avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate grigo27

Activitate grigo27

Răspuns la discuția casatorie civila
deci eu dupa casatorie nu am avut timp sa schimb documentele ,deci le-am avut tot cu numele de fata,cum il am si acum.Daca atunci nu le-am schimbat,ce sens are sa le schimb acum ,cand eu sunt divortata si am tot numele de fata.Intrebarea e ce documente sa depun pt. inscrierea la starea civila a divortului?
Buna ziua!As avea 2 intrebari ....1)Ma pot recasatori a 4-a oara? iar 2)Am fost casatorita in Grecia,casatoria am inregistrat-o si in Romania.Dupa ce am divortatin Grecia ,am facut si recunoasterea divortului in Romania.De la tribunal mi s-a eliberat sentinta definitiva de recunoastere a divortului ,dar problema o intampin la starea civila unde nu-mi pot anula casatoria deoarece nu am divortul in limba greaca.La momentul respectiv deoarece nu puteam sa stau foarte mult in Romania nu mi-am schimbat nici documentele.Asa ca ,de la starea civila mi s-a spus sa merg sa mi se elibereze un alt certificat de casatorie,sa-mi schimb numele dupa fostul sot,si sa aduc si sentinta din limba greaca.Intrebarea mea este,daca am divortat in 2003 ce rost are sa mai eliberez un certificat de casatorie,sa mai schimb carte de identitate si sa mai aduc si sentinta de divort in greaca(pe care nu o mai am),odata ce prin sentinta tribunalului sector 6 se recunoaste divortul din Grecia?Sincer mi se pare o aberatie sa-mi schimb C.I dupa 9 ani de la divort.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția administratia de locatari
Multumesc din suflet pentru rabdare,cred ca ma lupt cu morile de vant!!!:D#-o
Răspuns la discuția administratia de locatari
Aici deja avem o problema majora deoarece nu pot fi presedinta (lucrez in strainatate si cea mai mare parte a anului sunt plecata),iar cei care locuiesc nu vor sa se implice.S-a propus de nenumarate ori sa se aleaga un presedinte,administrator samd dar nimeni nu doreste aceste functii,nici macar sef de scara nu mai avem.De aceea intreb ...in aceasta situatie ce este de facut? De unde sa facem rost de un presedinte?poate fi si o persoana din alta asociatie?Sau putem angaja o firma care sa ne reprezinte si sa se ocupe de problemele noastre?
Răspuns la discuția administratia de locatari
Blocul a ramas doar cu casiera ,care si aceasta a demisionat acum 10 zile,contabila ,gospodar si 2 membrii ai comisiei.Deci nu avem presedinte,administrator,cenzori,toti acestia si-au dat demisia.In ceea ce priveste renovarea terasei,s-a ocupat casiera,probabil tot ea semneaza si in locul administratorului cu toate ca ea sustine ca nu e decat casiera.Tot casiera a angajat si firmele care s-au ocupat de renovarea terasei,dar fara a lua si o garantie si fara a umple terasa cu apa sa vada daca lucrarea a fost executata corect.Dupa cum am mai spus doar s-a peticit terasa.Eu am platit reparatiile apartamentului in care locuiesc,deoarece am rigips in toata casa iar apa s-a adunat si s-a extins in tot apartamentul,a ajuns pana la etajul inferior.In ce priveste plata apei reci si apei calde,sunt de acord ca trebuie sa platim pierderile ,dar nu sa ni se aplice o alta suma decat cea legala ....adica noi platim 8 lei pentru apa rece si 13 lei pt apa calda.Ori pretul trebuie sa ramana acelasi cu care il distribuie apa nova caci in situatia in care ni se da cu un alt pret inseamna ca ei ne revand apa la ce pret doresc dansii,ori nu au nici o calitate de a ne vinde ei apa si oricum nu e corect pt. ca pierderile ar trebui platite si impartite pe apartamente sau pe nr. de locatari.Daca platim pe metrul cub ,eu care consum platesc mai multe pierderi si cel care nu consuma,nu plateste....Aceste masuri nu au fost adoptate de comisie,revin si spun nu avem decat casiera ,ea se ocupa de toate problemele,contabila,gospodar si 2 membrii.Daca am intrebat la adunarea generala cine semneaza si cine ia decizii in locul administratorului si al presedintelui doamna casiera nu ne-a raspun decat ca toti si-au dat demisia de ceva ani.Deci nu stim ce fel de asociatie suntem si cine ne reprezinta.Asta ma intreb si eu ,pe cine reclamam,pe cei care au ramas sau mai degraba pe cea care s-a ocupat pana in prezent de aceste probleme,adica pe casiera.,sau ii reclamam si pe cei care si-au dat demisia?
Răspuns la discuția administratia de locatari
A avut loc si adunare generala,dar din pacate au venit doar 27 de persoane din 60 de apartamente.dupa alte 5 zile s-a facut din nou adunare dar nu au venit decat 10 persoane.De cativa ani avem doar contabila ,casiera ,femeie de serviciu si gospodar.Nimeni din bloc nu vrea sa se implice cu functii de raspundere tocmai din cauza neregulilor care exista.Daca noi locatarii nu dorim sa avem functii de raspundere,exista posibilitatea sa angajam persoane care nu sunt locatari ai blocului,respectiv o firma ?Cum trebuie sa procedam pentru a chema audit-ul sa faca cercetari?Multumesc anticipat
Buna seara! Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 4 nivele.De 2 ani ma confrunt cu scurgerile de apa dupa terasa blocului si de fiecare data imi renovez singura apartamentul .Administratia a platit renovarea terasei de nenumarate ori dar in zadar...treaba de mantuiala de fiecare data!De cateva luni nu am mai platit intretinerea deoarece consider ca aceasta problema trebuie sa fie rezolvata.De aceea as dori sa stiu daca imi pot renova singura terasa iar mai apoi sa fiu scutita de plata intretinerii.Aceasta este o problema,iar a doua problema ar fi angajatii asociatiei de locatari care ,credem noi,locatarii,ca nu respecta legile.De aceea as dori sa cunosc anumite amanunte!Daca este legal sa ni se puna penalizari pentru neplata intretinerii atata timp cat avem un fond de rulment si daca da,atunci cat la suta din suma totala.Daca este legal ca apa rece si apa calda sa o platim la sume mult mai mari decat este legal,spun ei pentru ca nu acoperim facturile.Si nu in ultimul rand daca nu mai avem cenzori,consiliu de administratie si presedinte de ce mai platim salariile acestora.Pentru toate aceste ilegalitati as dori sa stiu cui ne putem adresa cu plangeri si ce trebuie sa facem noi,locatarii!Multumesc anticipat!
Buna seara! As dori va rog sa stiu daca am o proprietate dobandita innaintea casatoriei,in cazul unui divort ,sotul meu ce drepturi ar avea? Multumesc anticipat!


Buna ziua ,pentru infiintarea unei agentii de plasare a fortelor de munca ce coduri CAEN trebuiesc incluse in actul constitutiv? MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția constituire garantii financiare
in documentatia necesara pentru acreditarea agentiilor de plasare a fortelor de munca in tara si strainatate,se cere dovada constituirii unei garantii financiare,in momentul in care se depune dosarul la MINISTERUL MUNCII,EGALITATII de SANSE si FAMILIEI.Aceasta garantie din cate am inteles trebuie sa insumeze un numar de salarii minime pe economie,dar nimeni nu imi poate spune despre ce suma este vorba