua de munca..Cum pot revendica acest drept daca nu sunt in posesia unei decizii de pensie ...pt că am refuzat să ies in aceste condiții.